ua en ru

Невловимий Джо: ані президент, ані прем'єр не змогли переконати Байдена надати їм публічну підтримку

Невловимий Джо: ані президент, ані прем'єр не змогли переконати Байдена надати їм публічну підтримку Джозеф Байден не став прямо говорити все, що він думає про українську владу
За два дні у Києві віце-президент США Джозеф Байден зустрівся з керівництвом країни, публічно виступив у Верховній Раді, але не відповів на питання, які найбільше цікавили українську владу: чи підтримує він прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і чи наполягає він на звільнення генпрокурора Віктора Шокіна. У своїх публічних виступах Байден взагалі не торкався кадрових питань і не давав характеристик чиновникам, обмежившись заявою: "Я ніколи не розповідаю людям з інших країн, що вони повинні робити, але ви не можете назвати жодну демократію в світі, де процвітає ракова пухлина корупції". Команди прем'єра і президента визнають, що обидва питання порушувалися під час зустрічі американського гостя з Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком у форматі тет-а-тет. Але про подробиці цих розмов оточення обох політиків розповідає вкрай неохоче. У той же час кожна з команд намагається переконати, що саме вона залишилася у виграші від візиту арбітра з Вашингтона. РБК-Україна спробувало розібратися, про що Байден говорив з Порошенком і Яценюком за закритими дверима, і як підсумок цих зустрічей позначиться на конфігурації української влади.

За два дні у Києві віце-президент США Джозеф Байден зустрівся з керівництвом країни, публічно виступив у Верховній Раді, але не відповів на питання, які найбільше цікавили українську владу: чи підтримує він прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і чи наполягає він на звільнення генпрокурора Віктора Шокіна.

У своїх публічних виступах Байден взагалі не торкався кадрових питань і не давав характеристик чиновникам, обмежившись заявою: "Я ніколи не розповідаю людям з інших країн, що вони повинні робити, але ви не можете назвати жодну демократію в світі, де процвітає ракова пухлина корупції".

Команди прем'єра і президента визнають, що обидва питання порушувалися під час зустрічі американського гостя з Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком у форматі тет-а-тет. Але про подробиці цих розмов оточення обох політиків розповідає вкрай неохоче. У той же час кожна з команд намагається переконати, що саме вона залишилася у виграші від візиту арбітра з Вашингтона.

РБК-Україна спробувало розібратися, про що Байден говорив з Порошенком і Яценюком за закритими дверима, і як підсумок цих зустрічей позначиться на конфігурації української влади.

Надії і плани

Напередодні візиту Джо Байдена люди з найближчого оточення Арсенія Яценюка в неформальних розмовах говорили РБК-Україна, що, за їх інформацією, Петро Порошенко запропонує заокеанському гостю нову конфігурацію влади.

Нібито президент в якості кандидатури прем'єра запропонує Володимира Гройсмана, а на його місце - першого віце-спікера Андрія Парубія, який пройшов у Раду за списком "Народного фронту".

"У такому випадку зберігається все та ж формула - дві вищі посади в країні у представників БПП, одна - у НФ", - розповідали співрозмовники РБК-Украна.

На Банковій не заперечували, що такий варіант обговорювався, але стверджували, що він не єдиний. РБК-Україна писало, що Порошенко розглядав різні кандидатури в Кабмін, в тому числі губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі, секретаря РНБО Олександра Турчинова, екс-прем'єра Польщі Лешека Бальцеровича і екс-віце-прем'єра Словаччини Івана Міклоша.

Чому президент так наполегливо сподівався переконати Байдена не заперечувати проти зміни глави уряду?

У оточення президента різні версії на цей рахунок. За однією з них, Порошенко впевнений, що низький рейтинг прем'єра відбивається і на популярності президента.

"Якщо рік тому рейтинг президента був в районі 25%, то зараз на рівні 15%. Так можна догратися до того, що скоро у Петра Олексійовича рейтинг буде як у Яценюка", - заявив один з близьких соратників Президента.

Друга версія: президент переконаний, що Яценюк діє в інтересах олігархів, в першу чергу, власника СКМ Ріната Ахметова і співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського. А тому реальна "деолігархізація" в країні неможлива без його відставки.

Як би там не було, на Банковій одну з головних цілей переговорів Порошенка з Байденом бачили в "отриманні добра" на зміщення прем'єра.

У свою чергу, команда Арсенія Яценюка розраховувала на виступ Джозефа Байдена в Раді.

"Яценюк сподівався, що у своєму зверненні Байден якщо і не назве його партнером, то, як мінімум, скаже про те, що потрібно поважати результати виборів і принципи поділу влади", - розповів співрозмовник РБК-Україна в керівництві фракції НФ.

Те, що Порошенко був не в захваті від ідеї виступу Байдена в парламенті, визнають і в команді президента. За їх версією, візит віце-президента в Раду прем'єр пролобіював через помічника держсекретаря США з питань Європи та Азії Вікторію Нуланд. Нібито вона навіть написала тезу про підтримку глави Кабміну до промови Байдена, але той цей пасаж так і не виголосив.

Частина оточення голови держави переконана, що Нуланд в Держдепартаменті відіграє роль головного адвоката не тільки Яценюка, але і власника корпорації СКМ Ріната Ахметова. Нібито вона головний ідеолог того, що саме Ахметов буде грати ключову роль у відбудові Донбасу, коли звідти підуть росіяни.

Думайте самі, вирішуйте самі

У понеділок Джо Байден по черзі зустрівся тет-а-тет з Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком. На брифінгах після кожної із зустрічей віце-президент підкреслював, що регулярно спілкується з кожним з них.

"Я пророзмовляв з президентом по телефону більше 1000 годин. Я з ним спілкуюся більше, ніж зі своєю дружиною, думаю, вони обидва від цього не в захваті", - сказав Байден після зустрічі з Порошенком. А після зустрічі з прем'єром заявив, що спілкується з ним по телефону кілька разів на місяць.

За словами співрозмовника РБК-Україна в найближчому оточенні Порошенка, після зустрічі з Байденом голова держави виглядав задоволеним.

"Під час зустрічі Петро Олексійович зробив акцент на тому, що без зміни прем'єра в країні не можна провести ефективні реформи. Крім того, рейтинг прем'єра на рівні 2% підриває авторитет влади, і народ не буде сприймати реформи, запропоновані таким непопулярним урядом", - пояснив співрозмовник РБК-Україна в оточенні Порошенка.

За його словами, Байден запевнив Порошенко, що не буде заперечувати проти заміни Яценюка. Але в той же час чітко висловився про те, що це не повинно спричинити дострокові вибори парламенту. Тому що в такому разі Україні доведеться забути як про фінансову допомогу США, так і про кредити МВФ. Аналогічна ситуація складеться, якщо парламент не затвердить варіант Податкового кодексу, узгоджений з МВФ, і бюджет, підготовлений на його основі.

На користь того, що США проти дострокових виборів Ради, свідчить і заява Порошенка, зроблена відразу після зустрічі з Байденом.

"Час виборів пройшов. Зараз у нас попереду чотири роки без виборів. І за ці чотири роки необхідно провести реформи. Реформи попереду, і це вимагає об'єднання всіх зусиль", - сказав Порошенко.

Що стосується можливих наступників Яценюка в Кабміні, то, за інформацією джерел РБК-Україна, Порошенко назвав Байдену кандидатуру Володимира Гройсмана, але той не прийшов від неї у захваті. Після чого Порошенко назвав два прізвища кандидатів-іноземців: голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі та екс-прем'єра Швеції Карла Більдта.

"По обом Байден висловився негативно. За Саакашвілі подробиць не знаю, але не варто забувати, що Михайло в першу чергу користується підтримкою республіканців, а Байден - демократ. За Більдту відповідь була простою - як може бути прем'єром людина, яка не зможе спілкуватися з українцями на зрозумілій їм мові, і як він буде вести засідання уряду", - розповіло джерело РБК-Україна в оточенні президента.

Підсумовуючи результати зустрічі Порошенко і Байдена, люди з оточення президента називають два ключових її досягнення: "Порошенко переконав Байдена публічно не вимагати відставки Шокіна і не підтримувати Яценюка".

Ще одне джерело в АП розповів РБК-Україна про те, що Байден погодився не наполягати на звільнення генпрокурора.

"По Шокіну - треба міняти, але ми вас не квапимо, по прем'єру - рішення за вами", - навів слова Байдена джерело.

З Арсенієм Яценюком Джозеф Байден також мав тривалу бесіду віч-на-віч. Її подробиці прем'єр у вівторок вранці озвучив на засіданні фракції НФ. Соратники глави уряду розповідають, що Яценюк запевнив їх, мовляв, Байден і далі виступає за поділ органів влади між представниками різних політичних команд. Крім того, віце-президент сказав йому, що підтримує урядовий варіант Податкового кодексу, який до того ж узгоджений з МВФ. Він також підтвердив, що якщо Рада не прийме до Нового року цей кодекс та зверстаний на його основі закон про бюджет-2016, про фінансової допомоги Україна може забути.

"Байден сказав Яценюку: у вас є півроку, поки Путін буде зайнятий іншими справами, витратьте цей час на проведення реформ", - зазначив співрозмовник РБК-Україна в оточенні прем'єра.

У вівторок Порошенко, Яценюк і Байден зустрілися разом в кабінеті у спікера парламенту Володимира Гройсмана. Виступ віце-президента в парламенті було призначено на 11:00, але зустріч "на трьох" затягнулася, і його перенесли на годину. Після спічу в сесійній залі Байден ще раз зайшов до Гройсмана і окремо поговорив з ним. Тим часом співробітники апарату Верховної Ради обурювалися тим, що американська делегація привезла з собою собак, які повинні були шукати вибухівку.

"Я розумію там, їжу свою привезли, але чим їм собаки то наші не догодили", - висловив загальне невдоволення один зі співробітників апарату.

За інформацією РБК-Україна, з Володимиром Гройсманом Джо Байден говорив у першу чергу про голосування за внесення змін до Конституції. У своєму виступі перед депутатами американський гість дав чітко зрозуміти, що Україна повинна виконувати умови Мінських угод, у тому числі в частині ухвалення нової редакції Основного закону та нового закону про вибори на Донбасі.

У той же час Гройсман - єдиний кандидат на зміну Яценюку, з яким Байден зустрівся в Києві. І в оточенні Порошенка розраховують, що завдяки особистому спілкуванню віце-президент США зміг скласти своє враження про спікера, що дозволить в подальшому підготувати ґрунт для його можливого призначення прем'єром.