Координатор виборчих і політичних програм громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська в інтерв'ю РБК-Україна розповіла про підготовку до майбутніх президентських виборів, про основні відмінності цієї виборчої кампанії від попередніх, а також про необхідність проведення всеукраїнського референдуму та дострокових виборів у Раду.
РБК-Україна: Як давно в Україні існує громадянська мережа "ОПОРА"? Скільки в ній налічується членів? Звідки йде фінансування і який річний бюджет організації?
Ольга Айвазовська: Організація існує з 2006 року. Складно сказати про кількість членів, адже немає фіксованого членства. Найбільша кількість активістів, що приєднувалися до нашої діяльності в рамках тих або інших кампаній - це близько 5 тисяч. Це волонтери, які виконували конкретну роботу, що вимагала певного рівня кваліфікації.
Ми фінансуємося за рахунок міжнародної технічної допомоги, за рахунок відкритих конкурсів, проектів з боку Європейського союзу, Європейської комісії, з боку Агентств з міжнародного розвитку Канади і США, низки посольств, приватних і міжнародних фондів. Тобто у нас немає однієї організації-спонсора. За рахунок цього ми диверсифікуємо ресурси і, відповідно, є відносно незалежними, адже в будь-який момент можемо відмовитися від цього фінансування.
РБК-Україна: Скільки активістів і волонтерів буде задіяно на виборах Президента 25 травня? Чи буде "ОПОРА" відстежувати вибори самоврядування Києва, Одеси, Миколаєва, Сум? Де найбільш оперативно буде публікуватися інформація про хід виборів?
Ольга Айвазовська: На президентських виборах кількість короткочасних спостерігачів буде становити 1,5 тисячі. Спостерігачі будуть також задіяні в процесі паралельного підрахунку голосів на підставі статистичної вибірки, щоб під час підрахунку отримати репрезентативний результат для всієї країни. Різниця між екзит-полом і паралельним підрахунком на підставі вибірки в тому, що екзит-пол - це опитування громадян на виході, а ми фіксуємо конкретні дані протоколів тих ділянок, яким ми довіряємо, які потрапляють під цю вибірку.
Крім того, в київських дільницях буде 500 короткотермінових спостерігачів, які працюватимуть за вибіркою на виборах київського міського голови і депутатів Київради в рамках пропорційної частини виборчої системи. На жаль, в 60-ти мажоритарних округах ми не можемо отримати репрезентативний результат, бо інакше нам би довелося покривати 100% дільниць, а це питання якості збору інформації. Паралельний підрахунок не передбачає просто отримання протоколів. Протягом дня голосування наші спостерігачі надсилають нам близько 10 звітів, відповідно, якщо протягом денної звітності ми бачимо, що немає фальсифікації, яка могла б вплинути на результат підрахунку і є довіра з боку спостерігачів до протоколу, тоді ці дані враховуються. Ця інформація буде публікуватися у нас на сайті (http://oporaua.org/), на сайті карти порушень в рамках виборів (http://map.oporaua.org/).
В Одесі, Миколаєві та Сумах ми не проводимо паралельний підрахунок. У нас там є довгострокові спостерігачі, і звіти про результати спостереження є на нашому сайті.
РБК-Україна: Чи будуть представники "ОПОРА" у Слов'янську, Краматорську, Маріуполі? Скільки там буде спостерігачів і як ви збираєтеся забезпечити їх безпеку?
Ольга Айвазовська: Я не можу зараз точно сказати, чи будуть наші спостерігачі, адже це питання вибірки. Крім того, вибірка не враховує, наскільки ці території є небезпечними або безпечними. Також ми прогнозуємо, що в Слов'янську дільниці не будуть відкриті. Тому навіть якщо ці ділянки потраплять під вибірку - там спостерігачів не буде. По Краматорську та Маріуполю також все залежить від того, чи будуть там відкриті ділянки. Якщо ці ділянки потрапляють у вибірку, то для того, щоб отримати репрезентативний результат по всій Україні, ми повинні там спостерігати. Якщо вони там не працюють, то це не впливає на результативність результату.
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте поточну президентську виборчу кампанію? Чи "брудніша" вона від попередніх?
Ольга Айвазовська: Цю кампанію не можна просто оцінити категоріями "чистіше-брудніше". Кампанія дуже складна, враховуючи політичну кризу всередині країни та геополітичні виклики. Кампанія дуже коротка, незважаючи на те, що вона позачергова і почалася раніше, фактично активність кандидатів розпочалася після їх реєстрації, що є аномалією для України, так як кандидати починають свою роботу передчасно. Це не є прямим порушенням законодавства, але порушує принципи рівності у виборчому процесі та відкритості процесу.
Вона є фрагментарною, так як на сході, на заході, в центрі не настільки висока активність кандидатів, як це було раніше, навіть порівнюючи з 2010-м роком. Пояснення цьому явищу - політична криза і малобюджетність кампанії в цілому, тобто кандидати не акумулювали великі ресурси. Вони інвестують основні кошти виборчих фондів в останні тижні виборів для того, щоб посилити свій рейтинг. Також можна говорити про те, що на цих виборах, на відміну від 2011-го року і попередніх виборів, практично не використовується адмінресурс. Якщо ці факти і фіксуються, то вони поодинокі і не мають впливу на результати в цілому. Це можна пояснити тим, що не сформована вертикаль адміністративної влади. Також немає підкупу, але це пов'язано з малобюджетностью кампанії, а не зі зростанням політичної культури кандидатів.
РБК-Україна: Які Ваші прогнози: чи відбудуться вибори 25 травня? Хто саме, на вашу думку, зацікавлений у тому, щоб вони не відбулися, а хто незацікавлений?
Ольга Айвазовська: У нас немає доказів того, що є кандидати, які зацікавлені у зриві виборів, а якщо б вони були, то ми б обов'язково опублікували таку інформацію. Якщо говорити про загальний контекст виборів, то в їх непроведенні, в першу чергу, зацікавлена зовнішня сила - Російська Федерація. Керівництво РФ відверто заявляє, що не визнає результати виборів ще на етапі їх старту. Дуже часто змінюється позиція впродовж виборчої кампанії: то вони вважають, що вибори нелегітимні, то вони заявляють, що ще подивляться в день голосування. Тому ми розуміємо, що є політична зацікавленість. Вона пояснюється першим інтерв'ю Путіна після того, як Янукович залишив Україну. Що тепер говорити з Україною не можна, так як немає посадової особи рівня президента. Думаю, що це дуже серйозний фактор і він знаходиться в зоні інтересів Росії.
РБК-Україна: Чи бачите Ви необхідність у проведенні всеукраїнського референдуму? Якщо так, то на яку дату його слід було б призначити? Яке питання на цей референдум потрібно винести?
Ольга Айвазовська: Взагалі проведення референдуму можливе, якщо воно торкається державного устрою і якщо цей референдум буде всеукраїнським. Є кілька умов, у зв'язку з якими можна призначати дату проведення референдуму. По-перше, це зміна закону "Про всеукраїнський референдум", який зараз грає на руку владі. Цей документ був написаний в інтересах президента і Партії регіонів. За цим законом не можна організувати демократичний процес, так як всі виборчі комісії є такими, які створюються органами влади.
Прозорість виборчого процесу також неможлива. Активна участь ЗМІ у висвітленні процесу обмежена, так як ЗМІ мають право висвітлювати референдум тільки за гроші організаторів. Друге питання - це проведення інформаційної кампанії. Референдум - це не факт голосування. Це певний етап інформування, агітації та проведення роз'яснювальної роботи. Тому псевдореферендум в Криму, я вже мовчу про ті, що пройшли в Донецькій і Луганській області, не може називатися демократичним інститутом. Як і у виборчому процесі, в рамках референдуму повинен бути плюралізм думок. Інформаційна кампанія референдуму повинна тривати 50 днів, як і позачергова виборча кампанія.
Я не можу сформулювати, яке саме питання потрібно винести на референдум. Тому що, як і в 1991-му році, це питання має стосуватися якогось документа. Очевидно, що треба виносити питання децентралізації, а не мови, наприклад. Але знову ж таки, децентралізація в понятті громадян сходу, центру і заходу України - це різні речі. Тому потрібно підготувати цю концепцію, провести інформаційну кампанію, а потім винести на референдум.
РБК-Україна: Як Ви вважаєте, чи потрібні дострокові вибори Верховної Ради? Якщо так, то коли їх слід було б провести?
Ольга Айвазовська: Безумовно, є необхідність у дострокових парламентських виборах. Це питання відповідальності депутатів, тому що частина депутатського корпусу просто відсутня на робочих місцях, не представляє інтереси своїх виборців і не здійснює депутатську діяльність. Також це питання політичного дискурсу, який виник ще в січні-лютому, в тому числі, на Майдані, і ті політики, які представляли групу Майдану, говорили, що позачергові вибори будуть. Також остання соціологія показує, що повністю змінився стан електоральної підтримки політичних сил. Якби вибори відбулись на цьому тижні, то у нас був би зовсім інший парламент.
Один з принципів належного парламентаризму - це репрезентативність, тобто щоб всі групи населення були представлені в Парламенті. Сьогоднішній Парламент не є репрезентативним, оскільки рівень підтримки тих чи інших партій після подій січня-лютого абсолютно змінився. Перезавантаження парламенту повинно бути організоване. Цей процес однозначно повинен відбуватися після президентських виборів і, найімовірніше, після конституційної реформи - або хоча б після її початку. За чинним законом розпустити парламент не так просто, і в рамках Конституції немає достатньої кількості підстав для розпуску Ради. Тому політично вибори необхідно проводити восени 2014-го року.
РБК-Україна: Ольга, чи є особисто у Вас плани щодо політичної діяльності? Не хочете створити партію?
Ольга Айвазовська: Відповідь дуже проста: я не маю політичних планів. Думаю, що можу бути ефективною в тій ролі, яка є зараз.
Розмовляв Михайло Криволапов