За попередніми оцінками Національного банку України, в листопаді 2011 р. дефіцит зведеного платіжного балансу України знизився до 800-900 млн дол. Про це йшла мова на нараді з монетарних питань НБУ за участю голови Нацбанку Сергія Арбузова, першого заступника голови Юрія Колобова і заступника голови Ігоря Соркіна, повідомляє прес-служба регулятора.
За попередніми оцінками Національного банку України, в листопаді 2011 р. дефіцит зведеного платіжного балансу України знизився до 800-900 млн дол. Про це йшла мова на нараді з монетарних питань НБУ за участю голови Нацбанку Сергія Арбузова, першого заступника голови Юрія Колобова і заступника голови Ігоря Соркіна, повідомляє прес-служба регулятора.
"Поступово поліпшується стан платіжного балансу після погіршення його показників у вересні, яке було викликане нестабільністю на європейських ринках. У жовтні дефіцит зведеного платіжного балансу становив 1,6 млрд дол. США порівняно з 2 млрд дол. США у вересні. За попередніми оцінками, у листопаді цей показник знизився до 0,8 - 0,9 млрд дол. США", - говориться в повідомленні НБУ.
На нараді також було сказано, що оцінюючи стан ліквідності банків, слід ураховувати обсяг авуарів в інвалюті на їх рахунках. "У листопаді був збільшений обсяг пропозиції банкам кредитів рефінансування, здійснювалися операції на відкритому ринку з купівлі державних цінних паперів та прямого репо. Із грудня 2011 р. можливості банків із більш гнучкого управління власною ліквідністю підвищилися за рахунок переведення формування частини обов'язкових резервів з окремого рахунку на кореспондентський рахунок банку в Національному банку України. Також, оцінюючи стан ліквідності банків, слід ураховувати значний обсяг авуарів в іноземній валюті на їх рахунках, частина яких за потреби може бути конвертована в гривні", - йдеться у повідомленні НБУ.
Учасники наради з монетарних питань НБУ прийшли до висновку про недоцільність в найближчій перспективі вносити істотні корективи в спрямованість грошово-кредитної політики і змінювати основні параметри монетарних механізмів та інструментів.
Відображенням результатів поточної політики на нараді назвали поліпшення індикаторів як зовнішньої фінансової стійкості, так і стану внутрішнього ринку.
"Так, на зовнішніх ринках протягом останнього часу спостерігається падіння котирувань на страховку від дефолту на український суверенний 5-літній борг (CDS), зміцнення курсу гривні до долара США на міжнародних ринках з валютних операцій (NDF); зниження прибутковості зовнішніх боргових зобов'язань України, а також поліпшення інших аналогічних індикаторів", - говориться в повідомленні.
При цьому учасники наради учасники наради звернули увагу на наявність істотних ризиків, які потенційно можуть негативно вплинути на діючі макроекономічні та монетарні тенденції.
"Головні з них концентруються навколо невизначеної ситуації щодо розвитку європейських ринків, зростання цін на продовольчі товари в країнах - економічних партнерів (Росія, Казахстан), наявності все ще невизначених економічних очікувань суб'єктів економіки і т.д. Також значний вплив на подальші макроекономічні перспективи будуть мати результати переговорів з Росією щодо зміни умов імпорту природного газу", - відзначає НБУ.
Арбузов також звернув увагу керівників відповідних структурних підрозділів на необхідність прискорення роботи по впровадженню нових інструментів грошово-кредитного ринку, а також доручив забезпечити подальшу тісний координацію зусиль з урядом з питань розвитку ринку довгострокових ресурсів, продовження співпраці з МВФ, протидії доларизації економіки і т.д.
Нагадаємо, дефіцит рахунку поточних операцій в жовтні 2011 р. склав 1,468 млрд дол. порівняно з 1,012 млрд дол. у вересні. Всього за 10 місяців дефіцит поточного рахунку склав 7,03 млрд дол., що в 4,88 рази більше, ніж за січень-жовтень 2010 р. При цьому дефіцит рахунку операцій з капіталом і фінансовими операціями значно знизився - з 1,032 млрд дол. у вересні до 96 млн дол. в жовтні. У підсумку також знизилася негативне сальдо зведеного платіжного балансу - з 2,044 млрд дол. до 1,564 млрд дол.
Дефіцит поточного рахунку України за I півріччя 2011 р. склав 2,5 млрд дол., порівняно з профіцитом в 552 млн дол. за аналогічний період 2010 р.
Нагадаємо, як повідомлялося раніше, НБУ прогнозує, що дефіцит поточного рахунку України в 2011 р. може збільшитися до 4,5%. За його словами, дефіцит буде покрито за рахунок профіциту фінансового рахунку і не загрожує гривні. У НБУ відзначили, що обсяг прямих іноземних інвестицій за весь 2011 р. очікується на рівні 7,8 млрд дол. За прогнозами НБУ, дефіцит поточного рахунку України в 2012 р. складе 4%, і також буде повністю покритий за рахунок фінансового рахунку.
Раніше в консенсус-прогнозі "Україна: перспективи розвитку" Міністерства економічного розвитку і торгівлі аналітики на 41% збільшили прогноз дефіциту рахунку поточних операцій в 2011 р. - до 5,16 млрд дол.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує дефіцит платіжного балансу України в 2011 р. до 3,9%, що на 0,3 процентних пункти вище, ніж у квітневому прогнозі. Про це йдеться в оновленому доповіді МВФ World Economic Outlook. На 2012 р. МВФ прогнозує дефіцит платіжного балансу в 5,3%, в порівнянні з 3,8%, озвученими раніше.
Світовий банк також зазначив розширення дефіциту рахунку поточних операцій в Україні, але підкреслив, що він може бути профінансований в 2011 р.
При цьому аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Рoor's Ratings Services (S&P) очікують, що в найближчі кілька років дефіцит рахунку поточних операцій України буде перебувати в діапазоні між 2,5% і 3,0% ВВП.
Нагадаємо, після підписання угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з СНД прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що створення ЗВТ з СНД дозволить Україні істотно поліпшити платіжний баланс. Прем'єр-міністр підкреслив, що негативне сальдо торговельного балансу України зараз складає приблизно 6 млрд дол. При цьому він підкреслив, що уряд вживає всі необхідні заходи для поліпшення ситуації.