ua en ru

Нобелівська премія з фізики присуджена за відкриття прискореного розширення Всесвіту

Автор: RBC.UA
Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс. Премія присуджена за "відкриття прискореного розширення Всесвіту", йдеться в опублікованій сьогодні заяві Нобелівського комітету.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс. Премія присуджена за "відкриття прискореного розширення Всесвіту", йдеться в опублікованій сьогодні заяві Нобелівського комітету.

Троє американських вчених, вивчивши декілька десятків найновіших зірок, виявили, що Всесвіт розширюється з прискоренням, що стало "повною несподіванкою навіть для самих лауреатів", відзначає Нобелівський комітет.

Про відкриття феномену космологічного розширення, що прискорюється, в 1998 р. повідомили дві міжнародні групи астрофізиків, одна з яких працювала під керівництвом Перлмуттера, професори Каліфорнійського університету в Берклі, а інша - під керівництвом Шмідта (Австралійський національний університет) і Райесса (університет Джонса Хопкинса, США).

Дослідницькі команди Перлмуттера і Шмідта - Райесса вивчали найновіші типу Ia - зірки, що вибухнули, чиї попередники по масі порівнянні з Сонцем, а за розміром - із Землею. Було виявлено, що найновіші типу Ia мають яскравість нижче за ту, яка їм вважається при рівномірному розширенні Всесвіту, з чого учені зробили висновок, що Всесвіт розширюється з прискоренням.

"Протягом майже цілого століття учені дотримуються погляду, що Всесвіт розширюється в результаті Великого вибуху, який стався близько 14 млрд років тому. Проте відкриття розширення, що прискорюється, Всесвіту воістину приголомшує, адже якщо цей процес продовжуватиметься із все більшою швидкістю, Всесвіт завершить свій розвиток у вічних льодах", - говориться в заяві Нобелівського комітету.

В кінці 1990-х років учені з'ясували, що швидкість розширення Всесвіту з часом збільшується. Згідно з їх розрахунками, цей процес почався приблизно 5 млрд років тому. Установити, що розширення Всесвіту прискорюється, вдалося завдяки наднових зіркам типу Ia. Вони виникають в подвійних зоряних системах, коли білий карлик захоплює матерію зірки-компаньйона.

Ці зірки мають дуже високу яскравість і спалахують тоді, коли маса білого карлика досягає межі Чандрасекара. Передбачається, що наднові, що мають однакову яскравість, повинні знаходитися на однаковій відстані від Землі.

Однак було виявлено, що у віддалених галактиках, відстань до яких було визначено за законом Хаббла, наднові типу Ia мають яскравість нижче тієї, яка їм належить. Це означало, що відстань до них стала більше раніше обчисленої. На підставі цього відкриття і був зроблений висновок про те, що Всесвіт розширюється прискорено.

Половина Нобелівської премії дістанеться Перлмуттеру, другу розділять між собою Ріесс і Шмідт. Зазначимо, що розмір премії складе 10 млн шведських крон, або близько 1 млн євро. Церемонія вручення премії відбудеться в Стокгольмі 10 грудня.

Зазначимо, вчора, 3 жовтня, шведський Нобелівський комітет не став переглядати своє рішення про присудження Нобелівської премії з медицини та фізіології вченому канадського походження Ральфу Штайнману - незважаючи на те, що він помер за три дні до оголошення імен лауреатів.

Зазвичай Нобелівські премії не присуджуються посмертно. Однак про смерть Штайнмана стало відомо тільки після того, як комітет уже оголосив рішення про присудження премії.

Ральф Штайнман був відзначений Нобелівською премією за відкриття дендритних клітин і дослідження їх ролі в адаптивному імунітеті.

Крім нього, Нобелівська премія з медицини присуджена американцеві Брюсу Бойтлеру і уродженцю Люксембургу Жюлю Хоффману - також за дослідження в області імунітету.

Церемонія вручення премій проходить щорічно в Стокгольмі і Осло 10 грудня.

Нагадаємо, у заповіті Альфреда Нобеля, складеному в 1895 р., фізика була згадана першою з п'яти областей, по яких слід заснувати премії. Перша Нобелівська премія з фізики була присуджена в 1901 р. Вільгельму Рентгену, що відкрив рентгенівські промені. З 1901 р. по 2010 р. премія по фізиці вручалася ще 187 ученим, 57 разів винагорода присуджувалася двом або трьом дослідникам одночасно. Жінки ставали лауреатами Нобелівської премії з фізики лише двічі - Марі Кюрі в 1903 р. і Марію Гепперт-Майер в 1963 р. АмериканецьДжон Бардін отримував Нобелівську премію з фізики двічі - в 1956 р. і 1972 р.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди складає 10 млн шведських крон (1,41 млн дол США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.