Кабмін затвердив трьох з п'яти членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яких напередодні вибрала конкурсна комісія. А значить, обрані нардеп від БПП Віктор Чумак, заступник Нацдержслужби Олександр Скопич і доцент Національної академії прокуратури, колишній викладач чинного прем'єра Наталія Корчак вже можуть приступати до роботи. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна перший заступник міністра юстиції і голова конкурсної комісії з обрання членів НАЗК Наталія Севостьянова розповіла, як буде побудована робота відомства.
Кабмін затвердив трьох з п'яти членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яких напередодні вибрала конкурсна комісія. А значить, обрані нардеп від БПП Віктор Чумак, заступник Нацдержслужби Олександр Скопич і доцент Національної академії прокуратури, колишній викладач чинного прем'єра Наталія Корчак вже можуть приступати до роботи. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна перший заступник міністра юстиції і голова конкурсної комісії з обрання членів НАЗК Наталія Севостьянова розповіла, як буде побудована робота відомства.
РБК-Україна: Чому так довго тривав відбір, і в результаті вибрали тільки трьох членів Нацагентства?
Наталія Севостьянова: Я б теж хотіла, щоб ми обрали одразу п'ятьох, і закінчився цей довгий процес. Насправді законом закладена процедура, яка передбачає дуже складний процес. У комісії ні в кого немає повного більшості, щоб було шість голосів для прийняття рішень. Тому її робота - це постійний пошук консенсусу, дискусії, діалоги.
Було багато кандидатів. Ми спочатку відфільтрували тих, хто мав реальний досвід - їх було 22. Потім всіх заслухали. Потім ми чекали результатів спецперевірки дев'яти фіналістів, яка тривала близько місяця. Після того провели ще один раунд співбесід, щоб поставити ті питання, які після спецперевірки "спливли", тому що у більшості кандидатів - або відмінності в деклараціях, або хто ухилявся від армії. Були проблеми. Тому їх ще раз вислухали, і ось тільки зараз отримали трьох кандидатів.
РБК-Україна: Коли повноцінно запрацює агентство?
Наталія Севостьянова: Я сподіваюся, що три обраних члена вже бачили розпорядження про своє призначення, і вони повинні зібратися і вирішити, як починають свою роботу, затвердити чисельність агентства, структуру.
РБК-Україна: З чого вони повинні почати свою роботу?
Наталія Севостьянова: насправді все, що необхідно для початку від уряду - все буде готове. І будинок, і все інше. Нацагентству з питань запобігання корупції просто треба зібратися і почати працювати. Вже вступило в силу розпорядження.
РБК-Україна: А де буде розміщуватися агентство?
Наталія Севостьянова: Фізичну адресу я вам не підкажу, але це питання буде вирішено урядом.
РБК-Україна: Серед обов'язків членів Нацагентства - вносити пропозиції в антикорупційне законодавство. Які зміни потрібні?
Наталія Севостьянова: насправді їм сьогодні не потрібно працювати над змінами в законодавстві. Треба почати з того, як їм контролювати всі ті норми, які вже є в нашому законодавстві. Кабміном створена міжвідомча робоча група по запуску агентства. Там є представники міжнародних та багатьох неурядових організацій.
ПРООН нам допомагає - за свій рахунок провели тендер, найняли ІТ-компанію, яка розробляє програмне забезпечення, необхідне для моніторингу нових електронних декларацій. Все це майже готове. Треба віддати напрацювання в руки безпосереднім керівникам цього агентства, щоб вони вже почали цим користуватися і під себе підлаштовувати.
РБК-Україна: Агентство також буде перевіряти інформацію в деклараціях чиновників. Якщо вони знайдуть невідповідність - якими будуть їхні дії?
Наталія Севостьянова: насправді інструментів дуже багато, в наступному році буде передбачена кримінальна відповідальність за умисне незаявлення в декларації свого майна. Тому створюється спеціальний реєстр електронних декларацій, які будуть чиновниками подаватися з електронним цифровим підписом. І ми намагаємося зв'язати цей реєстр з іншими базами даних для того, щоб вони автоматично перевіряли, власність, майно, наявність корпоративних прав в компаніях. І таким чином вони будуть мати інструмент, який допоможе Національному антикорупційному бюро (НАБУ) і Антикорупційної прокуратурі. Тому що їх будували як загальну систему органів.
РБК-Україна: тобто вони зможуть з цими матеріалами звертатися в НАБУ?
Наталія Севостьянова: Звичайно, потім вони разом працюватимуть над цими справами.
РБК-Україна: Ви не боїтеся політизованості в роботі агентства у зв'язку з обранням до його складу нардепа Віктора Чумака?
Наталія Севостьянова: Проходили дуже довгі дискусії з цього приводу. І деякі члени комісії за дев'ять фіналістів навіть не хотіли голосувати. Казали: "Ми тільки за аполітичний орган, щоб не було ніяких представників політичних партій". Тому що хоча пан Чумак і зазначив, що він не є членом партії і ніколи не був, але він перебуває у фракції. Він нам пообіцяв, що навіть якщо будуть переслідувати депутатів "Блоку Петра Порошенко", він буде продовжувати цим займатися, буде підтримувати.
У той же час члени комісії відзначили, що має бути людина, яка стане обличчям агентства, буде таким "важковаговиком", який би розробляв закони. Тому ми все ж змінили свою позицію і підтримали його, незважаючи на сумніви.
РБК-Україна: тобто у нього більше шансів стати главою агентства?
Наталія Севостьянова: Цього я не можу стверджувати. Тому що голову обирають самі члени агентства.
РБК-Україна: Незабаром очікується звіт Єврокомісії щодо виконання Україною плану щодо лібералізації візового режиму з ЄС. Буде запуск агентства позитивним сигналом для Єврокомісії?
Наталія Севостьянова: Я думаю, що так. Чому уряд і призначив негайно членів, як тільки комісія їх вибрала? Щоб показати, що все, що потрібно, все, що було задекларовано урядом, виконано. Насправді це відповідальність незалежної комісії, яка у складі 8 членів вибрала кандидатів. Уряд не міг ні прискорити, ні якось вплинути на результат їх роботи. Тому, звичайно, це позитивний сигнал.
З іншого боку, все, що робиться в пресі, інсинуації з приводу того, що комісія не така, брехливі заяви, які публікуються анонімно - це всі спроби змастити той позитивний ефект. Те, що буде створено дуже сильний орган, який в майбутньому році покаже якісний результат в боротьбі з корупцією.
РБК-Україна: Що буде з грошима, які уряд виділяв для агентства на цей рік?
Наталія Севостьянова: Вони використовувати їх не встигли. Повернуться в загальний бюджет.
Розмовляв Сергій Лефтер