ua en ru

Нардеп: Демчишину дали час до вівторка, щоб повернути шахтарські гроші з банку "Київська Русь"

Нардеп: Демчишину дали час до вівторка, щоб повернути шахтарські гроші з банку "Київська Русь" .
Шахтарі Волині припинили страйк, так як уряд обіцяє до кінця тижня повністю погасити накопичені борги по зарплаті.

Шахтарі Волині припинили страйк, так як уряд обіцяє до кінця тижня повністю погасити накопичені борги по зарплаті.

"Буквально в п'ятницю прийшла суттєва сума, яка покрила заборгованість на 58%, - повідомив народний депутат від фракції "Народний фронт", що представляє Волинську область, Ігор Гузь. - Погасили борги за грудень, січень і частково лютий. При цьому обіцяють, що повністю розрахуються до кінця цього тижня, максимум до 10 квітня".

За словами голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, для погашення боргів не довелося б використовувати бюджетні кошти, якщо б два тижні тому керівництво галузі не "загнало" 240 млн грн, що призначалися на зарплати шахтарям, на рахунки проблемного банку "Київська Русь". Цих коштів, запевняють у профспілках, вистачило б, щоб повністю погасити заборгованість перед гірниками за грудень 2014 року, а також частково за січень цього року. "Якби ці кошти дійшли до шахтарів, вони б не страйкували", - вважає Волинець.

Тепер за прорахунки чиновників розплачується держава, тобто прості платники податків. Втім, у парламенті обіцяють, що міністр Володимир Демчишин та інші керівники, яких він привів у міністерство, не уникнуть відповідальності - або повернуть гроші, або будуть відправлені у відставку.

"Щодо ситуації з банком "Київська Русь" міністру Демчишину і його команді дали час до вівторка, тобто до початку пленарних засідань, для того, щоб вони могли вирішити це питання і повернули гроші з цього проблемного банку, - заявив Гузь. - Нехай вони шукають варіанти порятунку коштів. Якщо ж цього не буде, то ми повинні всі, я маю на увазі депутатів, у яких на округах є шахтарі, звертатися до Генпрокуратури і т. д. Але, я сподіваюся, що за цей тиждень вони зможуть це питання локалізувати. Я не знаю всіх механізмів, але думаю, що вони є - нехай шукають".

На думку парламентарія, на "результати роботи" команди Демчишина зобов'язаний відреагувати не тільки парламент, але і вище керівництво країни - прем'єр і Президент.

"Насправді не все в руках Верховної ради, - вважає Гузь. - Необхідні відповідні рішення Президента і прем'єра. В першу чергу, прем'єра. Сигнали подані давно, і ляпів з боку Міненерго була маса. Тому нехай приймають рішення на вищому рівні. Мій підпис за відставку стоїть. Так як я вважаю, що він неефективно управляє цим напрямом, зокрема, вугільним. Він не фахівець, і тому потрібні зміни. Нехай керівництво країни приймає рішення".

На жаль, голова міжфракційного об'єднання "Захистимо вугільну галузь" Олег Мусій упевнений, що "на грошах можна поставити хрест, навряд чи їх вдасться вийняти".

"Складно сказати, чи знав Демчишин особисто про проблеми банку або не знав, - коментує нардеп. - Я думаю, що навряд чи в голові тримаються всі рахунки підвідомчих підприємств. Інша справа, що повинна бути державна політика, що всі державні підприємства мали б відкривати рахунки в держбанках".

На жаль, версія про те, що Демчишин не міг утримати в голові "ситуацію по всіх банках", де знаходяться рахунок підприємств Міненерго, не витримує критики. Справа в тому, що міністр протягом майже 10 років входив у команду глави НБУ Валерії Гонтарєвої. Володимир Васильович встиг попрацювати в численних структурах Валерії Олексіївни, серед них - ТОВ "Інвестиційний капітал Україна", ПАТ "Банк "Авангард" і т. д. А, отже, інвестбанкіри з Міненерго просто не могли не знати, що "Київська Русь" фактично на межі, і, ймовірно, не зможе розрахуватися за своїми зобов'язаннями. Адже банк мав куратора від НБУ. Так що падіння "Київської Русі" не було несподіванкою.

Тим не менш, гроші в банк зайшли. Михайло Волинець пояснює цей крок бажанням людей Демчишина у міністерстві якимось чином "прокрутити кошти". Профспілковий лідер прямо вказує на, як йому здається, винуватця події - заступника генерального директора ДП "Вугілля України" Андрія Полторака, якого в лютому на підприємство привів міністр.

Між тим, джерела в Міненерго вважають, що виною всьому недбалість. Після відставки заступника міністра Юрія Зюкова і фактично відходу від справ глави ДП "Вугілля України" Сергія Стародубцева, в галузі розгорнулася боротьба за розділ сфер впливу. В результаті вирішення проблеми переведення рахунків з "Київської Русі" в іншу фінустанову нові керівники не надали необхідної уваги.

Втім, це помилка або чийсь злий умисел, однак у міжфракційному депутатському об'єднанні "Захистимо вугільну галузь" впевнені, що нова команда Володимира Демчишина допустила серйозну помилку, яка серйозно підняла градус протестного руху шахтарів. Саме сумне, що гасити "пожежу" у відомстві Демчишина вже нікому. За словами Михайла Волинця, в міністерстві не залишилося професіоналів, які користуються авторитетом, з якими гірники могли б вести конструктивний діалог.

Олег Мусій вважає, що рішення про відставку Демчишина буде підтримане парламентом.

"Зараз серед депутатського корпусу такі настрої, щоб відправити Демчишина у відставку, - зазначив парламентарій. - Це підтримують практично всі фракції. До нього дуже багато претензій як до професіонала. Багато хаотичних несистемних рухів. Перспективи розвитку галузі промальовані не чітко, і абсолютно незрозуміло, що він збирається робити з вугільною галуззю. Його заяви відрізняються щотижня. А повинна бути послідовна політика, яку і просять шахтарі. Але такої нема. Тому і стоїть питання зі звільненням".

Що стосується системного вирішення проблеми виникнення заборгованості перед шахтарями, то вона поки що залишається невирішеною. Депутати обіцяють повернутися до її розгляду на наступному пленарному тижні.

"Зареєстровано два законопроекти про підтримку вугільної галузі щодо компенсації різниці ціни, - пояснив Олег Мусій. - Одним передбачаються зміни в державний бюджет у сумі 400 млн грн, другим - в сумі 150 мільйонів. На превеликий жаль, у четвер парламент завершив свою роботу саме на них. Думаю, що 7 квітня, коли ми будемо засідати, ці законопроекти будуть одними з перших, які ми повинні проголосувати".