Нова Конституція Єгипту набула чинності

Президент Єгипту Мухаммед Мурсі 26 грудня підписав ісламістський проект основного закону країни, який отримав схвалення в ході референдуму. За офіційними даними, на підтримку конституції виступили 63% виборців.

Президент Єгипту Мухаммед Мурсі 26 грудня підписав ісламістський проект основного закону країни, який отримав схвалення в ході референдуму. За офіційними даними, на підтримку конституції виступили 63% виборців.

Критики стверджують, що норми нової конституції вступають в протиріччя з принципом свободи совісті. Представники ісламського духовенства отримають право втручатися в процес прийняття законів, а представники релігійних меншин виявляться позбавлені належного захисту з боку держави.

За словами Мурсі, ухвалення конституції дозволить Єгипту вийти з періоду нестабільності, що продовжується з часу повалення диктатора Хосні Мубарака в лютому 2011 р. Разом з тим жителі країни готуються до гірших часів: банки зафіксували істотний відтік капіталу.

Читайте також: Понад 60% єгиптян підтримали скандальну Конституцію (фото)

У зв'язку із затвердженням конституції через два місяці можуть відбутися вибори парламенту на заміну попередньому складові, обраному навесні, але майже одразу розпущеному Вищим конституційним судом.

У відповідь влада Єгипту заборонили вивезення фізичними особами з країни сум, що перевищують 10 тис. дол Найближчим часом Мурсі намір провести суттєве скорочення державних витрат і збільшити податки. На виконання цих умов наполягає МВФ, у якого уряд ісламістів має намір просити кредит.

У єгипетської опозиції заявляють, що референдум з ухвалення конституції Єгипту пройшов зі значними порушеннями. Противники чинної влади зазначають випадки, коли виборців не допускали до голосування. Загальнонаціональне волевиявлення з питання про основний закон проходило у два тури - 15 і 22 грудня. Необхідність у двох етапах голосування була продиктована неможливістю провести його одночасно у всіх частинах країни.

Згідно з новою конституцією, базисом документа є норми ісламського права - шаріату, який виступає ключовим принципом законодавства. Крім того, документ істотно розширює повноваження глави держави. Раніше представники опозиційних партій, виступаючи проти акту, заявляли, що після прийняття конституції Мурсі стане "новим фараоном", повноваження якого будуть порівнянні зі скинутим раніше диктатором Хосні Мубараком.

Читайте також: S&P знизило рейтинг Єгипту через політичні проблеми

Проект конституції Єгипту встановлює для Президента нова межа повноважень - не більше двох термінів по чотири роки. Раніше глава держави міг переобиратися на 6-річний термін необмежену кількість разів. З документа прибрали згадку про рівноправність чоловіків і жінок, а в статті про свободу зібрань з'явився пункт про обов'язкове попередньому повідомленні властей

Зазначимо, що політичні проблеми Єгипті, пов'язані в тому числі зі скандалами навколо Конституції, призвели до зниження рейтингу країни. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S & P) знизило довгострокові кредитні рейтинги Єгипту в місцевій та іноземній валютах на один ступінь - з B до B-.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top