ua en ru

О. Ткаченко: "Зараз ліквідність потрібно створювати українськими грошима"

Автор: RBC.UA
Голова правління «Української біржі» Олег Ткаченко розповів в інтерв'ю РБК-Україна про те, на що очікувати фондовому ринку України в поточному році, як на його обсягах позначиться впровадження нових сервісів, а також про можливі наслідки для українських гравців посилення в Україні російських торгових майданчиків.

РБК-Україна: Як Ви оцінюєте результати 2009 р. для «Української біржі» зокрема, і для фондового ринку України в цілому?
Олег Ткаченко: Я оцінюю результати минулого року досить позитивно і для «Української біржі», і для фондового ринку України. Немає країн, де такі події відбувалися за один рік - в 2009 р. в Україні запрацював ринок заявок, з'явився інтернет-трейдинг, розрахунок індексу онлайн, повноцінний біржовий ринок РЕПО, почали укладатися угоди і проводитися розрахунки за участю центрального контрагента.
РБК-Україна: Яким був обсяг торгів за час роботи біржі минулого року?
О.Т.: Обсяг торгів на ринку акцій «Української біржі» - більше 3 млрд грн., Все, разом з облігаціями - близько 3,3 млрд грн. Для порівняння: у найближчого конкурента (ПФТС - РБК-Україна.) за цей період (з 26 березня до кінця 2009 р.) обсяг торгів на ринку акцій склав 2,4 млрд грн.
РБК-Україна: Яким чином вам вдалося обійти за обсягом торгів біржі, які вже давно працюють на українському ринку?
О.Т.: «Українську біржу» було створено для вирішення завдань, які в силу різних причин не вдавалося реалізувати на існуючих біржах у попередні роки. В першу чергу, мова йде про ринок заявок, завдяки запуску якого у широкого кола інвесторів з'явилася можливість торгувати на біржі, використовуючи системи інтернет-трейдингу. Ми привнесли на фондовий ринок України розрахунок індексу українських акцій в режимі реального часу і трансляцію ходу торгів цінними паперами у відкритому доступі на сайті біржі.
На відміну від інших бірж, які у своїй діяльності ставлять на перше місце обсяг торгів, ми спочатку надали цьому показнику вторинне значення. З самого початку ми сконцентрувалися на створення ліквідності, саме вона завжди була в дефіциті на фондовому ринку України. Ліквідність надає ринку якість, а вона, як відомо, здатна трансформуватися в кількість. Тому ми не маємо сумнівів з приводу того, що обсяги торгів збільшаться, причому це будуть вже значення наступних порядків величин. Ми не ставимо за мету просто забрати обсяги з інших майданчиків, ми повинні згенерувати нові об'єми, адже український фондовий ринок здатний на набагато більше, ніж він демонструє зараз.
РБК-Україна: Які у вас плани щодо обсягу торгів на 2010 р.?
О.Т.: В 2009 р. Україна ще переживала наслідки кризи, відповідно, це не могло не відбитися на роботі фондового ринку, зокрема - на обсягах торгів. Але, незважаючи на кризу, що під кінець року кількість фізичних осіб, що займаються інтернет-трейдингом, досягло 1500, а їх частка в загальному обсязі торгів на «Української біржі» склала 40,7%. І саме вітчизняні інвестори підтримували ліквідність на ринку. Ми сподіваємося, що ця тенденція продовжиться і в цьому році.
Коли ситуація в країні нормалізується, нерезиденти повернуться, і з їх приходом ліквідність зросте, а обсяги торгів істотно збільшаться. Але в абсолютних величинах складно прогнозувати, на скільки збільшаться обсяги торгів. Я сподіваюся на розвиток нашого фондового ринку, вихід з кризи, збільшення припливу приватних інвесторів і повернення нерезидентів - цей синергетичний ефект дасть збільшення обсягів і достатньо серйозне.
РБК-Україна: Які перспективи термінового ринку в Україні?
О.Т.: Для «Української біржі» 2010 р. - це рік термінового ринку, запуск якого ми плануємо на весну. З впровадженням термінового ринку торговцям буде доступна вся лінійка інструментів: спот-ринок, ринок РЕПО і терміновий ринок. Першим інструментом, який буде запущено на терміновому ринку «Української біржі», стане розрахунковий ф'ючерсний контракт на індекс українських акцій. Далі з'являться ф'ючерси на цінні папери (Single Stock). Можливо, до кінця року з'являться товарні ф'ючерси.
Інструменти термінового ринку популярні і затребувані в усьому світі, і ми впевнені, що учасники українського ринку також зацікавляться торгівлею деривативами. Але для нашої країни - це нововведення, яке вимагає кропіткої підготовчої роботи, у тому числі і з навчання учасників ринку. Багато що буде залежати від того, як швидко ми отримаємо, зареєстровані регулятором правила, як швидко зможемо навчити ринок користуватися новими інструментами. Адже ринок ф'ючерсів набагато складніше спотового.
РБК-Україна: Коли терміновий ринок може повноцінно запрацювати?
О.Т.: Запуск ринку заплановано на кінець першого кварталу цього року і ми докладемо всіх зусиль, щоб цей напрямок активно розвивалося. Технічна готовність вже є. Серед засновників «Української біржі» є РТС - лідер з термінового ринку у Східній Європі. Торговельна система РТС вже не перший рік працює в Росії й довела свою життєздатність. З 12 січня розпочався період навчальних торгів на терміновій секції біржі. За допомогою навчальних торгів учасники ринку зможу освоїти технологію торгівлі терміновими контрактами, перевірити свої стратегії в умовах, наближених до реальних. Ми бачимо, що і у профучасників, і в приватних інвесторів терміновий ринок і можливість працювати на ньому викликає великий інтерес. Крім того, потрібно пройти обов'язкову процедуру - реєстрацію правил торгівлі в Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР).
РБК-Україна: Правила вже на розгляді в ДКЦПФР?
О.Т.: Зараз йдуть останні вичитування, і до кінця січня ми відправимо правила на розгляд регулятору.
РБК-Україна: Перед новим роком стало відомо, що ПФТС буде продана ММВБ. Як Ви вважаєте, чого очікувати українському фондовому ринку під контролем російських бірж?
О.Т.: Поки рано говорити про це, як про доведений факт. На даний момент є оферта про покупку частки біржі, і є рішення цієї біржі про продаж частки акцій іноземному інвестору. Далі процес поки що не пішов, для цього потрібен час. Який вплив це матиме на український фондовий ринок? ММВБ повинна запропонувати концепцію розвитку ПФТС. Я, на жаль, поки що не бачив цієї концепції. Коли вона буде, тоді можна буде щось аналізувати, прогнозувати, а поки складно судити.
У цього питання дві складових: економічна і політична. На український ринок прийшов великий і серйозний інвестор. Це свідчить про те, що ринок цікавий і перспективний. Інвестор показує людям, що стверджують, що фондового ринку в Україні немає, що не так все погано. Це економічна частина. А те, що цей стратегічний інвестор теж з Росії - це вже політична частина. І говорити про це - справа політиків. «Українська біржа» створювалася за участю російського стратегічного інвестора, коли в інфраструктурі фондового ринку України ще не було російського капіталу. Внаслідок такої співпраці ринок тільки виграв.
РБК-Україна: Чи можливо, що за таких умов в Україні почнуть котируватися акції російських компаній, а українські акції, у свою чергу вийдуть на ринок РФ?
О.Т.: Теоретично, можливостей дуже багато. Питання в тому, наскільки на цій стадії розвитку фондового ринку це потрібно самому ринку і країні в цілому. І це питання необхідно адресувати законодавцю і регулятору. Український ринок тільки розвивається, ми ще не дійшли до ситуації, коли на ринку багато вільних коштів, а паперів для інвестування не вистачає. Вітчизняний приватний інвестор ще не так багато інвестував в українські папери. Тому, на мій погляд, його ще рано залучати до вкладення грошей в іноземні цінні папери.
РБК-Україна: Ви вважаєте, що ліквідність українського фондового ринку має зростати в першу чергу за рахунок місцевого інвестора?
О.Т.: Без вітчизняного інвестора в жодній країні не може бути високоліквідного фондового ринку. Адже іноземний інвестор в певний момент в силу різних обставин може піти, і якщо не буде свого інвестора, який підтримає ліквідність, ринок почне лихоманити. Чому наш фондовий ринок впав так сильно з початком фінансової кризи? Вітчизняний інвестор був дуже мало представлений на фондовому ринку.
Іноземні інвестиції - це добре, але зараз ліквідність потрібно створювати українськими грошима. Більшою мірою, в минулому році так воно й відбувалося. Якби не активність українських інвесторів, ситуація на фондовому ринку була б зовсім інша. Торік частка приватних інвесторів, які торгують через системи інтернет-трейдингу, була дуже висока і доходила до 48,8% від загального обсягу торгів на місяць. І я думаю, що в поточному році кількість інтернет-трейдерів сильно збільшиться. Тим більше, коли з'явиться терміновий ринок, який дасть можливість хеджувати свої ризики, додатково спекулювати і більше заробляти. Все це буде розвивати наш ринок, підвищувати його ліквідність і сприяти поверненню іноземних інвесторів.
РБК-Україна: Як Ви вважаєте, вже можна говорити, що криза пройшла етап найглибшого падіння і надалі все піде, якщо не різко вгору, то, принаймні, більше не вниз? Можна очікувати, що повернутися вже у докризових обсягах гроші з Заходу, що почнеться знову зростання українських індексів?
О.Т.: В другій половині 2008 р. і на початку 2009 р. український фондовий ринок сильно впав, але за минулий рік нам вдалося відіграти значну частину цього падіння. Наприклад, «Українська біржа» почала розрахунок індексу українських акцій UX 27 квітня. Значення індексу було розраховано з початку торгів, 26 березня 2009 р., і на цю дату склало 500 пунктів. 31 грудня індекс UX досяг рівня 1455,47 пунктів. Таким чином, за цей період індекс підвищився на 191%. І це всього за три квартали. За цей час ніде не було такого зростання і я впевнений, що він триватиме.
Що стосується західних інвесторів, то вони дуже цікавляться політичної ситуацією в Україні. Всіх цікавлять вибори Президента, як вони пройдуть і що буде після цього. Тому зарубіжний інвестор побоюється цього стану невизначеності і утримується від будь-яких активних дій. Але коли вибори закінчаться, можна сподіватися на повернення західних інвестицій.

Спілкувався Володимир Драбчук