ua en ru
9 карточек

Що потрібно знати про урядову пенсійну реформу

1

Коли і на скільки зростуть пенсії?

Підвищення пенсій заплановано заднім числом з 1 жовтня в рамках так званого "осучаснення". Раніше призначені пенсії перерахують з урахуванням середньої зарплати 3764,4 гривень. Приміром, в 2010 році пенсії призначали з розрахунку середньої зарплати 1982 гривні. Після перерахунку пенсій близько 1,3 млн пенсіонерів додатково отримають 200 гривень в місяць, на суму від 200 до 500 гривень зросте розмір пенсії ще для 1,2 млн осіб. Майже 2 млн пенсіонерів отримають підвищення до пенсії на суму в межах 500-1000 гривень. Більше ніж на 1000 гривень зростуть пенсії приблизно в 1,1 млн громадян.

2

Скільки складе мінімальна пенсія?

Мінімальна пенсія, починаючи з 1 жовтня, повинна скласти 1373 гривні. Це на 61 гривню більше, ніж зараз. "Мінімалку" отримує 8 млн пенсіонерів. За даними Мінсоцполітики, це приблизно половина вартості споживчого кошика для фактичного прожиткового мінімуму.

3

У наступні роки розмір пенсій буде зростати чи зараз це разове підвищення?

Влада пропонує запровадити новий механізм щорічної індексації пенсій, яка повинна захистити пенсіонерів від інфляції. Ідея в тому, щоб перераховувати розмір пенсії не менше ніж на 50% від зростання середньої зарплати за три роки і на 50% індексу споживчих цін. Спочатку в уряді планували, що автоматична індексація буде можлива з 2020 року, а до того часу - виключно за рішенням парламенту або уряду. Через що був ризик, що найближчі кілька років пенсії могли не індексувати. Але в остаточній редакції закону прописали, що автоматично індексація буде відбуватися з 2019 року. При індексації в 2019-2020 роках буде враховуватися коефіцієнт в розмірі 50% від зростання споживчих цін і 50% від зростання середньої зарплати за один календарний рік. А з 2021 - за три попередніх календарних роки.

4

Які ще "підводні камені" в реформи?

Кабмін пропонує змінити компонент формули, за якою розраховується коефіцієнт страхового стажу. Страховий стаж – період, протягом якого сплачується соціальний внесок в Пенсійний фонд. Чим більше коефіцієнт стажу – тим більше пенсія. У формулі є дві основних складових – сума місяців стажу і величина оцінки одного року страхового стажу. На даний момент ця величина становить 1,35%. Уряд пропонує знизити її до 1%. У результаті коефіцієнт стажу також скоротиться, що вплине на суму пенсії.

5

Чи введуть накопичувальний рівень пенсій?

Спочатку в проекті закону Кабміну це питання взагалі не враховувалося. При доопрацюванні документа до другого читання депутати наполягли (і Кабмін погодився) на те, щоб вказати в перехідних положеннях до закону, що другий рівень – накопичувальний, запрацює в Україні з січня 2019 року. Але на даний момент це питання не узгоджено з міжнародними фінансовими організаціями. За рахунок яких ресурсів буде фінансуватися другий рівень – частини Єдиного соцвнеску або додаткового внеску, поки невідомо. Деталі уряду належить розробити разом з депутатами, оформивши їх у проект закону.

6

Пенсійний вік збільшать?

Пенсійний вік підвищувати не будуть. Але стануть більш жорсткими вимоги до страхового стажу. Вже з наступного року для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати мінімум 25 років страхового стажу. Вимога до стажу буде збільшуватися на один рік протягом десяти років, поки в 2028 році вона не досягне 35 років. Але планується, що вихід на пенсію можливий раніше 60 років при наявності 40 років страхового стажу і більше.

7

Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?

Уряд передбачив два варіанти. Перший – вийти на пенсію пізніше, продовживши працювати. При наявності страхового стажу від 15 до 25 років вихід на пенсію в 2018 році буде можливий з 63 років, за наявності стажу від 15 до 16 років – до 65 років. Другий варіант – докупити не більше двох років страхового стажу, заплативши за кожен місяць, якого не вистачає.

Влада також обіцяє враховувати в стажі роки навчання у ВНЗ. До речі, проти цієї ідеї виступили кредитори України – МВФ та Світовий банк.

8

Чи залишаться спеціальні пенсії?

Їх не буде. З січня наступного року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років вчителям, медикам та працівникам соціального захисту. Виняток зроблять для військових.

9

Чи можна поєднувати пенсію з роботою?

Ніяких нововведень в цьому питанні не передбачається, за винятком того, що уряд пропонує скасувати обмеження щодо розміру пенсій для працюючих пенсіонерів. На сьогоднішній день вони "обмежені" 85% від суми призначеної пенсії.


Notice: Undefined offset: 0 in /srv/www/2021.rbc.ua/application/rbc/modules/daily/controllers/Desktop/PublicationController.php on line 157