Шимпанзе та орангутанги можуть страждати від так званої кризи середнього віку, так само як і люди. До такого висновку прийшли вчені, протестувавши рівень задоволення життям і щастя серед цих мавп.
Шимпанзе та орангутанги можуть страждати від так званої кризи середнього віку, так само як і люди. До такого висновку прийшли вчені, протестувавши рівень задоволення життям і щастя серед цих мавп, повідомляє ВВС.
Результати дослідження були опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Міжнародна група дослідників, що складається з психологів, приматології і економістів, виявила, що молоді мавпи цілком задоволені життям, але до середнього віку задоволення падає, а потім знову піднімається до старості. Аналогічні коливання давно помічені серед людей і називаються "U-подібна крива".
Олександр Вейсс з Единбурзького університету говорить, що "тестували, чи застосовна U-подібна крива, що описує кореляцію між віком і почуттям задоволення життям, до приматів, як і до людей". За його словами, він сподівався, що схожі результати серед людиноподібних мавп продемонструють близьку родинний зв'язок людей з шимпанзе і орангутангами.
Дослідження і справді продемонструвало, що U-подібна крива однакова для людей, орангутангів і шимпанзе, незалежно від статі. Іншими словами, це явище не можна назвати винятковим для Homo Sapiens.
Читайте також: Вчені розкрили таємницю риби-бризкуна
Учені протестували 508 шимпанзе (Pan troglodytes) і орангутангів (Pongo sp.) Різних віків. Мавпи жили в зоопарках, науково-дослідних центрах і заповідниках. Рівень їхнього щастя і задоволення життям визначався працівниками зоопарків, добровольцями, дослідниками та ветеринарами, які працювали з цими мавпами як мінімум два роки і добре їх знали. Екзаменатори заповнювали запитальник, заснований на моделі задоволення життям людини і лише злегка змінений для приматів.
За словами Олександра Вейсса, близькість між людьми, шимпанзе і орангутангами заснована не тільки на генетиці і психології. Наприклад, нагадує він, людиноподібні мавпи відчувають такий же соціальний тиск, що і люди. "Коли у шимпанзе настає криза середнього віку, їм не хочеться раптом взяти й купити собі модну червону машину. Але вони можуть хотіти більше, ніж зазвичай, будь-чого іншого - наприклад, злягатися з самками", - зазначив учений.
Читайте також: Британські вчені мають намір оснастити датчиками колонію рідкісних мурах
Співавтор доповіді Ендрю Освальд з Уорікського університету вивчає питання щастя і задоволення серед людей вже більше 20 років. "Однією з причин того, чому ми хотіли отримати інформацію про мавп, є той факт, що серед людей U-подібна крива виглядає абсолютно ідентично, коли статистика враховує такі фактори як рівень освіти, доходів та сімейний стан", - сказав він.
Ендрю Освальд, був просто приголомшений, виявивши ідентичну U-подібну криву серед шимпанзе та орангутангів. Він прийшов до висновку, що "криза середнього віку" реально існує, і, оскільки вона існує "серед наших найближчих біологічних родичів, це вказує на те, що корені цього феномену йдуть в біологію і психологію".
Протягом багатьох років феномен "кризи середнього віку" вважався унікальним для людей і їхнього стилю життя. Але, як говорить психолог Олександр Вейсс, з цього дослідження можна зробити висновок, що стиль життя людей може бути і є однією з причин цього психологічного стану, але не пояснює цей феномен повністю. "Нам слід глибше придивитися до нашого еволюційного минулого, до наших спільних з шимпанзе і орангутангами предків".