Незважаючи на протести бізнесу та соціуму, в Україні з'явилося спеціальне тимчасове мито (збір) на імпорт (крім критичного) в розмірі 5-10%.
Незважаючи на протести бізнесу та соціуму, в Україні з'явилося спеціальне тимчасове мито (збір) на імпорт (крім критичного) в розмірі 5-10%. І, хоча законопроект, яким воно вводиться, був прийнятий ще в кінці грудня 2014 року, для його вступу було необхідне узгодження з міжнародними партнерами і кредиторами. Закон №73-VIII, яким регламентується дія мита, актуальний. Це означає, що ціни на цілий перелік імпортних товарів вже виросли, чи виростуть у найближчому майбутньому. На які саме - розбираємося.
1. Термін дії збору становитиме 12 місяців з дати набуття чинності документа, а базою оподаткування є митна вартість товарів, що ввозяться на територію України.
2. Ставки збору, які будуть застосовуватися до імпортних товарів, становлять 5 і 10%. Розмір мита залежить від того, до якої групи спеціального класифікатора зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗД) належить той чи інший товар.
Позиції, які входять до 1-24 групи УКТВД, будуть оподатковуватися за ставкою 10%. До них відносяться:
- тварини, м'ясо, морепродукти, молоко, яйця птахів, мед, інші продукти тваринного походження;
- рослини і коренеплоди, овочі, їстівні горіхи, чай, кава, зернові культури, борошномельна і круп'яна продукція, насіння та плоди олійних культур, матеріали для виготовлення плетених виробів, жири та олії, готові харчові продукти, алкогольні напої.
Повний список знаходиться тут.
Товари, які входять до груп 25-97 УКТЗД оподатковуються за ставкою 5%. А саме:
- мінеральна, продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них; каучук, гума;
- шкури необроблені, шкіра вичинена, натуральне хутро та вироби з них; деревина і вироби з деревини; текстильні матеріали та текстильні вироби; взуття;
- вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди або аналогічних матеріалів; керамічні вироби; скло і вироби з нього;
- перли, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, дорогоцінні і недорогоцінні метали, вироби з них;
- машини, обладнання та механізми; електротехнічне устаткування; звукозаписувальна та звуковідтворювальна апаратура;
- наземні транспортні засоби, літальні апарати;
- прилади та апарати оптичні, фотографічні, вимірювальні; годинники; музичні інструменти;
- зброя і боєприпаси;
- твори мистецтва, предмети колекціонування та антикваріат.
Повний список знаходиться тут.
Крім того, ставка спецсбору у розмірі 10% буде поширюватися на товари, які ввозяться громадянами на територію України і підлягають обкладенню ввізним митом.
3. У той же час, законодавці визначили групу так званих "життєво важливих" товарів, на які мито не поширюватиметься. Мова йде про нафту, природний газ, електроенергію, вугілля, бензин, дизпаливо і мазут, а також про валюту, цінні папери та банківські метали. Не буде обкладатися митом гуманітарна допомога, продукція, яка ввозиться в Україну в рамках технічної допомоги, та деяка медична продукція (наприклад, для лікування онкохворих).
4. Схема сплати збору досить проста. Постачальник/продавець просто включає його у вартість реалізованого товару, але, як ми всі розуміємо, ця сума так чи інакше лягає на плечі споживача при покупці продуктів харчування, одягу, взуття, автомобілів і т. д.