Влада Чехії надала політичний притулок чоловіку колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко Олександру. Про це повідомив представник міністерства внутрішніх справ (МВС) республіки Павел Новак, передає Reuters.
Влада Чехії надала політичний притулок чоловіку колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко Олександру. Про це повідомив представник міністерства внутрішніх справ (МВС) республіки Павел Новак, передає Reuters.
"Глава МВС підтвердив, що прохання Олександра Тимошенка про надання йому політичного притулку задоволено", - сказав Новак.
У Празі сподіваються, що рішення надати політичний притулок Олександру Тимошенку ніяк не вплине на українсько-чеські відносини. "Міністр внутрішніх справ Чехії Ян Кубіце сказав у п'ятницю, що, на його думку, рішення надати притулок Олександру Тимошенку не відіб'ється негативно на відносинах Чехії та України", - йдеться в статті Washington Post.
Міністерство закордонних справ України між тим не коментує подію. "Коментарі будуть обов'язково, але пізніше", - сказали в департаменті інформаційної політики МЗС.
Раніше з посиланням на джерело в чеському уряді повідомлялося, що Олександр Тимошенко попросив політичного притулку в Чехії. Відповідне звернення він зробив в кінці 2011 р. В партії "Батьківщина", очолюваної екс-прем'єром, підтвердили, що Олександр Тимошенко покинув Україну і звернувся до уряду Чехії з проханням про надання політичного притулку у зв'язку з посиленим тиском на лідера опозиції через її родину.
"Чоловік Юлії Тимошенко Олександр був змушений виїхати з України і звернутися до уряду Чехії з проханням про надання політичного притулку у зв'язку з посиленим тиском на лідера опозиції через її родину... Рішення про пошук політичного притулку обумовлене бажанням позбавити режим додаткових важелів тиску на лідера партії "Батьківщина", - говориться в заяві прес-служби партії.
"Цей крок з боку Олександра Тимошенко є відповіддю на аморальні спроби тиснути і катувати Юлію Тимошенко через переслідування її близьких і рідних. Так, не зламавши лідера партії " Батьківщина" ні судами, ні в'язницями, ні знущаннями і подвійними арештами, режим, незаконно відновивши вже закриті Верховним Судом кримінальні справи 15-річної давнини, почав переслідувати рідних і близьких екс-прем'єр-міністра", - заявили в прес-службі.
Відзначимо, як повідомляла раніше сьогодні газета Právo, 51-літній Тимошенко, який має частку в чеській компанії International Industrial Projects, швидше за все, отримає притулок.
Видання повідомляло, що міністр внутрішніх справ Чехії Ян Кубіце в середу обговорив це питання з міністром закордонних справ Карелом Шварценбергом.
Олександр Тимошенко в 90-х рр. був одним з керівників корпорації "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ), щодо діяльності якої порушено кримінальну справу Службою безпеки України. Олександр Тимошенко на початку 2000-х рр. провів рік в СІЗО, але його відпустили за недостатністю доказів.
Чоловік екс-прем'єра рідко з'являвся на публіці, проте коли Юлія Тимошенко була арештована, він почав відвідувати судові слухання у її справі. Як один з її захисників він був присутній на засіданнях Печерського районного суду Києва.
У свою чергу адвокат екс-прем'єра Сергій Власенко повідомив, що дочка Юлії Тимошенко Євгенія поки не збирається їхати до Чехії. "Але якщо ситуація загостриться, і влада буде чинити тиск на членів сім'ї, то ми будемо приймати відповідні рішення" , - сказав він.
Зазначимо, рік тому політичний притулок у Чехії отримав колишній міністр уряду Тимошенко - Богдан Данилишин. Данилишин став першим українським екс-чиновником, який отримав політичний притулок за межами України. Це посилило напруження між Києвом і Прагою, і саме з цим пов'язують вислання двох чеських дипломатів з України нібито за підозрою в шпигунстві в травні 2011 р.
Нагадаємо, Юлія Тимошенко з 30 грудня 2011 р. знаходиться в Качанівській колонії Харкова. До цього вона перебувала в слідчому ізоляторі з початку серпня, коли суд змінив їй запобіжний захід з підписки про невиїзд на утримання під вартою.
11 жовтня Тимошенко визнали винною в перевищенні службових повноважень при укладанні газових контрактів з Росією в 2009 р., а також в нанесенні державі багатомільйонного збитку, і засудили до семи років тюремного ув'язнення і виплати штрафу в розмірі 1,5 млрд грн (близько 189 млн дол.). 23 грудня Апеляційний суд Києва залишив цей вирок у силі.
8 грудня Шевченківський райсуд Києва ухвалив рішення у справі корпорації ЄЕСУ вибрати для Тимошенко запобіжний захід у вигляді арешту. Таке рішення суд прийняв на виїзному засіданні в Лук'янівському СІЗО.
23 грудня 2011 р. прокурор Лілія Фролова повідомила, що рішення Печерського районного суду Києва, який засудив до 7 років ув'язнення, з 23 грудня 2011 р. набирає чинності.
Також, проти Тимошенко зараз порушено 2 кримінальні справи. Перша стосується діяльності Тимошенко в ЄЕСУ, друга - незаконного використання грошей від продажу квот на викиди парникових газів в рамках Кіотського протоколу, і придбання машин швидкої допомоги за завищеною ціною.
Ситуація з кримінальним переслідуванням Тимошенко різко погіршила відносини України із США та Європейським союзом, які назвали переслідування колишнього прем'єра політично мотивованим і неодноразово закликали звільнити її.