Північноатлантична рада НАТО сьогодні остаточно підтвердила прийняте раніше рішення про завершення військової операції в Лівії 31 жовтня. Про це повідомив один з представників альянсу, передає Reuters.
Північноатлантична рада НАТО сьогодні остаточно підтвердила прийняте раніше рішення про завершення військової операції в Лівії 31 жовтня. Про це повідомив один з представників альянсу, передає Reuters.
Рішення про припинення операції заявив генеральний секретар альянсу Андерс Фог Расмуссеном за підсумками наради 21 жовтня. Расмуссен додав, що не бачить особливої ролі НАТО в новій Лівії. Тим не менш, альянс готовий, якщо буде потрібно, надавати підтримку новій владі країни у сфері оборони і безпеки.
Проте після заяви тимчасового міністра фінансів і нафтового сектора Лівії Алі Тархуні про необхідність продовження місії НАТО на території цієї північноафриканської країни США висловили намір детальніше обговорити умови завершення операції з ПНС, що призвело до перенесення засідання альянсу на два дні.
Напередодні Рада Безпеки ООН прийняла рішення про зняття безполітної зони над Лівією з 1 листопада 2011р. Ця резолюція набирає чинності 31 жовтня 2011 р о 23:59 за часом Тріполі.
Нагадаємо, 15 лютого 2011 р. на хвилі панарабської революції в Лівії почалися масові акції протесту. Влада країни спробувала силою придушити виступи опозиції, кинувши на розгін протестуючих спецпідрозділи. Буквально за кілька днів хвилювання переросли у повстання, на бік опозиції перейшли загони армії та поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами Каддафі авіації та артилерії проти опозиції.
Протиборство сторін вилилося у громадянську війну. Після того як заколотникам вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду. Натхненні своїми успіхами сили опозиції почали похід на Тріполі, в свою чергу сили Каддафі перейшли в контрнаступ і повернули під свій контроль низку великих міст.
17 березня Радбез ООН прийняв резолюцію № 1973, що вводить заборону на всі польоти над Лівією і відкриває можливості для іноземного військового втручання. Розпочалася військова операція коаліційних сил, в якій беруть участь США, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Катар. Союзні війська наносили ракетні та авіаудари по території Лівії, військам Каддафі і його бункерах в Тріполі. Пізніше керівництво операцією взяв на себе НАТО. Півроку війська Каддафі тримали оборону.
Але ситуацію змінив несподівано успішний штурм Тріполі, вчинений повстанцями в ніч проти 22 серпня. Після цього повстанці, які отримали міжнародне визнання захоплювали місто за містом, кілька разів намагалися взяти штурмом рідне місто Каддафі Сірт, де він намагався ховатися. 20 жовтня 2011 р. в ході чергової операції полковник був убитий. Загибель Каддафі ознаменувала кінець диктаторської Джамахірії. Лідери США та країн ЄС схвалили "звільнення" Лівії від режиму Каддафі.
Зазначимо, у четвер представники Нігера, які побажали залишитися невідомими, повідомили, що шеф розвідки Каддафі перебуває в західноафриканській країні - Малі. Колишній глава розвідки, як і син Каддафі Сеіф аль-Іслам в поспіху залишили Лівію, коли сили супротивників колишнього лідера захоплювали його останні оплоти. Лівійська влада стверджує, що місцезнаходження Сеіф аль-Ісламу Каддафі невідоме. Імовірно, він знаходиться десь у Сахарі. У червні Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Абдулли Сенуссі і Сеіф аль-Ісламу Каддафі, звинувативши їх у злочинах проти людяності.
Каддафі правив Лівією 42 роки. За цей час політик зміг об'єднати різні племена, що живуть в пустельній частині країни, і міське населення в одну державу, а також на час послабити традиційний для країни конфлікт між західною і східною частинами. Крім того, Каддафі зміг за рахунок доходів від продажу нафти забезпечити достатньо високий рівень життя для місцевого населення.
Після приходу до влади в Лівії НПС, очікується, що в країні знову будуть введені закони шаріату, свого часу скасовані Каддафі. Про це заявив глава НПС Мустафа Джаліль. Зазначимо, протягом кількох місяців прихильники Каддафі застерігали, що перемога НПС означатиме успіх радикальних ісламістів. Цікаво, що "Аль-Кайєда", яка підтримала лівійську опозицію, раніше також пропонувала створити в Лівії ісламську державу. На думку низки ЗМІ, заяви Джаліля стали сюрпризом для країн Заходу, які розраховували, що після повалення Каддафі в Лівії буде побудовано демократичне суспільство.