Обвал на фондових ринках США: чи варто турбуватися Україні
З-за падіння фондових індексів у США існує ризик, що залучати кошти на зовнішніх ринках Україні стане дорожче і складніше.
на початку тижня В США на тлі очікувань про прискорення інфляції обвалився фондовий ринок. Фінансові аналітики називають те, що трапилося "очікуваної корекцією" після затяжного зростання індексів. Якщо падіння продовжиться, інвестори можуть переглянути свої плани, відмовившись від ризикових активів. До того ж експерти вважають, що в разі прискорення інфляції у США Федеральна резервна система (ФРС) буде активніше підвищувати процентні ставки, після чого залучати кошти в доларах на зовнішніх ринках стане складніше і дорожче. Про те, як обвал на американських біржових майданчиках може відбитися на Україні - в матеріалі РБК-Україна.
Не встиг президент США Дональд Трамп похвалитися зростаючою економікою і "міцної" позицією "биків" (біржові гравці, які скуповують акції в надії на зростання їх вартості і продають, коли їх ціна на піку) на фондовому ринку, як в той же день, у понеділок, 5 лютого, один з ключових промислових індексів Dow Jones досяг рекордного падіння з 2011 року, обвалившись на 4,6%. Крім Dow Jones, також впав індекс S&P 500 - на 4,1%, NASDAQ - на 3,78%.
Західні аналітики пояснюють різкий обвал фондового ринку розпродажем інвесторами ризикових активів на тлі посилення інфляційних очікувань у США. Напередодні падіння була опублікована статистика по ринку праці, яка виявилася більш позитивною, ніж очікувалося. Серед іншого, стало відомо про більшій кількості нових робочих місць у січні, ніж прогнозувалося, а також про збереження безробіття на мінімальному з грудня 2000 року рівні - 4,1%.
Крім того, середня погодинна оплата праці в США зросла на 2,9%, продемонструвавши максимальне зростання в річному вираженні з червня 2009 року. Експерти не виключають, що поліпшення ситуації на ринку праці може призвести до подальшого зростання зарплат в США, що, по-перше, негативно позначиться на рентабельності компаній, чиї акції торгуються на біржах, а, по-друге, призведе до прискорення інфляції.
Українська реальність
На заокеанські події українські аналітики реагують стримано.
"Є ризики прискорення інфляції. Є розуміння ринку, що ФРС буде підвищувати ставки, і, відповідно, грошовий ресурс, у тому числі спекулятивний, буде дорожчати, - пояснив РБК-Україна керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. - Той бум, який тривав на ринку за останні кілька років, загнав ціни занадто високо. Поки що ми можемо говорити про корекцію, яка підживлюється, в тому числі очікуваннями зростання ставки".
чи це Була корекція індексів після тривалого зростання чи США чекає затяжний "ведмежий ринок" ("ведмеді" грають на падіння вартості акцій), однозначно стверджувати складно, говорить старший аналітик Альпарі Вадим Иосуб. На даний момент експерти схиляються до першого варіанту. "Індекс Dow Jones знизився зі своїх історичних максимумів, досягнутих 26 січня, менш ніж на 10%, тому поки мова йде тільки про корекції", - зазначив аналітик.
"Більше року ми бачили зростання Dow Jones та інших ключових індексів. Вічно так тривати не могло", - погоджується член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран. На його думку, поточна глибока корекція може налякати ФРС, що знизить ймовірність подальшого підвищення ставок, що не дозволить долара зміцнюватися. "Для України і ринків, що розвиваються, це непоганий сценарій", - вважає Віталій Шапран.
Але, на думку Вадима Иосуба, корекція індексів навряд чи вплине на плани ФРС по ставці, якщо тільки не виявиться в рази глибше, ніж на початку тижня. "Поки як і раніше можна очікувати три раунди збільшення ставки по федеральним фондам в поточному році", – вважає аналітик. На його думку, в разі поглиблення корекції на фондових ринках, долар стане традиційною "тихою гаванню" і "валютою-сховищем", з-за чого зростає ймовірність його зміцнення.
Валютні наслідки
Якщо корекція на американських фондових ринках швидко закінчиться, українська економіка не встигне її на собі відчути, вважає Вадим Иосуб. "Якщо ж спад буде тривалим, то він може призвести до відходу світових інвесторів "якість". Тоді це торкнеться всіх країн з ринками, що формуються, включаючи падіння їх валют, ринків акцій і зростання прибутковості за їх боргами. Для України це може означати тиск на курс гривні через відтік капіталу і складність в розміщенні єврооблігацій за неприйнятною прибутковості", - говорить Вадим Иосуб.
З тим, що Україна може відчути труднощі з розміщенням єврооблігацій, погоджується Олександр Паращій. "Зазвичай в такі моменти попит на ризикові активи знижується", – сказав РБК-Україна аналітик. Нагадаємо, раніше міністр фінансів України Олександр Данилюк заявляв, що Україна має намір до 2018 року вийти на боргові ринки з євробондами на суму 2 млрд доларів.
Що ж стосується можливої девальвації гривні, на думку Паращія, зараз українська валюта падати не буде, навіть якщо ФРС підніме ставку. "У нас своя порядок. У нас багато буде залежати від того, чи зможемо ми домовитися про перегляд програми з МВФ чи ні", - зазначив Олександр Паращій. За його оцінками, до кінця 2018 року курс гривні до долара становитиме 29-29,5 гривень/долар.
Експортні очікування
Падаючий фондовий ринок в США може торкнутися і біржові ринки товарів, що важливо для українських експортерів. Але більшою мірою, на думку Вадима Иосуба, це торкнеться спекулятивних ринків з високою часткою "паперового" обороту, таких як ринок нафти, кольорових металів і частково золота. "Чорні метали і сільгосппродукцію падіння фондових ринків торкнеться в меншій мірі, принаймні, поки мова не йде про серйозної рецесії або стагнації світової економіки", - пояснює Иосуб.
На думку Олександра Паращія, говорити про вплив обвалу американських індексів на сировинні ринки поки рано. "Зрозуміло, що буде певна корекція, вона вже спостерігається. Але поки мова йде не про якийсь фундаментальної корекції, а, швидше за все, про те, що відпадає спекулятивний попит. Фундаментально поки що з цінами на сталь і руду нічого не відбувається. Є ризики по Китаю, але вони були і рік тому. Нічого не говорить про те, що на сировинних ринках буде щось погане", - упевнений Паращій.