ua en ru

На ЦРУ в рамках боротьби з тероризмом працювали понад півсотні держав, - дослідження

Автор: RBC.UA
Уряди 54 країн надавали допомогу Центральному розвідувальному управлінню (ЦРУ) США в пошуку, транспортуванні і тортурах підозрюваних у тероризмі. За даними нью-йоркського фонду Open Society, секретні операції проводилися на всіх континентах, а застосування тортур було санкціоновано владою США.

Уряди 54 країн надавали допомогу Центральному розвідувальному управлінню (ЦРУ) США в пошуку, транспортуванні і тортурах підозрюваних у тероризмі. За даними нью-йоркського фонду Open Society, секретні операції проводилися на всіх континентах, а застосування тортур було санкціоновано владою США. У списку країн, які надавали допомогу американцям, виявилися навіть Іран і Сирія. На колишній території СРСР таємну підтримку ЦРУ здійснювали Азербайджан, Грузія, Литва та Узбекистан, пише "Комерсант".

Читайте також: США закликали Європу вжити заходів проти "Хезболли", причетної до минулорічного теракту в Болгарії

Доповідь "Глобалізація тортур", представлена в Нью-Йорку Фондом Джорджа Сороса Open Society, підбила підсумки першого десятиліття всесвітньої боротьби з тероризмом. За даними експертів, після 11 вересня 2001 р. секретні в'язниці ЦРУ були розгорнуті в Таїланді, Румунії, Польщі та Литві, а в таємних операціях американських спецслужб брали участь уряди 25 держав Європи, 14 країн Азії і 13 - Африки. Крім цього, затримання і допити підозрюваних проводилися в Канаді та Австралії.

У 2006 р. Білий дім офіційно визнав існування секретних в'язниць. Автором ідеї зазвичай називають колишнього віце-президента Діка Чейні, хоча, як стверджують автори доповіді, в більшості випадків наказ про застосування "особливих методів дізнання" віддавав особисто генпрокурор Джон Ешкрофт. У США тортури законодавчо заборонені, і для цього використовувалися в'язниці у Європі і на Близькому Сході. Спецслужби цих країн брали участь у пошуку, затриманні і допитах підозрюваних, а власті надавали повітряні коридори і дозволяли використовувати аеропорти для обслуговування літаків, що виконували секретні рейси.

Читайте також: Обама висуне на пост глави ЦРУ кандидатуру свого радника Джона Бреннана

До секретних операцій були залучені держави, які зараз вважаються ворогами США. Так, у березні 2002 р. в обмін на групу громадян Ірану, затриманих у Кабулі, Тегеран передав афганській владі 15 ув'язнених, підозрюваних у тероризмі. 10 чоловік із цієї групи незабаром були передані спецслужбам США. Один із підозрюваних, Амін аль-Афія, до цих пір знаходиться в одній із в'язниць ЦРУ.

Особливу угоду американські спецслужби уклали і з Дамаском. Від грудня 2001 по жовтень 2002 рр. до Сирії було переправлено як мінімум дев'ять підозрюваних. Ув'язнені містилися у спецвідділенні "Могила" у в'язниці Far Falastin на західній околиці Дамаску.

До секретної програми ЦРУ виявилися залучені й кілька колишніх радянських республік. Так, починаючи з 2001 р. влада Азербайджану надавала американським спецслужбам право використовувати аеропорти країни для перевезення ув'язнених. Авіакомпанія Richmor Aviation, яка працювала за контрактом із ЦРУ, виконала не менше 76 рейсів з Баку.

Читайте також: У США п'ятирічну дівчинку покарали за "тероризм"

Автори доповіді "Глобалізація тортур" стверджують: на території колишніх радянських республік були розгорнуті щонайменше дві секретні в'язниці ЦРУ. За даними ООН, у 2002 р. американська приватна охоронна фірма Blackwater уклала контракт з урядом Узбекистану, згідно з яким в'язниці у країні могли бути використані для "утримання і допитів підозрюваних, перевезених з Гуантанамо".

Ще одна секретна в'язниця "для особливо цінних ув'язнених" була побудована у 20 км від Вільнюса. Згідно з документами, у березні 2004 р. компанія Elite LLC, зазвичай використовувана ЦРУ, викупила територію колишньої школи верхової їзди в селі Антавіляй, де незабаром почалося будівництво закритого комплексу. Всі роботи вели англомовні робітники, а місцевим жителям було суворо заборонено вхід на будівництво. В'язниця проіснувала до кінця 2005 р.

Під час своєї першої передвиборної кампанії Президент США Барак Обама обіцяв закрити секретні в'язниці. Проте влітку минулого року американський лідер відмовив групі сенаторів, що вимагали почати розслідування діяльності ЦРУ у країнах Близького Сходу. За словами глави Білого дому, "практика застосування тортур залишилася в минулому, і потрібно дивитися вперед, а не озиратися назад".

Читайте також: ЦРУ проведе окреме розслідування щодо "справи Петреуса" (відео)

Позицію Президента минулого тижня підтримав і колишній директор ЦРУ Майкл Хайден, заявивши, що дії спецслужб продиктовані турботою про безпеку громадян. "Раніше нас звинувачували в тому, що ми недостатньо робимо для того, щоб люди відчували себе спокійно, - заявив він. - А коли ми зробили свою роботу і люди заспокоїлися, нас звинуватили в тому, що ми перегнули палицю".

Центральне розвідувальне управління США, ЦРУ (Central Intelligence Agency, CIA) - агентство Федерального уряду США, основною функцією якого є збір і аналіз інформації про діяльність іноземних організацій і громадян. Штаб-квартира ЦРУ знаходиться в розташованому неподалік від Вашингтона місті Ленглі, штат Віргінія. ЦРУ входить до Розвідувального співтовариства США, яким керує Директор національної розвідки.