Замість виконання обіцянки про створення незалежного тарифного регулятора, влада намагається розширити свій вплив на діяльність Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Так, кадрові ротації, що пройшли на вихідних в складі НКРЕКП, є наслідком впливу на відомство не тільки Президента Петра Порошенка, але і бізнесу, впевнені експерти. За даними РБК-Україна, однією з причин звільнення деяких членів регулятора стали корупційні схеми, а учасники галузі говорять про некомпетентність керівництва НКРЕКП.
Замість виконання обіцянки про створення незалежного тарифного регулятора, влада намагається розширити свій вплив на діяльність Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Так, кадрові ротації, що пройшли на вихідних в складі НКРЕКП, є наслідком впливу на відомство не тільки Президента Петра Порошенка, але і бізнесу, впевнені експерти. За даними РБК-Україна, однією з причин звільнення деяких членів регулятора стали корупційні схеми, а учасники галузі говорять про некомпетентність керівництва НКРЕКП.
На вихідних в НКРЕКП відбулися значні кадрові ротації. 27 червня Президент Петро Порошенко підписав укази №368 та №369, якими звільнив членів НКРЕКП Юлію Ковалів та Андрія Геруса, які працювали у відомстві з серпня минулого року. На наступний день, 28 червня, указами №370 та №371 на ці посади були призначені Вікторія Морозова, раніше очолювала юридичний департамент регулятора, і Юрій Голляк - нова людина в структурі комісії.
У понеділок, 29 червня, глава держави поставив крапку в процесі кадрових змін і затвердив головою НКРЕКП Дмитра Вовка, який досі виконував обов'язки керівника відомства.
Реорганізація кадрового складу регулятора стала несподіванкою для ринку. Очікувалося, що подібні зміни можуть відбутися лише після прийняття закону, яким закріплюється статус регулятора, як незалежного колегіального органу. Мова йде про урядовий законопроект №2966, який 18 червня народні депутати повернули в Кабмін на доопрацювання.
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк також анонсував у травні реорганізацію в НКРЕКП. Він пообіцяв, що після ухвалення відповідного закону "нарешті з'явиться незалежний, прозорий, ефективний професійний орган по встановленню цін і тарифів на газ, електроенергію, комунальні послуги, який повністю відповідає європейським стандартам".
За словами звільнених Юлії Ковалів та Андрія Геруса, вони написали заяви за власним бажанням.
"Звільнилася за власним бажанням у зв'язку з призначенням першим заступником міністра економіки", - сказала РБК-Україна Юлія Ковалів, яка з вівторка, 30 червня, приступила до своїх нових посадових обов'язків. За її словами, в Міністерстві економіки та розвитку торгівлі вона буде координувати реформу антимонопольного законодавства, а також роботу з донорами та залучення інвестицій в країну.
"В першу чергу будемо займатися удосконаленням дозвільних процедур, домагатися прозорості роботи антимонопольного відомства, а також будемо розбиратися, чому не працює нормативно-правова база з антимонопольним розслідуванням", - поділилася з РБК-Україна планами Ковалів.
Вона позитивно оцінила роботу НКРЕКП за минулий рік. "За час нашої роботи нам вдалося спільно з НАК "Нафтогаз України" розробити і домогтися прийняття нового закону про ринок газу, який націлений на європейські принципи роботи енергетичного сектора. Крім того, нам вдалося на 70% підготувати нормативно-правову базу, необхідну, щоб норми закону функціонували. Мова йде про кодекс мереж, про процедуру розподілу ресурсів магістральними трубопроводами", - зазначила Ковалів.
До позитивних моментів вона віднесла і роботу НКРЕКП по впровадженню нових принципів регулювання природних монополій. "Під стимулюючі регулювання розроблена законодавча база, зокрема, нормативні акти щодо впровадження цих механізмів при двуставочному тарифоутворенні. Сподіваюся, що з 1 січня на методику стимулюючого регулювання в рамках пілотного проекту перейдуть працювати низка енергетичних і газових компаній", - уточнила перший заступник міністра економіки.
Андрій Герус відмовився коментувати причини свого звільнення. "Президент своїм указом затвердив мою заяву про звільнення за власним бажанням. Поки що я виконую свої посадові обов'язки в Комісії, передаю справи. Ще не знаю, де буду працювати далі", - сказав Герус.
Він також позитивно оцінив деякі аспекти роботи Комісії. "Була проведена серйозна і успішна робота з розподілу функцій постачання і транспортування газу, а також прийнято складне тарифне рішення. Думаю, можна було зробити більше", - зазначив Герус.
Зокрема, він вважає, що перетворення в роботі регулятора повинні бути спрямовані на посилення незалежності та прозорості його роботи. Разом з тим, Андрій Герус відмовився уточнити, чи здійснюється зараз тиск на регулятор з боку Президента або уряду.
Але джерела РБК-Україна, знайомі з ситуацією в НКРЕКП, повідомили, що звільнення фахівців з Комісії безпосередньо пов'язане з тим, що відомство працює "під тиском".
"Причиною звільнення Андрія Геруса, зокрема, так і Юлії Ковалів, стали вимоги про прийняття нечесних рішень, спущені зверху", - повідомив на умовах анонімності співрозмовник видання.
За словами джерела, членів регулятора змушували затвердити інвестиційні програми ряду енергетичних підприємств, в яких була прописана завищена вартість обладнання. "Конфлікт розгорівся через затвердження інвестпрограми держпідприємства НЕК "Укренерго". Підприємство провело тендер на закупівлю трансформаторів компанії ПАТ "Запоріжтрансформатор", яка належить Костянтину Григоришину. Після того, як експерти регулятора провели дослідження ринку трансформаторів, з'ясувалося, що "Укренерго" придбало трансформатори за завищеними в декілька разів цінами. Членів Комісії змушували це підтвердити", - повідомив співрозмовник РБК-Україна.
Про те, що причиною кадрових ротацій є корупційний скандал, підтвердив виданню співробітник регулятора, який побажав залишитися неназваним.
У НКРЕКП не змогли прокоментувати ситуацію. "Ми відповімо на ваш запит в установленому законодавством порядку", - пообіцяли в прес-службі регулятора.
Зате в. о. директора ДП "НЕК "Укренерго" (займається диспетчеризацією енергосистеми України, передачею електроенергії від електростанції до мережі) Юрій Касич розгорнуто прокоментував ситуацію.
"Ми підготували і подали нашу інвестпрограму регулятору - згідно з встановленою процедурою. Цей документ вже місяць висить на нашому офіційному сайті. Ивестпрограмма на 2015 рік передбачає цілий комплекс заходів, в тому числі, і по модернізації підстанцій. Це передбачає і заміну й оновлення трансформаторів. Але всі закупівлі, які здійснювалися і будуть здійснюватися, ми, як держкомпанія, здійснюємо в рамках закону, на відкритому тендері, тому ні про які завищення мови йти не може", - заявив РБК-Україна Касич.
Він уточнив, що ряд тендерів вже пройшов.
Згідно з даними "Укренерго", в 2015 році компанія затвердила інвестпрограму на суму 4,7 млрд грн, із яких 3,8 млрд грн - кредитні кошти. Планується, що гроші будуть вкладені "в капітальне будівництво, технічне переоснащення та реконструкцію діючих активів".
У НКРЕКП підтвердили факт подачі інвестпрограми "Укренерго". "Програма ще не затверджена, - повідомило виданню джерело в Комісії. - Члени Комісії повинні вкрай прискіпливо вивчати такі документи, адже затвердження інвестпрограми наших ліцензіатів автоматично означає, що ці суми будуть закладені в тарифи на енергію".
Тим часом, експерти продовжують перебувати у впевненості, що в Україні відсутній незалежний тарифний регулятор. "Критерія незалежності в роботі НКРЕКП немає. Ніякі законодавчі ініціативи, спрямовані на посилення прозорості та незаангажованості роботи відомства, не зустрічають підтримки в парламенті - голосування за закон 2966 провалено", - упевнений заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.
За його словами, величезний вплив на рішення Комісії мають не тільки Президент і уряд, але й бізнес. "Керують регулятором абсолютно недосвідчені і некомпетентні люди. Невипадково остаточне призначення на посаду голови НКРЕКП колишнього менеджера кондитерської компанії "Рошен" Дмитра Вовка. Такі люди - маріонетки в руках фінансово-промислових груп. І зараз регулятор - це орган, який дозволяє олігархам вирішувати свої питання", - вважає Рябцев.
Неофіційно підтверджують інформацію про вплив бізнесу на НКРЕКП і учасники енергетичного ринку.
"Новий член Комісії Морозова - людина, лояльна до структур Григоришина, а Юрій Голляк - людина Дмитра Фірташа. У 2007 році він працював в ревізійній комісії ПАТ "Закарпатгазу". 20-відсотковою часткою цього підприємства володіє "Газтек", а ще 15% належать львівській фірмі "Агропромкомплект", яку також пов'язують з Дмитром Фірташем. До цього Юрій Голляк працював у цій структурі, а потім перейшов на роботу в ПАТ "Укртрансгаз"", - повідомив на правах анонімності РБК-Україна директор одного з найбільших теплоенергетичних підприємств країни.
У прес-службі ПАТ "Укртрансгаз" РБК-Україна підтвердили, що в 2008 році Юрій Голляк посідав в компанії посаду заступника директора.
"Регулятору варто серйозно попрацювати над відновленням критерію незалежності. Безумовно, Комісія стала більш прозоро працювати, але варто більше інформувати населення про свою діяльність", - резюмував старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква.