Президент США Барак Обама має намір присвятити наступні чотири роки боротьбі за підвищення добробуту найбідніших американців. У щорічному зверненні до Конгресу "Про становище країни" глава Білого дому запропонував підвищити мінімальну оплату праці, полегшити доступ до дитячих садків для незаможних і знизити плату за отримання вищої освіти.
Президент США Барак Обама (на фото) має намір присвятити наступні чотири роки боротьбі за підвищення добробуту найбідніших американців. У щорічному зверненні до Конгресу "Про становище країни" глава Білого дому запропонував підвищити мінімальну оплату праці, полегшити доступ до дитячих садків для незаможних і знизити плату за отримання вищої освіти. Багато з оприлюднених Президентом ініціатив викликали скептичну реакцію конгресменів-республіканців, пише "Комерсант".
Читайте також: Бюджет США в січні вперше за 5 років виявився профіцитним
Чергове послання Президента США вже назвали "найагресивнішим" виступом Барака Обами за останні чотири роки. "Він абсолютно впевнений, що його план підтримає більшість американців, і ясно дав зрозуміти, що навряд чи піде навіть на незначні поступки", - заявив в ефірі Fox News впливовий консервативний коментатор Чарльз Краутхаммер.
Промова Президента нагадувала програму, розписану на чотири роки. За його словами, мільйони американців роками не можуть знайти роботу, а доходи "ростуть неприпустимо повільно". Якщо представникам двох партій у Конгресі не вдасться домовитися, то вже 1 березня набуде чинності закон про секвестр, який передбачає скорочення бюджетних витрат на 1,2 трлн дол.
Тільки в цьому році уряд буде змушений зменшити витрати на 85 млрд дол., скорочення торкнуться військових витрат і соціальних програм. "Це позначиться на боєготовності збройних сил, - попередив Обама. - Це перешкодить реалізувати пріоритетні програми в галузі освіти, енергетики та медицини. Це сповільнить відновлення економіки, призведе до втрати сотень тисяч робочих місць".
Читайте також: Обама не має наміру закликати Конгрес до подальшого скорочення стратегічних ядерних озброєнь
На початку року республіканці в Конгресі погодилися із пропозицією Білого дому, дозволивши скасувати податкові пільги для американців, що заробляють понад 450 тис. дол. на рік. На думку Президента, скоротити дефіцит бюджету можна. Одним із кроків має стати підвищення податкових ставок для громадян, які отримують понад 250 тис. дол. на рік. Підвищення мінімального рівня оплати праці до 9 дол. на годину з нинішніх 7,25 дол. дозволить скоротити число громадян, що живуть за межею бідності, а зростання доходів населення приведе до додаткових надходжень до бюджету.
За розрахунками Білого дому, для сімей, які заробляють до 30 тис. дол., це буде означати надбавку до 3,5 тис. дол. на рік.
Мінімальна погодинна ставка не змінювалася із 2007 року, вона діє для більшості штатів, але в деяких, зокрема у Вашингтоні, встановлена вище 9 дол. Республіканці, однак, наполягають, що нинішнє підвищення замість полегшення для незаможних призведе до скорочення ставок на підприємствах і зростання безробіття. Крім того, виробники, прагнучи компенсувати витрати, підвищать вартість продукції, що, відповідно, призведе до зростання інфляції (прогноз МВФ на цей рік - 1,3%).
Читайте також: Обама має намір вже до лютого 2014 р. вивести з Афганістану половину американського контингенту
Президент із задоволенням повідомив, що американські фірми вже почали переводити виробничі потужності до США. Завдяки цьому за останні три роки було створено більше 500 тис. нових робочих місць. "Компанія Caterpillar повертає працівників назад до США з Японії, Ford переводить співробітників з Мексики, - заявив Барак Обама. - Найбільш високотехнологічне виробництво компанії Intel було налагоджено тут, на батьківщині. Цього року Apple знову почне збирати комп'ютери в Америці".
Разом з найбільшими корпораціями уряд збирається запустити програму відродження індустріальних центрів, які постраждали через закриття виробництв. Загалом на території США планується створити 15 таких хабів.
Збільшити доходи бюджету Обама вважає можливим, полегшивши доступ до здобуття вищої освіти і гарантувавши для всіх американців можливість віддати дитину в дитячий сад. "Дослідження показують, що чим раніше дитина починає вчитися, тим краще її результати в майбутньому. Але сьогодні тільки троє дітей у віці чотирьох років з десяти займаються за інтенсивною програмою дошкільного навчання, - пояснив Обама. - Більшість представників середнього класу не можуть дозволити собі витратити кілька сотень доларів на тиждень на приватні програми дошкільного навчання. А діти з бідних сімей, яким найбільше потрібна допомога, не мають доступу і до звичайних дошкільних програм".
Промова Барака Обами зустріла холодну реакцію республіканців. У відповідному виступі сенатор Марко Рубіо заявив, що підвищення податків для багатих "поховає дух вільного підприємництва", призведе до втрати робочих місць і зниження доходів середнього класу.
"Пропозиції Обами не мають нічого спільного з порядком денним у Конгресі, а саме секвестром бюджету і підвищенням стелі. Вони неначе грають на різних полях. Палата представників швидше за все заблокує більшість ініціатив Президента. Проте у 2014 р. пройдуть проміжні вибори до палати представників. В очах американців Обама стане захисником простих людей, тоді як неприязнь до республіканців посилиться, і вони втратять частину місць ", - сказав головний економіст UniCredit по США Харм Бандхольц.
Читайте також: Рейтинг США може бути знижений, незважаючи на досягнутий компроміс щодо "фіскального обриву"
Нагадаємо, Президент США запропонував інвестувати 50 млрд дол. в інфраструктурні проекти, а також направити додаткові 15 млрд дол. на реалізацію програми створення робочих місць. Крім того, він запропонував підвищити мінімальну заробітну плату більш ніж на 20%.
Обама сподівається добрати до бюджету близько 800 млрд дол. за рахунок скорочення податкових лазівок, якими активно користувалися заможні громадяни.