ru ua

Обама закликав закрити Гуантанамо

Автор: RBC.UA
В'язниця Гуантанамо суперечить цінностям США і завдає країні збитку. Таку думку висловив Президент США Барак Обама, виступаючи в Білому домі.

В'язниця Гуантанамо суперечить цінностям США і завдає країні збитку. Таку думку висловив Президент США Барак Обама (на фото), виступаючи в Білому домі.

Американський лідер закликав відновити обговорення можливості закриття військової в'язниці на кубинській базі США.

"Я так само упевнений, що ми зобов'язані закрити Гуантанамо. Я думаю, що для нас украй важливо зрозуміти - для забезпечення безпеки США необов'язково утримувати цей заклад. Його утримання вимагає великих коштів, а його наявність неефективна і шкодить нашому статусу на міжнародній арені. В'язниця Гуантанамо має бути закрита", - підкреслив Президент.

Читайте також: Більше половини ув'язнених Гуантанамо бере участь у голодуванні

Вирішення питання про закриття військової в'язниці вимагає від Президента узгодження з Конгресом. Глава Білого дому висловив надію, що законодавці допоможуть йому підібрати новий варіант довгострокової програми утримування підозрюваних у тероризмі.

Зазначимо, що заяви Обами прозвучали на тлі хвилювань, які відбуваються в Гуантанамо, - з лютого 100 з 166 ув'язнених оголосили голодування на знак протесту проти осквернення копій Корану, яке нібито відбулося під час обшуків у камерах.

Читайте також: У американській в'язниці Гуантанамо услід за голодовкою спалахнув бунт

Нагадаємо, що в 2008 р. напередодні першого президентського терміну Барак Обама пообіцяв скасувати Гуантанамо. Табір мав бути закритий протягом року. Суди на базі були припинені на 120 днів. Проте рішення Президента не було виконане, в'язниця продовжує функціонувати. 8 грудня 2010 року палата представників Конгресу виступила проти закриття в'язниці. У 2011 р. знов почали функціонувати військові суди відносно тих, хто міститься у в'язниці за звинуваченням у тероризмі.

Крім того, Президент США підписав указ, який встановив спеціальну процедуру, що дозволяє без пред'явлення звинувачень продовжувати утримувати ув'язнених в Гуантанамо, якщо розгляд їх справ покаже, що вони є серйозною загрозою для безпеки США.

Читайте також: На ЦРУ в рамках боротьби з тероризмом працювали більше півсотні держав, - дослідження

В'язниця Гуантанамо була створена попередником Обами Джорджем Бушем-молодшим для утримання підозрюваних в причетності до терактів 11 вересня 2001 р. Вона стала всесвітньо відомою через принципову відсутність правового поля для ув'язнених, важких умов утримання і застосування тортур для отримання необхідних спецслужбам відомостей.

В'язниця в Гуантанамо - табір для осіб, обвинувачених владою США в різних злочинах, зокрема, в тероризмі, веденні війни на стороні супротивника, на військово-морській базі, що безстроково орендується США, в затоці Гуантанамо (Куба). В'язниця з'явилася в січні 2002 року, коли туди були доставлені з Афганістану перші 20 осіб, обвинувачених "в участі в бойових діях на стороні ісламських екстремістів" - талібів.