ua en ru

Про наслідки виходу українських банків з Криму

Автор: RBC.UA
Закриття підрозділів українських банків у Криму не тягне за собою автоматичного припинення зобов'язань клієнтів перед такими банками по кредитах. Тому, в разі припинення обслуговування позичальниками взятих кредитів, українські банки можуть застосувати будь-які правові заходи впливу для стягнення заборгованості з боржника, включаючи судові.

Олександр Виговський, адвокат ЮФ "Ілляшев та Партнери", спеціально для РБК-Україна

Закриття підрозділів українських банків у Криму не тягне за собою автоматичного припинення зобов'язань клієнтів перед такими банками по кредитах. Тому, в разі припинення обслуговування позичальниками взятих кредитів, українські банки можуть застосувати будь-які правові заходи впливу для стягнення заборгованості з боржника, включаючи судові. Незважаючи на те, що українські банки розглядаються в Криму як іноземні юридичні особи, вони мають право судового захисту своїх інтересів в судах Криму і Севастополя.

Для клієнтів ПАТ КБ "Приватбанк", наприклад, є можливість врегулювати свою заборгованість за кредитом, взаємодіючи з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Ухвалою Центрального районного суду Сімферополя від 21 квітня 2014 р., ФГВФО був призначений довірчим керуючим майном "Приватбанку" в Криму, включаючи довірче управління правами вимоги за кредитами банку фізичним та юридичним особам. Фонд відкрив спеціальний рахунок, на який клієнти "Приватбанку" можуть перераховувати кошти для погашення кредитів. Платежі за кредитами приймаються в російських рублях за курсом Банку Росії на дату платежу. Звірку заборгованостей та розрахунок сум платежів клієнти "Приватбанку" можуть зробити в представництві Фонду. При такому варіанті погашення кредиту зобов'язання позичальника будуть вважатися виконаними, і підстав для штрафних санкцій не виникне.

Сьогодні процес повернення депозитів вкладникам кримських банків поки не завершений. Він здійснюється через Фонд захисту вкладників, створений у відповідності зі спеціальним законом РФ про захист інтересів фізичних осіб, які мають вклади в банках Криму, прийнятий 2 квітня 2014 р. Згідно з цим законом, клієнти-фізичні особи, в тому числі підприємці, можуть претендувати на відшкодування депозитів на суму до 700 тис. російських рублів (близько 217 тис. грн), якщо їх вклади були розміщені в кримських банках до 1 квітня 2014 р.

Якщо був розміщений вклад на більшу суму, вкладник може доручити Фонду представляти свої інтереси щодо стягнення з банку цих коштів чи спробувати отримати ці кошти самостійно (правда, як показує практика, шанси на успіх в цьому випадку мінімальні). Право на отримання компенсаційних виплат виникає після прийняття Банком Росії рішення про припинення діяльності структурного підрозділу українського банку на території Криму. Відповідні суми перераховуються в рублях за курсом, встановленому Банком Росії, на рахунки в уповноважених банках.

Рішення з виплат клієнтам кожного з українських банків, що вирішили піти з Криму, приймається в індивідуальному порядку.
Ще у квітні ФГВФО став приймати заяви на виплати за депозитами клієнтів чотирьох українських банків: ПАТ КБ "Приватбанк", АТ "Імексбанк", ПАТ "Банк "Київська Русь" та ПАТ "Віейбі Банк", яким Банк Росії 21 квітня 2014 р. заборонив працювати в Криму.

Виплати почалися 8 травня 2014 р. На цю дату були прийняті рішення про виплату 1,9 тис. вкладникам на загальну суму 420 млн руб. Кримські вкладники цих банків отримують право на компенсацію після підписання документів про переуступку прав вимоги за вкладами та договору на відкриття нового рахунку в одному з уповноважених банків - Чорноморському банку розвитку і реконструкції та Російському національному комерційному банку. Виплата компенсацій проводиться без стягнення будь-яких комісій.

Зараз список банків, вкладникам яких здійснюються виплати, налічує 38 банківських установ (серед них Банк "Форум", "Райффайзен Банк Аваль", Банк "Надра", "Укргазбанк", "Укрсоцбанк", "УкрСиббанк" та ін). Як повідомляє ФГВФО, він планує прийняти до 300 тис. заяв вкладників, а загальний обсяг виплат може скласти 30 млрд руб.

В своїй постанові №260 від 6 травня 2014 р. НБУ заборонив українським банкам встановлювати кореспондентські відносини з українськими та іноземними банками, які розташовані або здійснюють свою діяльність на території Криму. Таким чином, будь-яка взаємодія українських банків з банками РФ, які працюють на території Криму, заборонена регулятором.

Більш того, в проекті закону "Про податковий та митний контроль у вільній економічній зоні Криму і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", який був прийнятий ВР у першому читанні 19 червня 2014 р., передбачається заборонити банкам здійснювати свою діяльність на території України, якщо вони входять в банківську групу, створену за законодавством РФ, або якщо в цю групу входить фінансова установа з РФ.