Вибори до райрад Києва все-таки можуть відбутися. Але з істотно скороченої за термінами виборчою кампанією і при відповідній команді президента Петра Порошенка.
Вибори до райрад Києва все-таки можуть відбутися. Але з істотно скороченої за термінами виборчою кампанією і при відповідній команді президента Петра Порошенка.
Метушня навколо виборів до райрад Києва почалася з позовів якоїсь громадської організації "Наждак" і видатного естрадного діяча і нардепа від Києва Євгена Рибчинського (група "Воля народу") проти Центрвиборчкому. Окружний адміністративний суд (ОАС) Києва своїм визначенням заборонив ЦВК здійснювати будь-які дії, спрямовані на підготовку виборів до районних рад, паралізуючи тим самим весь процес.
Незабаром після рішення суду, у автора цих рядків трапилися дві цікаві зустрічі з людьми, що мають безпосереднє відношення до виборчого процесу, причому, по лінії Банкової. Один з них переконував, що вибори відбудуться, оскільки ЦВК зумів заблокувати рішення ОАС через зустрічний позов. Інший стверджував, що все в руках президента Петра Порошенка, мовляв, як гарант вирішить - так і буде.
І буквально наприкінці минулого тижня перший візаві повідомив: йому дали вказівку згортати всю передвиборчу активність. "27 березня виборів не буде", - написав він.
Таким чином, ні 6, ні 7, ні 8 лютого виборча кампанія до райрад Києва не почалася. При тому, що всі фракції Київради як одна заявляють - вибори повинні відбутися, оскільки сама скасування райрад у Києві є продуктом життєдіяльності злочинних попередників.
Для розуміння. Якщо хтось думає, що в Києві немає районів або районних властей, то він помиляється. У столиці збереглися райдержадміністрації, які працюють під Київською міськдержадміністрацією (КМДА), на папері - виконавчим органом Київради. В реальності ж, і КМДА, і РДА - елементи державної управлінської вертикалі, що є продуктом складного взаємодії Кабінету міністрів і Адміністрації президента.
тобто, КМДА та райдержадміністрації не звітують перед громадами Києва чи його районів, а перед своїми босами - з уряду та вул. Банковій. Зрозуміло, що говорити тут про самоврядування навіть у зародковому вигляді не доводиться - це чиста чиновницька вертикаль.
Втім, самоврядування в Києві потоптано давним-давно. В 2014 році, якщо не зраджує пам'ять, до нас приїжджали фахівці з питань місцевого самоврядування з ЄС. І в звіті було чітко артикульоване: у Києві немає місцевого самоврядування. Тому відродження райрад повинно було стати, нехай і сумнівним з точки зору ефективності, але все ж таки кроком до реанімації норм права громад на самоврядування.
Тепер до суті. Навіщо Петру Порошенку припиняти вибори в райради? Два фактори можуть зупинити політика в його прагненні узурпувати ще більше влади: брак ресурсів і страх перед сильними конкурентами.
З першим у Петра Олексійовича і його "БПП-Солідарності" все чудово. Вони - практично монополісти у владі. Тому зміцнення партійно-владної вертикалі до самого низу - рівня райрад - цілком природно, бо воно дає ще більш прогнозовано-позитивне голосування на будь-яких виборах, включаючи позачергові парламентські.
Отже, йде гра на ослаблення конкурентів - "Самопомочі", "Батьківщини" і пр. "Самопоміч" - найбільш активна, навіть подала позов на ЦВК за зрив виборів. Хоча, здавалося б, ЦВК тут і ні при чому. Зрив відбувся з вини громадської організації "Наждак", яка, до речі, неодноразово згадувалася у зв'язку зі зносом кіосків столичною владою - ці громадські активісти, мовляв, допомагали Віталію Кличку зносити незаконні Мафи.
Ослаблення конкурентів полягає, в першу чергу, скорочення термінів виборчої кампанії. Одна справа агітація півтора місяця. І зовсім інше - умовні два тижні. Багато встигнеш наагитировать за 14 днів, не маючи адміністративного ресурсу?
Враховуючи, що, незважаючи на блокування виборів, ніхто не розпускає штаби, є шанси на те, що йдеться саме про скорочення термінів кампанії. Тобто, вибори можуть відбутися. Але за умови, що в усіх райрадах Києва переможе "БПП-Солідарність" і скрізь будуть її голови райрад. Адже, за чинним законодавством, головами райдержадміністрацій у Києві повинні призначатися голови районних рад.
Якщо ж цей сценарій буде ризиковим або малоймовірним - вибори до райрад столиці скасовуються. Чи переносяться, приміром, на осінь, щоб пройти одночасно з позачерговими виборами до Верховної Ради.