Назад у майбутнє: до Яценюка повертаються міністри
"Вмикай телевізор. Міністри, четверо, всі крім Айвараса, відкликали свої заяви. І ми висунули принципи, на яких готові працювати", - написало СМС, 19:51 джерело в уряді, за 9 хвилин до екстреного засідання Кабінету міністрів. Це було смілива заява як для представника уряду, який у суспільній свідомості, в кращому випадку - переформатували, в гіршому - відбулася відставка Кабміну. Однак те, що відбулося через 9 хвилин, схоже остаточно дало підставу стверджувати, що третьому уряду Яценюка бути.
Подарунок президенту
План із повернення міністрів, що написали заяви про відставку, Арсеній Яценюк почав реалізовувати зранку 4 лютого. "Квіташвілі, Стець та Павленко погодилися повернутися майже відразу і, можна сказати, зробили це з власної ініціативи. Пивоварський думав трохи довше, - розповіло джерело в уряді: Ми чекали Айвараса. Він з'явився до прем'єра після обіду. Хотів якихось гарантій. Поговоривши з Яценюком він пішов. І не повернувся".
Одержавши згоду міністрів відкликати свої заяви і продовжити роботу в уряді, прем'єр-міністр вирушив на Банкову, до Адміністрації президента, де була призначена зустріч президента, прем'єра і спікера з послами країн "Великої сімки". Зустріч відбулася за мотивами повідомлення про відставку голови МЕРТ Айвараса Абромавічуса. Воно наробило багато шуму і змусило піти західні країни на безпрецедентний крок - протягом декількох годин підготувати спільну заяву. У ньому представники США, ЄС, Канади, Франції, Великобританії, ФРН, Італії, Литви, Швеції, Швейцарії та Норвегії висловили "глибоке розчарування відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі пана Айвараса Абромавічуса, який досяг справжніх результатів у проведенні реформ в Україні" та закликали представників української влади "відкинути свої дріб'язкові розбіжності, назавжди залишити в минулому корисливі інтереси, які гальмували розвиток країни протягом десятиліть і активізувати проведення необхідних реформ"
Яценюк, вирушаючи на зустріч був готовий, хоча б формально, продемонструвати готовність "відкинути і відставити". Адже він, по суті віз рішення про повернення в ряди міністрів, які представляли не його політичну силу. Пивоварський, Стець та Квіташвілі опинилися в Кабінеті міністрів за квотою Блоку Петра Порошенка. Павленко - від "Самопомочі". Прем'єр не хотів ділити цю перемогу ні з ким. Тут важливо підкреслити: про те, що міністри готові повернутися, Яценюк Порошенка заздалегідь не повідомив, що підтверджують і на Грушевського, і на Банковій. "На Банковій про повернення реформаторів не знали. Прем'єр повідомив про це відразу всім - і послам, і президенту. Як мені здалося, Петро Порошенко був змушений зробити вигляд, що він цьому радий", - поділилося враженнями джерело в уряді.
Після зустрічі з заявою від країн G7 виступив посол Японії в Україні Шигекі Сумі. З його дипломатичного виступу випливало, що почутим посли залишились задоволені. "Вони (Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, - ред.) сказали - не турбуйтеся, ми зробимо це... І ми, посли країн Групи семи, запевнили президента, прем'єра і спікера, що ми їх у цьому підтримуємо. Це дуже важливо, щоб президент України, уряд і Верховна рада разом працювали над втіленням реформ", - сказав посол.
А потім з'явився твіт від Петра Порошенка: "Суспільство чекає рішучих реформ. Для цього необхідно негайно перезавантажити уряд. При цьому міністри реформатори та їх команди повинні залишитися". Ця заява, на момент написання замітки, було єдиним коментарем з приводу повернення міністрів.
Суспільство чекає рішучих реформ. Для цього треба негайного перезавантажити Уряд. При цьому міністри-реформатори і їх команди мають лишитися
— Петро Порошенко (@poroshenko) 4 февраля 2016
Не наш метод
Джерела в адміністрації президента і БПП впевнені - операція "Comeback" була реалізована прем'єр-міністром, але їм не придумана. Хтось говорить про "Захыд", а хто-то більш конкретно - США. "З усього цього висновок один - тепер у нас уряд реформаторів, і його не можна змінювати. З США - це правління почалося ним і закінчується", - сказав один з відомих представників БПП.
В уряді, тим не менш, переконують, що мова йде про "командну гру": "Ніякої меркантильності - тільки мотивація. Відповідальність за країну".
Як побачили всі, хто стежив по телевізору за екстреним засіданням уряду, міністри виступали по черзі.
"Ми єдина команда і сповідуємо спільні цінності і від нашої єдності залежить успіх реформ", - сказав міністр АПК Олексій Павленко і запив водою сказане.
"У мене принцип - відкритість влади. Тільки діалог із суспільством може дати нам можливість врятувати соборність України і дасть можливість зберегти державу. Тому наголошую - всі органи влади повинні проводити свої засідання публічно, в прямому ефірі. Щомісяця представники влади повинні публічно звітувати. Більше того - підкреслюю і вимагаю - всі телефонні розмови та особисті зустрічі з представниками політичних сил, діючими народними депутатами та представниками бізнес-структур - в окремий журналі і на першу вимогу ЗМІ передаються в публічний доступ", - заявив міністр інформполітики Юрій Стець.
"Я приїхав з Грузії. Я грузин, - почав здалеку міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі: І приїхав в Україну працювати і боротися за майбутнє цієї прекрасної країни. Це я робив свідомо. Я хочу це робити, і я буду у майбутньому це завжди хотіти і боротися за майбутнє України". З його виступу випливало, що Рада повинна прийняти пакет законопроектів, розроблених Міністерством охорони здоров'я та реформа піде.
"Перший принцип - це справедлива зарплата для державних службовців, - почав перераховувати умови повернення в уряд міністр інфраструктури Андрій Пивоварський: Шановні колеги, ми повинні вийти з ілюзії, ми повинні створити умови для боротьби з корупцією. Ми повинні прийняти важке, для певної частини суспільства, рішення - держслужбовці повинні отримувати справедливу заробітну плату". Другою умовою він назвав публічні держзакупівлі на держпідприємствах.
З Андрієм Пивоварским ми зустрілися 11 грудня минулого року. В той самий день, коли він написав заяву про відставку. Тоді однією з головних причин свого відходу він назвав низьку зарплату. Свою і своїх підлеглих, зазначивши, що "на даному етапі я не можу дозволити собі бути міністром".
У нього була ідея і її підтримав прем'єр - в Україні повинен був бути створений фонд, в який би надходили західні кошти і з яких чиновникам сплачувалися б високі зарплати. Обіцянку створити фонд міністр інфраструктури отримав ще на початку минулого року.
"Іноземні донори можуть створити фонд, на 2-3 роки, на перехідний період. Це не мільярди доларів, це суттєво менше. За рахунок цих грошей можна 2-3 роки утримувати бюрократію, - говорив у день своєї відставки Андрій Пивоварський: Однією з умов мого приходу на роботу було створення такого фонду. Були переговори з європейськими партнерами, з американськими партнерами, але нічого не сталося. Більше того, гроші, які очікувалися від європейців, близько 90 млн євро.. Було прийнято рішення направити їх на децентралізацію. Для великої кількості людей в моєму міністерстві це стало останньою краплею і сигналом того, що нічого не зміниться".
Виходить, що тепер міністр отримав нові гарантії та такі, які переконали його, вдруге в тому, що такий фонд з'явиться і що в його відомстві зарплата в 6 тисяч гривень (стільки отримує міністр, - ред.) не буде вважатися межею мрій.
"Це - кінець нинішнього парламенту"
Що по суті сталося? Міністри, заявивши про свою самостійність дистанціювалися від політичних сил, які делегували їх в уряд. Це якщо грубо, оскільки Стець і Пивоварський пішли з особистих міркувань, а Квіташвілі зрадила своя фракція, яка заявила в свій час, що міністр з Грузії не справляється з роботою. 30 червня 2015 року Ігор Кононенко, на той момент перший заступник голови фракції БПП заявив: "Наш внутрішній аудит показав, що ситуація в Міністерстві охорони здоров'я некерована. У нас немає особливих претензій до цієї людини, але на сьогоднішній день керувати ситуацією в міністерстві він не може".
Найяскравіший приклад політичного відступу - це випадок Олексія Павленка. Він не хотів йти з посади. Партія змусила, що в принципі є нормальною європейською практикою. "Фракція зробила свій вибір, обумовлений виключно політичною доцільністю. Я повинен виконати рішення фракції, яка 14 місяців тому висунула мене на посаду міністра", - написав міністр Павленко 29 січня. Вчора ж, крім вимоги завершити всі процеси по дерегуляції, проведення земельної реформи та експансії на європейські ринки він сказав і ось ці слова: "Я проти деструктивного політичного тиску на процес проведення реформ, як з боку партій, фракцій і окремих депутатів".
Заступник голови фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв розповів, що Павленко нікого, з партії чи депутатського корпусу, не поставив до відома про намір відкликати свою заяву. "Це - кінець нинішнього парламенту. І попереду ще багато потрясінь, - говорить Соболєв: Нам треба йти в справжню, офіційну європейську опозицію до вампірів. І піднімати людей".
Звичайно, справа в моральних і ділових якостях кандидатів на міністерські пости. Але партіям раптом дали зрозуміти, що у них немає монополії на міністрів і члени уряду можуть швидко перейти з однієї віри - "парламентської" в іншу - "президентську". Нинішні парламентарі несподівано збагатилися досвідом, про який раніше не замислювалися: треба навчитися не тільки спільно призначати членів уряду, але і знаходити порозуміння при їх відставці. Парламентаризм, по суті, зазнав поразки, оскільки ні про яку політичну відповідальність призначенців тепер мова може йти. Політичний "ящик Пандори" відкрили в черговий раз і таке відчуття, то він тепер ніколи закритий не буде.
"Корупція заразна. Олексій Павленко більше не представляє об'єднання "Самопоміч". Те, що відбувається в Кабміні, руйнує парламентську демократію в Україні. Позиція "Самопомочі" залишається незмінною - звільнити клептократичний уряд на чолі з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком і сформувати новий склад Кабміну. Кандидатура прем'єра і нових чиновників повинні відповідати викликам, що стоять перед країною. Змова проти клептократів товариства не має майбутнього", - йдеться у заяві фракції "Самопоміч", яка з'явилася через кілька годин після позачергового Кабміну.
Офіційно. Олег Березюк, голова фракції Об’єднання "Самопоміч":"Корупція заразлива. Олексій Павленко більше не представ...
Опубліковано Об'єднання "Самопоміч" 4 лютого 2016 р.
Не перший погляд
У 1993 році в США вийшла книга Ларрі Бернхайта "Американський герой". Пізніше за її мотивами було знято фільм "Wagthe Dog". У нас в прокаті він був переведений як "Шахрайство", але вірніше точний переклад - "Хвіст виляє собакою". За сюжетом, щоб відвернути увагу громадськості від сексуального скандалу, пов'язаного з президентом США, терміново викликають спеціаліста з позаштатних ситуацій, який вирішує інсценувати невелику війну, для чого він приваблює відомого голлівудського продюсера.
Читаючи цю замітку, скільки разів ви думали про Айвараса Абромавічуса? Раз, два? Чи Не склалося у вас враження про те, що "ну ось тепер ми....эээхх!!!". І десь гордість навіть з'явилася, ось мовляв, можуть же.
Але таке відчуття, що тебе ведуть за руку на ешафот. І ти розумієш, що після - все, фінал, але чинити опір не можеш. Почекайте! Але ж це не перезавантаження уряду. Адже залишилися колишні люди. Змінилися принципи? Та ні, просто ви їх почали читати по-своєму і десь знайшлися гроші на їх реалізацію. Пішло "телефонне право"? Альо! Йому піддавались ті, хто хотів, або хто вважав вигідним для себе. Ви хочете контролювати прихід-вихід депутатів до членів уряду? У такому разі поміняйте ст. 17 закону "Про статус народного депутата", де в частині 3 говориться: "Народний депутат діючого скликання при пред'явленні посвідчення народного депутата України користується правом безперешкодно відвідувати органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також правом безперешкодного доступу на всі підприємства, в установи та організації, що перебувають на території України, незалежно від їх підпорядкування, форм власності, режиму секретності. Вимоги про пред'явлення чи оформлення інших документів, а також особистий огляд народного депутата, огляд та перевірка його речей забороняються, якщо інше не встановлено законом". На всякий випадок скажу, що є і роз'яснення Конституційного суду про те, що мається на увазі під словосполученням "безперешкодний доступ".
Ні, ну а з іншого боку начебто все правильно. Ми за чесність, хороші зарплати і проти політичного тиску.
До речі, про голову МЕРТ. Як вже було сказано, повертатися в уряд Яценюка він не буде. Хоча образу повинен був затамувати не на прем'єра, а на президента. Невідомо, чи знав міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абрамавічус про те, що в понеділок, 1 лютого, на тому самому закритому засіданні парламентської фракції БПП, де нібито були названі кандидатури в новий уряд, в списку можливих майбутніх відставників, згадали і його.
Слово "нібито" в даному випадку вжито свідомо, оскільки лідер фракції Юрій Луценко, прекрасно розуміючи, з ким має справу, - це я про депутатів, які люблять пошептатися зі ЗМІ, а деякі і самі в недавньому минулому були журналістами - на прохання одного з колег по фракції, мовляв, давайте список не афішувати, сказав: "Це не кандидати в міністри на яких ми наполягаємо і без яких жити не можемо. Це наші кандидатури для обговорення в рамках коаліції".
Про очільника МЕРТ на засіданні фракції заговорив народний депутат Юрій Соловей. Голові фракції він повідомив, що "є підписи всіх трьох членів БПП за ставку Абромавічуса в комітеті з питань економічної політики". Обурення з боку інших учасників засідання фракції ця репліка не викликала. Можливо, її не почули. А може просто не звернули уваги. Але це значить, що дойди Абромавічус до парламентського комітету зі звітом про виконану роботу, то, як мінімум вже там йому повідомили про невдоволення президентської фракції. Але міністра, мабуть попередили заздалегідь. Це теж здогад, непрямим підтвердженням якої є той факт, що міністр зробив свою заяву на прес-конференції, яка анонсувалася заздалегідь і повинна була стати ще одним свідченням успішності роботи МЕРТ. Називалася ця прес-конференція цілком життєствердно: "Пріоритети приватизації та реформа держпідприємств в 2016 році". Але запам'ятається вона, ясна річ не цим, а заявою Абромавичуса про свою відставку.
"Головне. Уряд не зазнає політичного тиску і політичної компрометації з боку партнерів по коаліції, так і будь-яких інших політичних сил, - каже прем'єр-міністр Арсеній Яценюк дивлячись в телекамеру, практично в душу заглядаючи: Ми з вами зібралися в уряд рік тому. Багато хто не знали один одного. Але за цей рік ми стали справжньою командою.Те, що сьогодні відбувається - це свідчення того, що ми дійсно команда українського уряду. Українського уряду, який працює на реформи, необхідні для країни. У нас наступний принцип: один за всіх і всі за одного. Ми прийшли єдиною командою, і ми будемо працювати єдиною командою".
Шах і мат.