ru ua

НБУ: Дефіцит поточного рахунку України в 2011 р. збільшиться до 4,5%

Автор: RBC.UA
Дефіцит поточного рахунку України в 2011 р. може збільшитися до 4,5%. Про це сьогодні під час VI Щорічної конференції Fitch Ratings в Україні заявив виконавчий директор з економічних питань Національного банку України Ігор Шумило.

Дефіцит поточного рахунку України в 2011 р. може збільшитися до 4,5%. Про це сьогодні під час VI Щорічної конференції Fitch Ratings в Україні заявив виконавчий директор з економічних питань Національного банку України Ігор Шумило, передає кореспондент РБК-Україна.

За його словами, дефіцит буде покритий за рахунок профіциту фінансового рахунку і не загрожує гривні. Шумило відзначив, що обсяг прямих іноземних інвестицій за весь 2011 р. очікується на рівні 7,8 млрд дол.

За прогнозами НБУ, дефіцит поточного рахунку України в 2012 р. складе 4%, і також буде повністю покритий за рахунок фінансового рахунку.

Зазначимо, дефіцит поточного рахунку України за 9 місяців 2011 р. виріс в 10,8 разів - до 5,5 млрд дол. порівняно з 506 млн дол. за аналогічний період 2010 р., повідомили раніше в прес-службі НБУ. Дефіцит поточного рахунку у вересні 2011 р. залишився майже на рівні серпня - 1,0 млрд дол.

"Формування такого високого дефіциту в останні місяці в першу чергу є наслідком розширення внутрішнього інвестиційного попиту, що обумовлює збереження значних обсягів імпорту", - відзначає НБУ. "Дефіцит зведеного платіжного балансу у вересні склав 2 млрд. дол., що майже повністю нівелювало накопичений профіцит за перші 8 місяців", - говориться в повідомленні.

НБУ відзначив, що цей дефіцит був профінансований за рахунок резервних активів. Крім того, ще на 1,2 млрд дол. скоротилися резервні активи за рахунок курсової різниці. "У результаті станом на 1 жовтня 2011 р. обсяг міжнародних резервів склав 35,0 млрд дол., що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,9 місяця", - повідомляє НБУ.

Регулятор також зазначив, що продовжилася тенденція кумулятивного зростання за останні 12 місяців дефіциту поточного рахунку - до 5,1% від ВВП.

Дефіцит поточного рахунку України за I півріччя 2011 р. склав 2,5 млрд дол., порівняно з профіцитом в 552 млн дол. за аналогічний період 2010 р.

Дефіцит поточного рахунку в 2010 р. виріс до 2,6 млрд дол. (1,9% від ВВП) у порівнянні з 1,7 млрд дол. в 2009 р. (1,5% від ВВП). Таке розширення стало результатом погіршення стану зовнішньої торгівлі товарами, перш за все, в II половині 2010 р. Головним чинником цього виступало відновлення внутрішнього попиту, зростання імпорту над експортом товарів (35,4% і 29% відповідно). Позитивне сальдо торгівлі послугами в 2010 р. збільшилося до 4,7 млрд дол. з 2,4 млрд дол. в попередньому році, переважно за рахунок підвищення тарифів на транспортування газу.

Раніше в консенсус-прогнозі "Україна: перспективи розвитку" Міністерства економічного розвитку і торгівлі аналітики на 41% збільшили прогноз дефіциту рахунку поточних операцій в 2011 р. - до 5,16 млрд дол.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує дефіцит платіжного балансу України в 2011 р. до 3,9%, що на 0,3 процентних пункти вище, ніж у квітневому прогнозі. Про це йдеться в оновленій доповіді МВФ World Economic Outlook. На 2012 р. МВФ прогнозує дефіцит платіжного балансу в 5,3%, в порівнянні з 3,8%, озвученими раніше.

Світовий банк також зазначив розширення дефіциту рахунку поточних операцій в Україні, але підкреслив, що він може бути профінансований в 2011 р.

При цьому аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Рoor's Ratings Services (S&P) очікують, що в найближчі кілька років дефіцит рахунку поточних операцій України буде перебувати в діапазоні між 2,5% і 3,0% ВВП.

Нагадаємо, після підписання угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з СНД прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що створення ЗВТ з СНД дозволить Україні істотно поліпшити платіжний баланс. Прем'єр-міністр підкреслив, що негативне сальдо торговельного балансу України зараз складає приблизно 6 млрд дол. При цьому він підкреслив, що уряд вживає всі необхідні заходи для поліпшення ситуації.