Окружний адміністративний суд м. Києва 20 жовтня 2010 р. задовольнив позов Генеральної прокуратури про визнання протиправним і скасування доручення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко від 21 січня 2010 р., яким міністр палива і енергетики України і голова правління НАК "Нафтогаз України" зобов'язувалися прийняти на баланс компанії 11 млрд куб. м газу, який їй належав.
Окружний адміністративний суд м. Києва 20 жовтня 2010 р. задовольнив позов Генеральної прокуратури про визнання протиправним і скасування доручення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко від 21 січня 2010 р., яким міністр палива і енергетики України і голова правління НАК "Нафтогаз України" зобов'язувалися прийняти на баланс компанії 11 млрд куб. м газу, який їй належав. Про це повідомляє прес-служба Генпрокуратури.
Нагадаємо, раніше ГПУ подала позов до Господарського суду Києва до "Нафтогазу" і "Газпрому". Позивач вимагав визнати недійсними два договори від 20 січня 2009 р. про продаж 11 млрд куб. м газу "Нафтогазом" "Газпрому" і зарахування вартості того ж дня цього газу (1,7 млрд дол.) як плати "Газпромом" за транзит по Україні. Цей газ в той момент належав трейдеру RosUkrEnergo .
Крім того, Арбітражний суд міста Москви зареєстрував позов Генеральної прокуратури до "Газпрому" і "Нафтогазу України" від 12 жовтня 2010 р. № А40-121539/10. Третьою стороною у справі виступають Кабінет міністрів України і Міністерство палива і енергетики України. Дата слухань поки не призначена.
Джерело, близьке до «Газпрому», повідомило про те, що позов ГПУ в арбітраж Москви до "Газпрому" і "Нафтогазу України" може стосуватися справи про повернення компанії RUE 12,1 млрд куб. м газу з українських підземних сховищ.
Конфлікт навколо спірних обсягів газу виник на початку 2009 р. "Нафтогаз" за розпорядженням Ю.Тимошенко забрав з підземних сховищ країни 11 млрд куб. м газу, що належали RUE. Підставою стало право вимоги з трейдера боргу у розмірі 1,7 млрд дол., які "Нафтогазу" переуступав "Газпром".
Але відбір газу в рахунок боргу не був оформлений юридично між "Нафтогазом" і RUE. Одночасно "Газпром" припинив продаж газу трейдеру, що зробило неможливою реалізацію контрактів в Європі.
До російської монополії RUE претензій не пред'являла, при цьому звернулася в Стокгольмський арбітраж з вимогою стягнути з НАК 11 млрд куб. м пені. У червні суд підтримав трейдера.
Відзначимо, в Києві проходив процес судової підтримки рішення Стокгольмського арбітражу. І суд першої інстанції, а також апеляційна комісія підтримали його. Проте українська влада хотіли б мінімізувати втрати "Нафтогаза" в ході цих розглядів. Тому в серпні ц.р. український адвокат Юрій Сухий вимагав від СБУ допитати главу "Газпрому" Олексія Міллера і його заступника Валерія Голубєва як свідків у кримінальній справі щодо незаконного розмитнення природного газу. Він звинуватив лідерів "Газпрому" не тільки в розробці схеми переуступки боргу RUE, але і в тиску на "Нафтогаз" і Держмитницю України з метою реалізації спірних 11 млрд куб. м газу.
Відзначимо, що 3 жовтня ц.р. міністр фінансів Росії Олексій Кудрін заявив, що Україна не зверталася до уряду РФ з проханням допомогти у врегулюванні боргу "Нафтогазу\" за позовом RUE.
Нагадаємо, 13 серпня Шевченківський районний суд Києва підтвердив законність рішення стокгольмського арбітражу і зобов'язав "Нафтогаз України" повернути 12,1 млрд куб. м газу компанії RUE.
Міжнародний арбітражний трибунал Стокгольму 8 червня ц.р. зобов'язав "Нафтогаз України" повернути RUE 12,1 млрд куб. м газу. Крім того, суд зобов'язав "Нафтогаз України" заплатити RUE 197 млн дол. за порушення контракту.