Віталій Мущинін: У нас зареєстровано 1,49 млн внутрішньо переміщених осіб
Кількість зареєстрованих Мінсоцполітики біженців стабілізувалася. Міністерство домагається збільшення компенсацій для них. Всі зареєстровані в центрах зайнятості біженці отримують допомогу. Про це в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін.
РБК-Україна: У проекті бюджету на 2016 р. передбачається закласти більше коштів на часткову компенсацію вартості оренди житла для переселенців. На скільки може збільшитися сума такої компенсації?
Віталій Мущинін: Ми вже внесли постанову щодо збільшення розміру допомоги на розгляд центральних органів виконавчої влади. Проходило декілька нарад, в тому числі із залученням уповноваженого у справах інвалідів Валерія Сушкевича. Ми робимо акцент сьогодні на інвалідах (переселенцях з інвалідністю - ред.). Хочемо збільшити розмір такої допомоги у відповідності з групою інвалідності.
Ми представили пропозицію про перегляд цієї допомоги в сторону збільшення залежно від прожиткового мінімуму, оскільки в 2014 р., коли затверджувалися відповідні розміри допомоги, ситуація з тарифами на комунальні послуги була іншою. У нас, приміром, сьогодні є можливість включити внутрішньо переміщених осіб у програму житлових субсидій.
тобто, якщо сьогодні громадяни зможуть отримати субсидію і збережуть право на отримання допомоги як внутрішньо переміщені особи, то мені здається, ми врегулюємо в цьому плані питання оплати ними комунальних послуг.
РБК-Україна: тобто, сума часткової компенсації вартості оренди житла збільшено не буде?
Віталій Мущинін: Сьогодні сума компенсації становить 884 грн для непрацюючих, 949 грн - для інвалідів і 442 грн - для працездатних осіб. Ці суми ми зараз хочемо переглянути.
РБК-Україна: Наскільки кардинально?
Віталій Мущинін: Ми заклали розмір прожиткового мінімуму, тому що це найбільш обґрунтована пропозиція. Я знаю, що сьогодні Міністерство фінансів погоджується на збільшення, але на відсоток, на який було збільшено соціальні стандарти, тобто, на 13%. В даному випадку ми намагаємося довести Мінфіну, що суму компенсації необхідно збільшувати більш ніж на 13%.
РБК-Україна: Якщо говорити про суми, закладені на компенсації, наприклад, в бюджеті на 2015 р. вона склала близько 4 млрд гривень. Якою вона буде в бюджеті-2016?
Віталій Мущинін: У бюджеті на 2015 р. на ці цілі було закладено 3,4 млрд грн. На наступний рік ми подали заявку на більш ніж 5 млрд грн - 5,1 млрд. грн, якщо я не помиляюся.
РБК-Україна: В серпні була затверджена Стратегія працевлаштування переселенців. Є якісь зрушення в цьому напрямку? Питання реформування Державної служби зайнятості якимось чином вплинуло на виконання цієї стратегії?
Віталій Мущинін: Це окрема тема для розмови. У будь-якому випадку є певні преференції по сплаті ЄСВ, які сьогодні надаються роботодавцям при працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб, їм надається допомога щодо навчання та перенавчання, і ці процеси продовжуються. Тобто, програма вже працює.
РБК-Україна: Міністр соціальної політики Павло Розенко дав доручення протягом 10 днів доопрацювати законопроект про Національне агентство зайнятості. Коли законопроект буде розглянуто на засіданні Кабміну?
Віталій Мущинін: Законопроект вже другий тиждень перебуває на розгляді центральних органів виконавчої влади. Ми просили, наскільки я пам'ятаю, у тижневий термін розглянути цей документ, і відповідно, якщо ми не отримаємо протягом декількох днів пропозицій від міністерств, ми скористаємося нормою регламенту, яка дозволить внести його на розгляд Кабінету міністрів без погодження з відповідними міністерствами. Міністр (Павло Розенко - ред.) буде приймати рішення про внесення цього законопроекту на розгляд Кабміну.
РБК-Україна: Як будуть призначатися нові керівники обласних центрів зайнятості?
Віталій Мущинін: Будуть проводитися конкурси на заміщення посад керівників відповідних обласних центрів зайнятості.
РБК-Україна: Нинішні керівники, яким пред'явлені попередження, будуть брати участь в конкурсі?
Віталій Мущинін: Вони можуть брати участь.
РБК-Україна: На сьогодні ситуація на сході України трохи стабілізувалася. Чи очікує Мінсоцполітики зменшення у зв'язку з цим кількості переселенців?
Віталій Мущинін: Я можу сказати, що у нас достатньо стійка тенденція в плані зменшення кількості внутрішньо переміщених осіб Ще тижнів два-три тому у нас було 1,49 млн внутрішньо переміщених осіб. Ми зареєстрували певну кількість людей, і ніякої динаміки зменшення або збільшення немає.
Бесіду вела Надія Андрікевич