ua en ru

Нобелівську премію миру отримала Президент Ліберії

Автор: RBC.UA
Нобелівська премія миру цього року дісталася трьом жінкам: Президенту Ліберії Елен Джонсон-Серліф, правозахисницям з Ліберії та Ємену Леймах Гбові та Тавакулі Карман, передає норвезький Нобелівський комітет.  

Нобелівська премія миру цього року дісталася трьом жінкам: Президенту Ліберії Елен Джонсон-Серліф, правозахисницям з Ліберії та Ємену Леймах Гбові та Тавакулі Карман, передає норвезький Нобелівський комітет.

Всі жінки стали отримали премію за активну "ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за їх право на участь в побудові світу", наголошується в повідомленні.

Розмір премії нобелівським лауреатам складе 10 млн шведських крон або 1,45 млн дол.

Елен Джонсон-Серліф - політик і 24-й Президент Ліберії з 2006 р. Вона - перша жінка на президентському посту африканської країни. За суворий характер і рішучість її часто порівнюють із «залізною леді» Маргарет Тетчер.

У 1972, закінчивши Гарвардський університет, Джонсон-Серліф приступила до роботи на посаді помічника міністра фінансів Ліберії, де її звинувачували у крадіжці понад 3 млн дол.. З 1980 р. по 1985 р. вона була міністром фінансів. Була засуджена на десять років за критику в парламенті військового режиму. Незабаром її звільнили і вигнали до Кенії. До Ліберії нинішній Президент повернулася в 1997 р. як економіст Світового банку.

Леймах Гбові зуміла об'єднати жінок в Ліберії, незалежно від їх етнічного походження або віросповідання, і забезпечила "слабкій статі" право брати участь у виборах у країні. Вона багато зробила для посилення впливу жінок в Західній Африці під час і після війни.

Тавакул Карман зіграла вирішальну роль у боротьбі за права жінок і демократію в Ємені до і під час "арабської весни", говориться в повідомленні Нобелівського комітету.

Нобелівська премія миру вручається щорічно в Осло за досягнення у сфері зміцнення миру. Торік цієї нагороди удостоївся китайський правозахисник Лю Сяобо "за тривалу ненасильницьку боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї". Китайський дисидент став єдиним в сучасній історії володарем Нобелівської премії, якому заборонили бути присутнім на церемонії вручення, а також отримати її через рідних і близьких.

Нагадаємо, лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2011р. став шведський поет Томас Транстремер. "Через ясні, насичені образи він заново відкриває для нас реальність", - говорить "нобелівське" обгрунтування.

Лауреатом Нобелівської премії з хімії за 2011р. став професор Ізраїльського технологічного інституту Даніель Шехтман за відкриття квазікристалів.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс за відкриття прискореного розширення Всесвіту.

Зазначимо, шведський Нобелівський комітет не став переглядати своє рішення про присудження Нобелівської премії з медицини та фізіології вченому канадського походження Ральфу Штайнману, незважаючи на те, що він помер до оголошення імен лауреатів. Зазвичай Нобелівські премії не присуджують посмертно. Однак про смерть Штайнмана стало відомо тільки після того, як комітет оголосив рішення про присудження премії. Ральфа Штайнмана відзначили Нобелівською премією за відкриття дендритних клітин і дослідження їх ролі в адаптивному імунітеті. Крім нього, Нобелівську премію з медицини присудили американцеві Брюсу Бойтлеру і уродженцю Люксембургу Жюлю Хоффману - також за дослідження імунітету.

Нобелівську премію вручають з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів відбувається в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди складає 10 млн шведських крон (1,49 млн дол США).