Рекордне падіння фондового ринку Китаю призвело до значних втрат на світових фінансових і товарних ринках. Минулий понеділок фінансисти вже встигли назвати "чорним". І якщо у вівторок ключові європейські індекси "відігравали" падіння, то китайські біржі відкрили ранок з чергового зниження. Центральний банк Китаю влив у систему понад 22 млрд дол. Після негативних новин зі світових ринків, Україна меншою мірою відреагувала на них. "Українська біржа" ПФТС відкрилися незначним падінням. А міжбанк за підсумком торгів закрився зростанням курсу долара до гривні на 7 коп.
Рекордне падіння фондового ринку Китаю призвело до значних втрат на світових фінансових і товарних ринках. Минулий понеділок фінансисти вже встигли назвати "чорним". І якщо у вівторок ключові європейські індекси "відігравали" падіння, то китайські біржі відкрили ранок з чергового зниження. Центральний банк Китаю влив у систему понад 22 млрд дол. Після негативних новин зі світових ринків, Україна меншою мірою відреагувала на них. "Українська біржа" ПФТС відкрилися незначним падінням. А міжбанк за підсумком торгів закрився зростанням курсу долара до гривні на 7 коп.
Понеділок, який пізніше фінансисти назвуть "чорним", завершився значним за останні 8 років падінням на китайських фондових біржах. Так, при відкритті торгів фондовий індекс Шанхайської біржі впав на 8%, зранку значно знизилися котирування на біржі в Шеньчжень.
До відкриття торгів падіння склало близько 2,5%. А через кілька годин воно вже досягло 7,6%.
Рекордне падіння позначилося на світових фінансових та товарних ринках. У першій половині дня провідні європейські індекси впали на 7,3-8,6%, російський РТС - на 7,1%, американські фондові індекси при відкритті торгів втратили більше 6%.
За підсумками торгів у понеділок ключові європейські індекси дещо "відіграли" падіння. За даними компанії "Інтербізнесконсалтинг", британський FTSE 100 скоротився на 4,66%, французький CAC - 5,36%, німецький DAX - на 4,71%.
Американські фондові індекси завершили торги понеділка зниженням майже на 4%. За даними Reuters, це найгірші показники за 4 роки. DowJones впав на 3,58%, S&P 500 - на 3,94% і NASDAQ - на 3,82%.
Також оновили свій мінімум за 6,5 років котирування нафти. На європейському спотовому ринку вартість різних сортів нафти опускалася протягом дня на 6,2-6,6%. Ціна на нафту Brent ввечері в понеділок знизилася до 42,62 дол. за бар.
Девальвували і валюти. В результаті торгів на московській біржі курс долара до рубля досягав позначки в 71,65 руб./дол., що є максимумом з січня цього року, євро - 82,53 руб (максимум з грудня).
Bloomberg повідомив, що до рекордно низького рівня в понеділок впав мексиканський песо. Колумбійський песо досяг історичного мінімуму, обезцінившись на 3%. До мінімального з 2003 року рівня впав бразильський реал - на 1,1%.
Вже вранці у вівторок падіння європейських фондових бірж скоротилося. Зростання індексу FTSE 100, за даними на 15:13 склало 3,03% - до 6077,64 пунктів. CAC піднявся на 4,66% - до 4587,69 пунктів. DAX-на 4,85%, до 10115,93 пунктів.
Торги на біржах в США відкрилися зростанням. DowJones - на 1,91%, S&P 500 - 2,05%, NASDAQ - 2,63%.
У той же час, котирування акцій на Шанхайській фондовій біржі після відкриття торгів у вівторок продовжували падати. Зниження склало 6,4%, на біржі в Шеньчжень - 5,8%.
Однак, за даними "Інтербізнесконсалтинг", на 10:01, індекс Гонконгської фондової біржі виріс на 0,72%.
Втім, сьогодні вранці Центробанк Китаю влив у систему 150 млрд юанів (більше 22 млрд дол). Посилаючись на свої джерела, Bloomberg повідомив, що китайські економісти прогнозують девальвацію юаня до кінця року на 8% (за 1 дол. будуть давати 7 юанів), а до кінця 2016 року - на 20% (8 юанів/1 дол.).
Втім, українські ринки слабо відреагували на світові негативні новини. "Українська біржа" та ПФТС відкрилися незначним падінням.
"Індекс ПФТС зараз нижчий рівня п'ятниці на 0,39%, індекс "Української біржі" - на 1,07%. Індекси трохи знижаются, але це нормальна реакція на падіння в світі", - зазначили на біржі ПФТС.
За словами співрозмовника РБК-Україна, негатив на зовнішніх ринках був компенсований новиною що комітет кредиторів і Україна близькі до угоди про реструктуризацію боргів. Зокрема, мова йде і про списання 20% основної суми заборгованості.
Проте в Мінфіні поки цю інформацію не підтверджують.
"У такому разі глибокого падіння не буде, в межах 1-2%, але якщо, звичайно, скажуть, що нічого не списали, то падіння буде більш глибоким", - сказав співрозмовник РБК-Україна.
Тим часом, "Українська біржа" закрилася з падінням 1,45%. ПФТС на 17:30 продемонструвала падіння на 1,02%.
Національний банк на 25 серпня, в порівнянні з попереднім банківським днем, послабив курс гривні до 22,10 грн/дол. Євро подорожчав на 29 копійок.
В обмінних пунктах України курс долара в продажу виріс на 7 копійок - до 23,42 грн/дол., в купівлі - на 8 копійок - до 22,42 грн/дол. Порівняно з даними 21 серпня, курс євро на продажу піднявся на 59 коп. - до 26,94 грн/євро.
За даними "ІнтерБізнесКонсалтингу", сьогодні торги по долару закрилися в діапазоні 22,4800 - 22,5700, євро 24,8500 - 25,9575 грн/євро. Тобто, гривня значно не знецінювалася.
Але реакція національної валюти на негатив на світових ринках все ж буде, впевнений директор Центру CASE-Україна Дмитро Боярчук. Але курс гривні не підніметься вище 25 грн/1 дол.
"Не сильно відреагує. МВФ нас підтримує. На тлі загального обвалу ринків, інвестори погодилися списати частину боргів, а це і облямівка виплати. Основний удар поточного шоку йде на ресурсні ринки, а ми своє ресурсне виробництво втратили на Донбасі. Так що свій шок ми вже пережили", - уточнив Боярчук.
Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко також припустив, що гривня може девальвувати не більше, ніж на 5%.
"Коли девальвують основні валюти, як юань, валюти країн, а Україна відноситься до ринків, то ми повинні увійти в цей mainstream, додатково девальвуючи свою грошову одиницю, скажімо, на 5% - за аналогією з більшою частиною ринків, що розвиваються, щоб відіграти конкурентну перевагу на товарних ринках і дати експортерам більшу захищеність на зовнішніх ринках", - зазначив Устенко.
Ситуація на світових ринках і, насамперед, в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, призведе до зниження цін на товарних ринках. В першу чергу, це стосується продукції з низьким рівнем доданої вартості: металургійної, хімічної, сільськогосподарської. Зниження світових цін на ці групи призведе до скорочення українського експорту і, отже, скорочення валютної виручки.
Олег Устенко вважає, що наслідки світової кризи можуть позначатися на притоці прямих іноземних інвестицій, які і так знаходяться на історичному мінімумі з 1998 року.
"Конкуренція за інвестресурс в світі збільшується, а пропозиція - скорочується. Це означає, що отримає ресурс той, хто в змозі запропонувати більш конкурентні умови для потенційних інвесторів, - сказав Устенко. - Україна повинна спробувати запропонувати інвесторам щось унікальне. Очевидно, що країна, яка не може цього запропонувати і не в змозі контролювати цей ресурс, в перспективі приречена на занепад темпів свого економічного зростання і не може закладати основи для довгострокового зростання. Тому серйозні ризики і, сподіваюся, що в Україні розуміють, що проведення структурних реформ - завдання №1".
Також не варто очікувати значного зниження цін на паливо в результаті скорочення вартості нафти.
"Україна не імпортує нафту, а переробляє нафту власного видобутку, - сказав президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар. - Ми імпортуємо готові нафтопродукти, а ціна на них впаде не відразу. Спочатку буде перероблятися дорожча нафта, тому наші постачальники будуть пропонувати нафтопродукти з неї".
У жовтні можливе зниження цін на нафтопродукти на 10-15 коп., але тільки якщо імпортери врахують коливання цін на світових ринках і, реалізуючи готовий нафтопродукт, спробують діяти не спекулятивно, а з урахуванням цього фактора.
"Але це навряд чи, хоча і даремно. Це може бути зроблено провідними мережами, які знизять на 10-15 коп. вартість, на цьому все і закінчиться", - резюмував Михайло Гончар.