ua en ru

Неофіційні дані: Греція погодила з кредиторами умови реструктуризації держборгу

Автор: RBC.UA
Греція і приватні фінансові інститути, яким належать грецькі держоблігації, попередньо погодили параметри обміну бондів, спрямованого на полегшення боргового тягаря Афін. Як повідомили місцеві онлайн-ЗМІ, кредитори обміняють грецькі держпапери на нові 30 річні облігації зі змінною ставкою купона - від 3,10% до 4,75% річних. Передбачається, що купон буде зростати поступово, в залежності від темпів зростання економіки Греції.

Греція і приватні фінансові інститути, яким належать грецькі держоблігації, попередньо погодили параметри обміну бондів, спрямованого на полегшення боргового тягаря Афін. Як повідомили місцеві онлайн-ЗМІ, кредитори обміняють грецькі держпапери на нові 30 річні облігації зі змінною ставкою купона - від 3,10% до 4,75% річних. Передбачається, що купон буде зростати поступово, в залежності від темпів зростання економіки Греції.

Умови обміну передбачають "прощення" Греції 50% від основного боргу за облігаціями. Списання буде здійснено шляхом виплати інвесторам 15% від номінальної вартості старих облігацій і передачі їм нових бондів з номіналом 35% від старих паперів.

За даними грецьких ЗМІ, керуючий директор Міжнародного інституту фінансів (IIF), що представляє інтереси найбільших світових фінансових інститутів, Чарльз Даллара оголосить про досягнуті домовленості сьогодні на прес-конференції в Афінах.

Між тим міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос заявив журналістам, що переговори з IIF продовжаться сьогодні після 19:30 за київським часом. За його словами, умови обміну бондів необхідно формалізувати до 23 січня 2012 р., коли пройде зустріч міністрів фінансів єврозони.

Країни єврозони і власники грецьких держпаперів ще в жовтні 2011 р. домовилися реструктурувати борг Греції так, щоб зменшити боргове навантаження країни, яке оцінюється в 350 млрд євро, приблизно на 100 млрд євро. Однак до початку 2012 р. Афіни і приватні кредитори не могли погодити ключові параметри нових паперів, а саме термін їх дії і купонну прибутковість, від яких залежить масштаб втрат інвесторів в результаті реструктуризації.

Раніше повідомлялося, що реструктуризація половини грецького держборгу дозволить Греції до 2020 р. знизити рівень держборгу до 120% від ВВП.

У 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і Євросоюз виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми.

Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро. Натомість керівництво Греції зобов'язалося здійснити низку заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації.

Проте Греція довгий час не могла отримати новий транш через тривалі переговори з приватними кредиторами. Крім того, надання допомоги було заморожено через наміри екс-глави уряду Георгиса Папандреу провести референдум, на який би виносилося питання про те, приймати допомогу чи ні. В результаті, цей крок коштував йому крісла прем'єр-міністра, а ЄС призупинив всі фінансові операції з Афинами. 29 листопада повідомлялося, що міністри фінансів країн єврозони домовилися виділити Греції шостий транш у розмірі 8 млрд євро.

5 грудня МВФ затвердив виділення Греції кредитного траншу в розмірі 2,2 млрд євро

При цьому МВФ сумнівається в здатності Греції виплатити зовнішній борг і в цілому поліпшити фінансову ситуацію в країні. Згідно з внутрішнім документом МВФ, програма фінансової допомоги Греції є недостатньою, і для порятунку економіки країни необхідні додаткові заходи. У МВФ вважають, що подібними заходами можуть стати введення додаткових заходів економії, списання інвесторами частини боргів або ж збільшення фінансової допомоги з боку світової спільноти

Глава уряду Греції Лукас Пападемос на початку цього року заявив, що вже в березні країні загрожує обвальна криза неплатежів за боргами. Він заявив, що якщо грецькі профспілки не погодяться піти на більш значні скорочення заробітної плати, міжнародні кредитори відмовляться від подальших платежів на користь Греції. Як наслідок, сказав прем'єр, програма порятунку економіки Греції перестане працювати і країна буде нездатна розплатитися за боргами.

Раніше лідери Євросоюзу і найбільших країн єврозони пригрозили, що Греція може бути виведена зі складу валютного союзу, якщо країна не виконає програму. МВФ і ЄС вимагає письмових гарантій того, що влада Греції буде виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання.

Держборг Греції перевищує 340 млрд євро (160% від ВВП країни). У перерахунку на душу населення борг уряду становить близько 31 тис. євро.

7 грудня минулого року парламент Греції прийняв державний бюджет на 2012 р., що передбачає заходи жорсткої економії. Згідно з документом, грецький уряд очікує дефіцит бюджету на наступний рік на рівні 5,4% ВВП. Але це за умови, що буде успішно реалізована програма обміну грецьких державних облігацій з дисконтом в 50%, як це передбачають вирішення ЄС. В іншому випадку, дефіцит складе 6,7% ВВП.

У цифровому значенні дефіцит держбюджету на 2012 р. складе 11,4 млрд євро (в 2011 році було 19,7 млрд). Загальний спад економіки очікується в 2012 р. на рівні 2,8% ВВП (у 2011 році чекають падіння ВВП більш ніж на 5,5%).