Відсутність тлумачення терміну "пропаганда гомосексуалізму" в законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір)" може призвести до надмірного обмеження прав людини і до зловживань з боку посадових осіб. Про це йдеться у відкритому зверненні уповноваженого Верховної Ради (ВР) України з прав людини Валерії Лутковської до депутатів ВР.
Відсутність тлумачення терміну "пропаганда гомосексуалізму" в законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір)" може призвести до надмірного обмеження прав людини і до зловживань з боку посадових осіб. Про це йдеться у відкритому зверненні уповноваженого Верховної Ради (ВР) України з прав людини Валерії Лутковської до депутатів ВР.
Читайте також: Депутати хочуть ввести кримінальну відповідальність за пропаганду гомосексуалізму
"Намагаючись заборонити "пропаганду гомосексуалізму", зазначений законопроект не дає ніякого визначення цьому терміну, чим порушує обов'язкову вимогу правової визначеності норм закону, що випливає з конституційних принципів верховенства права (ст. 8) і рівності перед законом (ст. 24)", - йдеться у зверненні Лутковської.
На її думку "відсутність визначення може призвести до надмірного обмеження прав ... зокрема, права на свободу вираження поглядів, що суперечитиме статті 34 Конституції України та міжнародним зобов'язанням держави у сфері захисту прав людини ... Одночасно це також створить широке поле для зловживань з боку службових і посадових осіб, зокрема працівників органів внутрішніх справ, які за своїм розсудом будуть визначати, що є "пропагандою гомосексуалізму" в кожному конкретному випадку".
Народні депутати України вчора, 2 жовтня 2012 р. ухвалили в першому читанні за основу законопроект № 8711, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за пропаганду гомосексуалізму. Зміни, які пропонується внести зокрема до Кримінального кодексу припускають введення покарання аж до позбавлення волі до 5 років за розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, гомосексуалізму, расової, національної чи релігійної нетерпимості і дискримінації. Крім того, неприпустимою буде вважатися пропаганда гомосексуалізму в ЗМІ. У пояснювальній записці до проекту документа говориться, що ухвалення проекту закону сприятиме підвищенню ефективності протидії пропаганди сексуальних збочень в Україні.
Нагадаємо, що кримінальна відповідальність за одностатеві стосунки в Україні була скасована в 1992 р.
Читайте також: У Москві затримали близько 40 учасників акції проти закону про заборону пропаганди гомосексуалізму
Своє негативне ставлення до ухвалення в першому читанні законопроекту про пропаганду гомосексуалізму вже висловило МЗС України. У відомстві закликали Верховну Раду не ухвалювати цей закон, вважаючи що він продиктований специфічним ставленням депутатів до секс-меншин. "Ми вважаємо, що за такою ініціативою стоїть специфічне ставлення наших депутатів до сексуальних меншин. МЗС України сподівається, якщо цей закон буде прийнятий в цілому, то наші депутати в повній мірі врахують інтереси меншин, зокрема сексуальних", - заявив директор департаменту МЗС України з питань інформаційної політики Олег Волошин.
Волошин нагадав, що забезпечення прав меншин - один із базових принципів ЄС: "Ми сподіваємося, що цей закон буде враховувати всі міжнародні зобов'язання України".
Правозахисна організація Amnesty International також закликала український парламент відхилити законопроект про пропаганду гомосексуалізму. В Amnesty International вважають, що ухваливши документ як закон, законодавці обмежать дітей в праві шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якого роду. Також ухвалення закону призведе до дискримінації лесбіянок, геїв і бісексуалів, включаючи порушення їх права на свободу вираження та мирних зібрань.
Крім того, Amnesty International зазначає, що цей законопроект є порушенням низки міжнародних зобов'язань України. "Цей законопроект є породженням стереотипних уявлень про гомосексуальність, а не результатом належного процесу, під час якого бралися б до уваги інтереси дитини і забезпечувалися його найкращі інтереси", - сказала виконавчий директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур.