ua en ru

Нафтоносний Алжир: Темні хмари над глобальним ринком енергоносіїв

Автор: RBC.UA
Геополітичні ризики знову опинилися в центрі уваги глобального ринку енергоносіїв. Після терористичної атаки на нафтогазовий комплекс "Ін Аменас" в Алжирі експерти заговорили про появу нової точки напруженості на енергетичній карті світу.

Геополітичні ризики знову опинилися в центрі уваги глобального ринку енергоносіїв. Після терористичної атаки на нафтогазовий комплекс "Ін Аменас" в Алжирі експерти заговорили про появу нової точки напруженості на енергетичній карті світу, повідомляє "Росія 24".

Протягом останніх кількох років регіон MENA - Близький Схід і Північна Африка - є одним з визначальних факторів, який підтримує високу премію за ризик в цінах на нафту.

Ситуація на Близькому Сході, як осередку ряду ключових експортерів нафти, традиційно надавала серйозний вплив на котирування енергоносії.

Читайте також: Прогноз споживання нафти на 2013 р. підвищено до 90,8 млн бар./день, - МЕА

Новим елементом у цій головоломці є дестабілізація в країнах Північної Африки. Події в різних країнах регіону, які в кінці 2010 р. з початком народних хвилювань у Тунісі отримали обнадійливе назву "Арабська весна", плавно знайшли відверто екстремістський характер. Ряд ЗМІ вже пропонують такі варіанти, як "Ісламістське осінь" чи "Ісламістське зима".

Криза в Лівії, що формально завершилася смертю Муаммара Каддафі, після якого почалася дестабілізація в Сирії, стала однією з причин збільшеної активності ісламістських угруповань у Малі.

Після початку іноземної інтервенції в Малі бойовики групи "Підписанти кров'ю" у відповідь захопили іноземних співробітників на нафтогазовому підприємстві "Ін Аменас" на сході Алжиру. Алжирські сили безпеки штурмували нафтогазовий об'єкт. Його наслідки досі залишаються нез'ясованими - ряд агентств спочатку повідомили про загибель більшості заручників, потім ця інформація була скорегована.

В результаті, по нафтовим котируванням було відзначено зростання геополітичної премії за ризик. Іноземні енергетичні компанії почали масовий висновок співробітників з низки своїх підприємств з країни. У ряду експертів з'явилися питання з приводу стабільності подальших поставок енергоносіїв з боку Алжиру.

Основні родовища нафти і газу і нафтогазова інфраструктура Алжиру

Нафтоносний Алжир: Темні хмари над глобальним ринком енергоносіїв

Алжир входить у картель ОПЕК і є третім за величиною постачальником газу в ЄС. Події в "Ін Аменас" вже зробили негативний вплив на поставки - згідно з даними компанії Snam Rete, одного з операторів газової мережі Італії, обсяг поставок газу з боку Алжиру в Італії через ключовий трубопровід в Середземному морі впав на 10 млрд кубометрів. Обсяг видобутку нафти Алжиру становить 1,2 млн бар. в день. За даними BP за 2012 р, розвідані запаси нафти в країні - 12,2 млрд барелів. Видобута нафта в основному високої якості, легка низькосірчистих. Основні родовища нафти і газу зосереджені на Сході країни, на кордоні з Тунісом і Лівією.

Штурм газового комплексу в Алжирі: Загинули 34 заручника і 15 терористів (фото, відео)

Щорічний обсяг видобутку на нафтогазовому родовищі "Ін Аменас" складає 9 млрд кубометрів газу або приблизно 12% від загального обсягу щорічного видобутку газу з боку Алжиру. При цьому, обсяг видобутку газоконденсату становить приблизно 50 тис. барелів на день у нафтовому еквіваленті. Контроль над нафтогазовим комплексом спільно здійснюють BP, Statoil і алжирська держкомпанія Sonatrach. На даний момент видобуток на родовищі повністю зупинена.

Події в "Ін Аменас" вже прокоментували в Міжнародному енергетичному агентстві, заявивши, що над нафтогазовим сектором Алжиру "нависли темні хмари". Крім того, в МЕА відзначили, що геополітичні ризики залишаються одним з домінуючим факторів на ринку і вони "загострилися не тільки в Сирії, Ірані, Ірані, Іраку, Лівії і Венесуелі".

До цього варто додати коментарі з боку старшого сировинного стратега Goldman Sachs Джеффрі Каррі. Вони були зроблені за день до кривавого штурму в "Ін Аменас" і що послідувала реакції з боку нафтового ринку і енергетичних компаній.

В інтерв'ю телеканалу Bloomberg він зазначив, що "не виключає, що ціни на нафту в 2013 р влітку можуть досягти позначки в 150 дол за барель". Ці цифри помітно різняться з поточним базовим прогнозом за середньою ціною по Brent в цьому році з боку Goldman Sachs, який становить 100 дол за барель.

В якості обгрунтування подібного прогнозу, Джеффрі Каррі зазначив "обмежені обсяг додаткових потужностей з видобутку в ОПЕК, а також геополітичні ризики, які сьогодні залишаються на своїх історичних максимумах, при цьому стабільність нафтовидобутку в багатьох країнах знаходиться під загрозою".