Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив 12 січня, що в Сирії проходить випробування на готовність міжнародного співтовариства дати відсіч злочинам проти людства. За словами політика, держави повинні захищати громадян від етнічних чисток і масових вбивств, але саме цього не відбувається на Близькому Сході.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив 12 січня, що в Сирії проходить випробування на готовність міжнародного співтовариства дати відсіч злочинам проти людства. За словами політика, держави повинні захищати громадян від етнічних чисток і масових вбивств, але саме цього не відбувається на Близькому Сході.
"60 тисяч людей загинули в конфлікті, що минає корінням в мирні вимоги народу дати йому більше свободи... Ніякої амністії для винних не буде", - сказав Пан Гі Мун.
Виступ генсека ООН відбувся в одній із синагог Нью-Йорка. Звертаючись до присутніх, голова організації згадав про небезпеку однаково і антисемітизму, і ісламофобії, назвавши їх "ідеологіями, яким немає місця в XXI столітті".
Читайте також: Сирійські військові взяли під свій контроль стратегічно важливе передмістя Дамаска
Відзначимо, днем раніше, 11 січня ц.р., спеціальний посланник ООН з врегулювання кризи в Сирії Лахдар Брахімі заявив, що поки не можна говорити про швидке вирішенні конфлікту. "Якщо ви хочете почути, що примирення буквально за рогом, то я не думаю, що так можна сказати", - відповів Брахімі на запитання одного з журналістів.
Брахімі також заявив, що ніколи не говорив, що в майбутньому країни не буде місця для членів діючого уряду. "Я сказав, що сирійський народ вважає, що сорока років правління однієї сім'ї більш ніж достатньо", - додав Брахімі.
Читайте також: Про врегулювання конфлікту в Сирії в найближчому майбутньому поки говорити не можна
Як повідомлялось, 8 січня 2013 року, Пан Гі Мун засудив мирні ініціативи, запропоновані Президентом Сирії Башаром Асадом. На думку глави організації, у конфлікту в країні немає силового рішення, в той час як її лідер дав обіцянку продовжити "війну з тероризмом".
На думку Пан Гі Муна, ініціативи Асада суперечать із Женевською декларацією від 2012 р. Згідно з документом, Сирія потребує формування перехідного уряду, прихід якого до влади покладе край конфлікту.
Читайте також: Генсек ООН засудив мирні пропозиції Башара Асада
Глава Організації об'єднаних націй назвав розчаруванням промову глави держави з якою 6 січня звернувся до співвітчизників у оперному театрі Дамаска. Тоді однодумці Асада вітали його словами вигуками "Ми готові битися за тебе, Башар!". На думку Пан Гі Муна, подальша мілітаризація внутрісірійского протистояння "небажана і не принесе ніякої користі".
Читайте також: Асад у зверненні до народу запропонував план мирного врегулювання конфлікту в Сирії
У своїй промові Башар Асад звернувся до країн Заходу, які звинуватив у провокації народних виступів. Шлях до миру в Сирії, на думку її лідера, лежить через припинення військових поставок заколотникам за кордону.
У 2011 р. генсек ООН виступив з низкою різких висловлювань щодо Президента Сирії Башара Асада. У ЗМІ надійшла інформація, що стосунки між політиками зіпсувалися, і сирійський лідер декілька місяців відмовлявся брати слухавку, коли йому дзвонили з Об'єднаних Націй.
Читайте також: Снайпери в громадянській війні в Сирії (відео, фото)
Раніше ООН звернулася до світової спільноти з метою залучити 1,5 млрд дол в якості допомоги народу Сирії, який став жертвою "стрімкого поширення" гуманітарної кризи. Зокрема, ООН сподівається залучити 519,6 млн дол фінансової допомоги мирному населенню Сирії і 1 млрд дол - для більш ніж мільйона сирійських біженців.
В кінці грудня повідомлялося, що Президент Сирії Башар Асад обговорює з властями Венесуели можливість отримання притулку в разі погіршення ситуації в арабській республіці. Про це повідомляв телеканал Al Jazeera з посиланням на турецькі газети, які приводили заяви джерел з дипломатичних кіл. При цьому МЗС Туреччини офіційно спростував цю інформацію.
Читайте також: За час війни в Сирії загинули більше 60 тис. осіб
За останніми даними ООН, за 21 місяць громадянської війни в Сирії загинули 60 тисяч осіб. У червні 2012 р. так звана "Група дій" щодо мирного врегулювання в Сирії виступила з ініціативою створення в країні перехідного уряду - саме цю ідею продовжує підтримувати спеціальний представник ООН і Ліги арабських держав по Сирії Лахдар Брахімі. Однак в цьому плані зберігається неясність щодо ролі Асада в майбутньому перехідному уряді. Сирійська опозиція наполягає на відставці Асада як основній умові національного примирення.
У Сирії з березня 2011 р. триває збройне протистояння влади і опозиції. Опозиція вимагає відставки Асада, звинувачуючи урядові сили в насильстві по відношенню до мирного населення. Зазначимо, що Асад неодноразово заявляв, що не має наміру добровільно залишати посаду. Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел в країні орудують "банди озброєних ісламських терористів", підтримувані за кордону.