За крісло мера Запоріжжя борються кандидат від "Блоку Петра Порошенко", народний депутат і ректор Запорізького національного університету Микола Фролов та самовисуванець, головний інженер "Запоріжсталі", яка належить бізнесмену Рінату Ахметову, Володимир Буряк. Сам Микола Фролов в інтерв'ю РБК-Україна оцінив виборчу кампанію, як брудну, і заявив про тиск на його сім'ю і побиття співробітників його штабу. Кандидат у мери не виключив, що по результатам виборів його опонент може використати силовий варіант розвитку подій.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте хід передвиборної кампанії?
Микола Фролов: Кампанія була дуже жорсткою і брудною. Структури Ріната Ахметова вклали в це неймовірні суми. Здійснювався як прихований, так і прямий підкуп виборців: близько 1100 ветеранів, пенсіонерів щодня годували, влаштовували їм концерти, ходили по місту тисячі агітаторів.
Остання крапля була, коли у Запоріжжі з'явилися "титушки", які почали відкрито переслідувати моїх агітаторів. Підсумком стало побиття мого начальника штабу Володимира Пєскового. На нього напали підло, ввечері, утрьох на одного. З мого боку була жорстка реакція. Я мовчу про те, що на мене самого було вилито купу бруду, брехні, придумано домислів і пліток. У мене броня. Мені просто шкода мою сім'ю, яка пережила цей кошмар разом зі мною.
РБК-Україна: Ви зверталися в правоохоронні органи?
Микола Фролов: Так, ми зверталися абсолютно за всіма фактами нападу на моїх агітаторів, на мого начальника штабу. На жаль, зараз структури МВС проходять реорганізацію і працюють, на мій погляд, малоефективно, в тому числі і з тих питань, які з'явилися в ході кампанії.
РБК-Україна: Ваші спостерігачі на дільницях сьогодні що говорять? Чи є якісь порушення?
Микола Фролов: Мої спостерігачі будуть фіксувати все, що буде відбуватися. Ми готові до будь-якого розвитку подій, в тому числі і до того, що мій опонент (Володимир Буряк, - ред.) запропонує місту силовий варіант. Ми цього не виключаємо, ми готові, ми дамо жорстку відсіч. Ніхто не буде церемонитися ні з ким. Ми всіх поставимо на місце, якщо хто-то в Запоріжжі спробує порушити закон.
РБК-Україна: Якщо ви виграєте вибори, яке перше розпорядження ви підпишете?
Микола Фролов: Перше розпорядження буде те, яке передбачене законом. Відразу ж після перемоги почнемо готуватися до сесії міськради, яка повинна буде узаконити факт моєї перемоги. Перші рішення міськради будуть спрямовані на розвиток демократії в місті, на формування умов для ефективної роботи. Одним з перших запропоную міськраді зобов'язати всіх, хто причетний до управління містом, регулярно звітувати перед жителями Запоріжжя публічно.
РБК-Україна: Більшість у міськраді, схоже, становлять не надто демократичні сили...
Микола Фролов: Це не зовсім так. "Опозиційний блок", незважаючи на всі переможні реляції, отримав в міській раді всього 20 місць, а депутатів 64. Тому більшість буде демократичним, і все буде дуже залежати від того, хто стане мером, навколо якого і повинно відбутися об'єднання.
РБК-Україна: У вас дуже різнопланова програма. Зокрема, ви обіцяли організувати перегляд комунальних тарифів. На які конкретно послуги ви маєте намір переглянути тарифи, враховуючи, що вартість комунальних послуг затверджує національний регулятор?
Микола Фролов: По-перше, якщо говорити про оперативних рішеннях, то потрібно переглянути норми споживання. Сьогодні вони не відповідають реаліям. Якщо, наприклад, говорити про норми споживання гарячої води, то вони зараз такі, що в кожній квартирі Запоріжжя можна купати середніх розмірів слона. Це неправда, що тарифи розробляються тільки в Києві. Насправді НКРЭКУ стверджує ті тарифи, які розробляє місцева влада спільно з комунальними підприємствами. Нерідко в ці тарифи закладається непрофесіоналізм комунальників, і втрати по воді, і борги минулих років. Будемо це все переглядати. Думаю, що в 2016 році запорожці будуть мати більш справедливі і відповідні реаліям тарифи.
РБК-Україна: Ви обіцяєте запорожцям завершити будівництво мостів через Дніпро, але це не зовсім в компетенції місцевих органів влади, адже кошти виділяються з держбюджету. Як ви маєте намір виконати обіцянку?
Микола Фролов: Будівництво мостів у місті було передано на центральний рівень у 2011 році - тоді у влади були "регіонали". Сьогодні за будівництво відповідає Мінінфраструктури і, зокрема, Укравтодор. В цьому році ми домоглися того, що будівництво цих об'єктів не буде піддаватися консервації. Також ліквідована заборгованість перед підрядниками будівництва в 40 млн гривень.
Спільно з комітетом Ради з питань бюджету та з Мінінфраструктури ми домовилися про те, що 200 млн гривень буде закладено на ці цілі у бюджеті країни на 2016 рік, завдяки чемму будівництво продовжиться, і ми завершимо перехід з правого берега на Хортицю. До 2017-2018 років треба буде готуватися, оскільки для продовження будівництва необхідний дуже великий плавучий кран, якого зараз немає, і потрібно буде замовити під нього величезну і дорогу конструкцію із сталі.
РБК-Україна: Коли, за вашими прогнозами, будівництво завершитися, і скільки на це потрібно грошей?
Микола Фролов: На завершення мосту потрібно не менш 4 млрд гривень, і я націлений на те, щоб закінчити будівництво до кінця 2020 року.
РБК-Україна: ви говорили виборцям про необхідність посилити повноваження районних адміністрацій. Хіба це в компетенції мера? Або все-таки необхідні зміни до Конституції?
Микола Фролов: Це компетенція мера і міськради. Ми обов'язково продовжимо децентралізацію до районного рівня. Адже райадміністрація -структура найбільш наближена до городян, і обов'язково, при затвердженні міського бюджету 2016 року, ми приймемо низку рішень, які дозволять зробити адміністрації розпорядниками коштів по благоустрою. Це буде сприяти тому, щоб ефективно працювати вже в наступному році і розвивати всі сім районів міста.
РБК-Україна: Яким чином можна збільшити надходження в місцевий бюджет?
Микола Фролов: По Запоріжжю найактуальніше - це підвищити перерахування в держбюджет екологічного податку. Сьогодні лише 20% цього збору потрапляє до міського бюджету, а 80% - віднімається в обласний і державний. Я вважаю, що 100% зібраних коштів від сплати екоподатку повинні залишатися в міському бюджеті. По-друге, я вважаю, потрібно збільшити відсоток відрахувань у держбюджет зібраного прибуткового податку. Сьогодні ця цифра у 60%, а має бути ще більше.
РБК-Україна: Яким чином ви будете залучати кошти в міську казну, щоб виконати вашу обіцянку про ремонт доріг?
Микола Фролов: Я планую збільшити фінансування в три рази за рахунок збільшення дохідної частини бюджету, за рахунок інвестицій. Вже сьогодні є напрацювання з іноземними інвесторами щодо цього питання. Але потрібно розуміти, що інвестиції - це не подарунок, і потрібно продумувати механізм їх повернення. Враховуючи, що від Запоріжжя до зони бойових дій 150 км, ми не розглядаємо варіант передачі доріг у концесію інвесторам. Взагалі можна багато розповідати про інвестиції, але я реаліст, тому вважаю, що нам потрібно розраховувати тільки на свої сили.
Бесіду вели Наталія Непряхіна та Марія Цатурян