як народні депутати позбулися Андрія Артеменка
Верховна Рада достроково позбавила депутатських повноважень народного депутата України Андрія Артеменка. За це рішення проголосували 244 народних обранців. Формальною підставою стало позбавлення його українського громадянства після ухвалення президентом Петром Порошенком відповідного указу. Позбавлення мандату через втрату громадянства стало прецедентом в українській політиці. Чому Артеменко впав у немилість колегам, і хто замінить його у парламенті, - у матеріалі РБК-Україна.
Гра із залом
- Пинзеник! - викрикують кілька нардепів у залі парламенту, в якому стоїть гул від розмов парламентарів. Але перший заступник регламентного комітету Верховної Ради Павло Пинзеник, який в цей час і сам долучається до створення цього колективного гулу, не одразу чує.
Павло Пинзеник на зауваження колег починає поспішати, ледь не біжучи до свого місця за "шпаргалкою", а потім швидко рухається до трибуни. Сухо виголошує промову про те, що комітет на засіданні ухвалив рішення підтримати проект постанови про дострокове припинення повноважень депутата.
- Нормами частини першої статті 5 закону про статус народного депутата та статті 222 Регламенту передбачено, що за поданням комітету, до предмету якого належить питання Регламенту, Верховна Рада у десятиденний строк більшістю від її конституційного складу приймає постанову про дострокове припинення повноважень народного депутата України.
- Голосуємо, - викрикує лідер "Народного фронту" Максим Бурбак після промови Пинзеника, ходячи між рядами.
Але його колишній колега по фракції та нині спікер Ради Андрій Парубій не поспішає - записує кількох нардепів на виступи. Хоча сам запропонував за скороченою процедурою провести розгляд питання.
- Я думаю, що для кожного громадянина України очевидно, що народний депутат України може мати виключно один паспорт - український паспорт, - каже лідер радикалів Олег Ляшко.
Саме членом його фракції ще кілька місяців тому був Андрій Артеменко. Депутата виключили з фракції на початку року після появи в пресі інформації про надсилання Артеменком Адміністрації президента США Дональда Трампа альтернативної ідеї врегулювання конфлікту в Україні. Зокрема, йшлося про план, який передбачає проведення загальноукраїнського референдуму про передачу Росії Криму "в оренду на термін від 50 до 100 років", а також "виведення російських військ з східної України". Адвокат президента США Дональда Трампа Майкл Коен спростував передачу Білому дому цих пропозицій.
Але у прокуратурі Криму відкрили кримінальне провадження проти нардепа за фактом державної зради. Під час одного з допитів Артеменко сказав, що має канадське громадянство. 29 квітня президент Петро Порошенко видав указ про позбавлення українського громадянства народного депутата, але самого документу на сайті президента немає. 4 травня депутат від "Радикальної партії" Дмитро Лінько опублікував копію цього указу, а 5 травня Державна міграційна служба офіційно підтвердила втрату громадянства.
Сам же Артеменко в коментарях ЗМІ підтверджував, що мав раніше громадянство Канади. Але нібито написав заяву про анулювання канадського паспорту та про відмову від громадянства. В березні "Українській правді" він заявив, що паспорт анульований, але громадянство ще діє. Мовляв, "процедура позбавлення громадянства Канади - більш тривалий процес", а "згідно з вимогами українського законодавства, я не повинен закінчувати процес відмови від громадянства".
Під час виступів депутатка від "Самопомочі" Вікторія Войціцька влаштовує перформанс.
- Будь ласка, підніміть руки ті, хто мають лише громадянство України. Хто має лише громадянство України? - просить вона з кількох спроб нардепів. Хтось підіймає дві руки, хтось одну, а хтось взагалі ігнорує "гру", займаючись своїми справами. Але Войціцька чомусь підсумовує: - Чудово, весь зал.
Гра із залом стала приводом для "тролінгу" з боку нардепа від "Опозиційного блоку" Нестора Шуфрича.
- Це підняття рук нагадало мені 16 січня (мова йде про голосування за "диктаторські закони 16 січня" - неофіційна назва пакета законопроектів, якими Віктор Янукович і його режим намагалися обмежити свободи громадян, - ред.). Я бачу, у нас добра практика голосувати руками.
Шуфрич каже, Артеменка позбавили українського громадянства в порушення ст. 25 Конституції.
- Чітко виписано підстави, за яких можна позбавити громадянства громадянина України. А значить, сьогодні рішення буде незаконним, - каже він. - І я боюся, що сьогодні дехто зводить особисті рахунки, а не діє за законом і Конституцією.
Обговорення позбавлення мандату свого колеги займає трохи більше 15 хвилин. "За" - 244. Жодного "проти". Не дали голосів "Опоблок", "Воля народу" та "Відродження".
Вибіркове мандатосуддя
Рішення про позбавлення мандату Артеменка не було несподіванкою. Одразу три фракції - БПП, "Народний фронт" та "Самопоміч" - визначилися з голосуванням ще на засіданнях фракції.
У кулуарах депутати коаліції, пояснюючи мотивацію голосування, практично не відходили від шаблону - народний депутат повинен мати українське громадянство. "На сьогодні Артеменко де-факто і де-юре не є громадянином України. Відповідно, голосування не стосувалося його заяв, голосування не стосувалося його як особистості. Голосування стосувалося одного факту, що він не є громадянином України", - зазначив нардеп Леонід Ємець ("Народний фронт").
У "Батьківщині" ж ще на засіданні своєї фракції вирішили дати право своїм депутатам довільно голосувати, розповіла у коментарі РБК-Україна нардеп Олександр Кужель. Власне, вона одна у фракції утрималася, тому що не впевнена, що Артеменко досі має канадське громадянство. "Ми не бачили до кінця всіх документів. Я так ніколи не приймаю рішення. Коли я у Facebook побачила погашене громадянство Канади у Артеменка, то кому я повинна вірити?", - заявила Кужель.
У БПП кажуть, що указ президента - це його бажання продемонструвати видимість роботи перед другим терміном. "Президент готується до другого терміну. Йому потрібно було знайти, на кого спустити пар. Артеменко ідеально підійшов. Він сам "спалився"", - розповів співрозмовник видання у президентській фракції.
У "Батьківщині" висловлюють припущення, що можливою причиною позбавлення громадянства Артеменка - передача ним документів американським правоохоронцям про корупцію українського президента.
"Йому (Олегу Ляшку, - ред.) потрібно підняти в списку іншу людину. А він служить президенту. Заради нього все і зроблено", - заявила нардеп від "Батьківщини" Олександра Кужель.
У кулуарах критики рішення по Артеменку кажуть про вибірковість щодо позбавлення громадянства за кілька паспортів. Найчастіше згадують людей, які були чи наразі працюють в органах виконавчої влади та нібито мають ще одне громадянство. Зокрема, йдеться про в. о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун, колишню міністерку фінансів Наталю Яресько та відстороненого голову Державної фіскальної служби України Романа Насірова. Голова фракції БПП пояснює, що ситуація з Артеменком відрізняється від ситуації з Насіровим. Оскільки у екс-нардепа було офіційне підтвердження другого громадянства. "Є офіційні підтвердження, є офіційні свідчення, є певні процедурні моменти. Питання в тому, що, якщо якась з силових структур має офіційні підтвердження, а не, скажімо, чутки, не щось з інтернету, то вони мають йти згідно з процедурою і, як в цьому випадку, виносити в зал", -заявив журналістам голова фракції БПП Артур Герасімов.
Нагадаємо, що про громадянство Великобританії у відстороненого керівника ДФС Романа Насірова стало відомо не з чуток, а з офіційного повідомлення НАБУ. "Голова Державної фіскальної служби, якого НАБУ підозрює у завданні збитків державі на суму понад два мільярди гривень, має громадянство Великої Британії. Відповідну інформацію НАБУ офіційно надало Національне агентство з боротьби зі злочинністю Великої Британії (NCA). З листа, отриманого НАБУ 6 березня від NCA, йдеться про те, що голова ДФС є власником британського паспорту з травня 2012 року", – зазначалося 6 березня у дописів на офіційній сторінці бюро у Facebook.
За даними Артеменка, в парламенті більше 100 депутатів мають більше одного паспорту. Аби розвіяти сумніви щодо вибірковості притягнення політичної відповідальності за подвійне громадянство, у "Самопомочі" вирішили з’ясувати, хто ще серед колег має інший паспорт, крім українського. Для цього планують звернутися в СБУ. "Ми (з Вікторією Войціцькою, - ред.) звернемося до СБУ і будемо вимагати проведення спеціальної перевірки кожного народного депутата, в тому числі і на підставі цього публічного виступу, в тому числі і у зв’язку з таким рішенням по народному депутату Артеменку, щоб кожного народного депутата перевірили спеціально, чи є в нього або немає громадянства іншої країни", - зазначила депутат від "Самопомочі" Олена Сотник.
Свіжа радикальна кров
У фракції Ляшка, у якій колись був сам Андрій Артеменко, голоси "за" віддали майже всі члени фракції. Цікаво, що про те, як голосувати, у фракції навіть не обговорювали. "Коли він виступив з цією дурноватою ініціативою про оренду Криму, коли ми його виключали, то була розмова, - заявив РБК-Україна депутат від РПЛ Ігор Мосійчук. - Він не відповів на жодне запитання. Сказали, щоб він склав мандат. Він сказав, що порадиться з жінкою. На наступний день сказав, що жінка порадила мандат не складати".
Співбесідник в РПЛ зазначив, що Артеменко сам поплатився за свої "дві дурниці" - політична заява щодо Криму та сказав у прокуратурі, що він є громадянином іншої держави. Мосійчук же зазначив, що забрати мандат у колишнього члена фракції стало справою принципу.
За потрапляння Артеменка в парламент від Радикальної партії згодом в кулуарах Ляшко вибачався перед камерами журналістів. Цікаво, що Ляшко не зміг згадати, що Артеменко був 16-м номером у виборчому списку, по якому потрапив у парламент. Мовляв, це не варте уваги.
Його соратник Ігор Мосійчук пригадує, що у список Андрій Артеменко потрапив за рекомендацією "Правого сектору". Але партія не перевіряла ніяким чином свого кандидата на наявність ще одного громадянства. "Як (перевіряти, - ред.)? Ми що, Служба безпеки? Це ЦВК має звертатися до СБУ, в тому числі", - зазначив він.
Натомість спікер "Правого сектору" Артем Скоропадський повідомив РБК-Україна, що його політична сила не делегувала екс-нардепа до списку Ляшка. "Після Майдану була така типу група людей, які були в "Правому секторі", - заявив Скоропадський. - Вони могли і щось сказати. Але давайте відновимо хронологію. Артеменка виключили з організації одразу після президентських виборів. Президентські вибори були в травні 2014 року. А вибори в парламент були в жовтні. Відповідно, ніякої рекомендації від тодішнього "Правого сектору" не могло бути", - зазначив Скоропадський.
За його словами, Артеменка виключили за те, що не підтримував лінію організації, а прийшов, щоб займатися особистою кар’єрою і просуватися за рахунок бренду "Правого сектору".
Радикали вже чекають на поповнення своєї фракції. "Замість Артеменка в Раду заходить гідна жінка, волонтер Валерія Заружко", - заявив Ляшко.
"Заружко Валерія Леонідівна, мати трьох дітей, біженка з Донецька, представниця малого бізнесу. Активно допомагала "Волонтерській сотні", також приймає участь у поселенні біженців із зони АТО", - йдеться на сайті "Радикальної партії". За словами Ляшка, у парламенті Заружко займатиметься питаннями захисту переселенців. Раніше в неї був власний бізнес - мала агентство нерухомості. Згідно з даними реєстру, вона припинила свою діяльність як ФОП саме 16 травня, в день позбавлення Артеменка мандата.
Водночас Артеменко вже намагається скасувати указ президента. Це офіційно підтвердив з трибуни перший заступник регламентного комітету Павло Пинзеник. За його словами, колишній нардеп 13 травня звернувся до комітету, мовляв, ще 5 травня подав адміністративний позов про визнання незаконним указу президента в частини припинення його громадянства України. Вищий адмінсуд України вже відкрив провадження у справі, а 12 травня було зареєстровано клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якому він просить суд, зокрема, зупинити дію указу голови держави.
У коментарі РБК-Україна Павло Пинзеник заявив, що теоретично Артеменко може оскаржити і рішення парламенту. Але який буде наслідок від цього рішення - має прописати в результативній частина сам суд. У фракції президента ж не хотіли чекати завершення судових баталій і лише потім голосувати. "Нема чого чекати. В нас є політична позиція. Юридично він позбавлений українського громадянства", - заявив РБК-Україна заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.