ua en ru

Нормандська трійка: що обговорювали Порошенко, Меркель і Макрон на зустрічі в Німеччині

Нормандська трійка: що обговорювали Порошенко, Меркель і Макрон на зустрічі в Німеччині Що стосується створення Антикорупційного суду, то, за словами Петра Порошенка, це питання не обговорювалося (Фото: president.gov.ua)

Лідери Франції та Німеччини у другій половині травня з робочими візитами відвідають Росію. Порошенко оголосив, що в ході вчорашніх переговорів в Аахені були чітко скоординовані кроки для того, щоб провести найближчим часом засідання Нормандського формату.

10 травня в німецькому Аахені відбулася зустріч президентів України, Франції та канцлера Німеччини. Це не були переговори в Нормандському форматі, оскільки в них не брав участь президент Росії Володимир Путін.

Лідери торкнулися, зокрема, таких тем, як продовження та посилення санкцій проти Росії, кроки імплементації Мінських угод з умовою введення на Донбас миротворців, будівництво "Північного потоку-2". Також глави держав проанонсували зустріч "Нормандської четвірки" у повному складі. А в другій половині травня Меркель і Макрон збираються відвідати Росію. Детальніше – в матеріалі РБК-Україна.

Зустріч трьох лідерів була анонсована місяцем раніше. Вже тоді стало відомо, що в переговорах не буде брати участь російський президент. Таким чином, це не можна назвати зустріччю "Нормандської четвірки" – групи лідерів України, Франції, Німеччини і Росії щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Нагадаємо, в останній раз переговори в Нормандському форматі проходили в 2016 році в Берліні. Тоді президентом Франції був Франсуа Олланд. Після тієї зустрічі лідери домовилися розробити "дорожню карту" імплементації Мінських угод.

Як зазначила в коментарі виданню глава парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко, пауза в переговорах була викликана виборами як у Франції та Німеччині, так і в Росії, а також нездатністю Путіна домовлятися і виконувати обіцянки, які, зокрема, стосуються компонента безпеки.

Вчорашня зустріч співпала з днем, коли Еммануелю Макрону вручали премію імені Карла Великого за внесок в об'єднання Європи. На церемонії був присутній Петро Порошенко.

Під час нагородження Макрона, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що і далі будуть докладатися зусилля для відновлення територіальної цілісності і суверенітету України.

Про що говорили лідери

За результатами тристоронньої зустрічі Петро Порошенко дав брифінг. Він розповів, що він і лідери Франції та Німеччини "дуже ретельно обговорили питання санкційної політики. "Санкції (проти Росії, - ред.) повинні бути продовжені, і впроваджені нові додаткові санкції, особливо для тих, хто брав участь в організації і проведенні незаконних виборів президента Російської Федерації в Криму, про що засвідчила низка заяв авторитетних міжнародних організацій і України", - заявив Порошенко.

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко підкреслив, що обговорення теми санкцій і можливого посилення їх є дуже важливим моментом. "Тому що це означає, що і Україна, і наші західні партнери розуміють, що час умовлянь Путіна закінчується, потрібно переходити до більш серйозних інструментів впливу на цей режим", - каже дипломат.

До того ж, у ході брифінгу Порошенко підкреслив, що обговорювалася "дорожня карта" імплементації Мінських угод "обов'язково з використанням елемента миротворців". Український президент зазначив, що компонент безпеки Мінських угод неможливо виконати без повноцінної миротворчої місії на Донбасі. Порошенко підкреслив, що Ангела Меркель, Еммануель Макрон підтримали дану позицію України "так само, як це зробили наші американські партнери".

Після тристоронньої зустрічі Порошенко також оголосив, що в понеділок з візитом в Україну має прибути спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер. "Ми чітко акцентуємо, що росіяни повинні підтримати проект резолюції, де була б чітко імплементована дорожня карта з урахуванням Мінських домовленостей і з урахуванням миротворців. І це повинно бути включено до рішення Ради безпеки ООН. Це для нас абсолютно ключова позиція", - розповів Порошенко.

Обговорювалося також питання звільнення українських заручників і політв'язнів, які незаконно утримуються на окупованому Донбасі і в Росії. Український президент запевнив, що "були чітко названі прізвища" і підкреслив, що це особливо важливо напередодні зустрічей Меркель і Макрона з Путіним.

Одним із членів української делегації був глава НАК "Нафтогаз Україна" Андрій Коболєв. Серед іншого, обговорювалася тема будівництва "Північного потоку-2" – російського газопроводу в обхід України. Порошенко зазначив, що піднімає це питання на переговорах з Німеччиною, Францією, Європейською комісією, так як цей проект представляє велику небезпеку "не тільки для України і не тільки фінансову". "Це небезпека геостратегічна, це небезпека, в тому числі, і оборонна. І газотранспортна система України, якщо хочете, — це також один з елементів стримування агресора. І неможливо безвідповідально ставитися до цієї найважливішої функції", - заявив Порошенко і додав, що робить все можливе, "щоб донести об'єктивну картину і не дати Росії використовувати "Північний потік" як елемент гібридної війни не тільки проти України, а й проти всієї Європи".

"Насправді, це проект не про труби, а про залежність Заходу від Росії. І чим більше буде цих прямих труб, тим більше буде залежність тієї самої Німеччини від того, що комусь прийде в голову в Кремлі", - вважає Володимир Огризко. Дипломат пояснює, що тут зійшлися і економічні, геополітичні, і бізнес-інтереси. Однак Огризко не виключає і "кращого результату" у разі, якщо об'єднати зусилля на двосторонньому рівні та доповнити їх зусиллями через ЄС і Єврокомісію.

Ганна Гопко підкреслює, що Україна і США мають спільну позицію, щоб не допустити будівництва "Північного потоку-2". "Зараз дозволити це будівництво означає ще більше підживлювати агресора фінансовими вливаннями, давати йому монополію на ринку енергоносіїв Європейського Союзу. Це є абсолютно неприпустимим після втручання в демократичні процеси і вибори в країнах Європейського Союзу, після того, що сталося в Солсбері", - вважає Гопко.

Як повідомляло видання Deutsche Welle ще перед початком переговорів, була інформація, що в ході зустрічі планується обговорити хід реформ в Україні.

Що стосується створення Антикорупційного суду, то, за словами Петра Порошенка, це питання не обговорювалося. Як зазначив президент, він упевнений, що парламентарії підтримають його відповідний законопроект. Порошенко також уточнив, що до його законопроекту про Антикорупційний суд вже пропонують близько 2-х тисяч поправок. Чи обговорювали лідери інші реформи в Україні, чи ні – поки невідомо.

Варто відзначити, що лідери Франції та Німеччини у другій половині травня з робочими візитами відвідають Росію. Порошенко оголосив, що в ході вчорашніх переговорів в Аахені були чітко скоординовані кроки для того, щоб провести найближчим часом засідання Нормандського формату. Найбільш ймовірно, за словами президента України, що зустріч відбудеться в Парижі. "І ми чекаємо, щоб якісно підготувати порядок денний для того, щоб забезпечити ефективні переговори у вказаному форматі", - зазначив Порошенко.

З надією на прогрес

Як зазначила в коментарі "РБК-Україна" голова парламентського Комітету у закордонних справах Ганна Гопко, вчорашня зустріч є координацією кроків для підготовки до зустрічі лідерів вже в Нормандському форматі. "Але, я думаю, що до того часу і канцлер Меркель, і так само Макрон будуть мати під час своїх двосторонніх зустрічей вже узгоджені сьогодні дії і подивляться, наскільки є готовність Путіна, щоб не проводити черговий Нормандський формат, який знову не дасть жодних результатів, лише обіцянки", - додала Гопко.

Депутат також відзначила важливість того, що лідери 3-х держав могли скоординувати своє бачення і стратегію того, що робити з Кремлем і Путіним після його інавгурації. Ганна Гопко також підкреслила, що позиції повинні бути узгоджені з Францією і Німеччиною "не за спиною України".

"Зупинка російської агресії без участі Росії навряд чи відбудеться", - вважає народний депутат Леонід Ємець ("Народний фронт"). За його словами, відсутність Путіна на вчорашній зустрічі означає неготовність російського президента до рішень щодо звільнення української території. Нардеп зазначив, що рано чи пізно введення миротворців на Донбас відбудеться. Однак Ємець наголошує, що дуже важливим є питання верифікації, яким чином Україна переконається, що там не залишилося солдатів Російської Федерації. "Заява – це лише зовнішня ознака тих дипломатичних переговорів, які ведуться з нашими міжнародними партнерами. Санкції – це більший прояв. Тому переконаний, що момент звільнення наших територій і наших людей станеться. Коли – це вже залежить від багатьох факторів", - резюмував Ємець.

Володимир Огризко вважає, що зустріч трьох лідерів була потрібною і корисною, оскільки Макрон і Меркель збираються з візитами в Росію, і на порядку денному обов'язково буде стояти питання про зупинення російської агресії. "Отже, отримати від президента України чітку і ясну інформацію про те, що реально відбувається, а що не відбувається, "звірити годинники" - це завжди є дуже важливим моментом", - каже дипломат.