ua en ru

Напоїти всіх. В "Укрспирті" задумалися про експорт

Напоїти всіх. В "Укрспирті" задумалися про експорт
Автор: RBC.UA
Керівництво "Укрспирту" має намір підняти до кінця року експортні поставки спирту практично з нуля до 30%. Експерти скептично оцінюють ці плани, вказуючи на корупцію в держкомпанії, яка не дозволить знизити в поточному році ціни на закупівлю сировини для виробництва спирту.

Наталія Кухаренко, спеціально для РБК-Україна

Керівництво "Укрспирту" має намір підняти до кінця року експортні поставки спирту практично з нуля до 30%. Експерти скептично оцінюють ці плани, вказуючи на корупцію в держкомпанії, яка не дозволить знизити в поточному році ціни на закупівлю сировини для виробництва спирту.

В. о. голови "Укрспирту" Роман Іванюк, незважаючи на 20-процентне падіння виробництва горілки в 2014 р., запевнив, що держкомпанія має намір в цьому році випустити таку ж кількість спирту, як і торік - 15 млн дал. Для цього в держкомпанії планують збільшити експорт спирту (з майже нуля до 30%), запустити до кінця року ще 15 заводів, а також знизити ціну на спирт для вітчизняних виробників алкоголю.

"У цьому році ми бачимо продовження тенденції щодо обсягів закупівлі сировини на держпідприємства. У січні обсяг виробництва спирту склав 350 тис. дал, а в лютому очікується понад 500 тис. дал, що в два рази менше, ніж за аналогічний період минулого року", - зазначив Іванюк.

Він додав, що планує повернути ринки Грузії, Азербайджану, Казахстану і Туркменістану з прицілом у перспективі на ЄС і Туреччину. "До кінця року в кращому разі поставимо 5 млн дал, в гіршому - 3-4 млн дал", - пояснив Іванюк.

При цьому "Укрспирт" вже почав поставки спирту в Туркменістан і уклав контракт з Азербайджаном.

Головний інструмент, який бачить Роман Іванюк для досягнення цих цілей - зниження собівартості спирту з 175 грн до 150 грн за дал. За даними в. о. голови вже на 20% була знижена ціна на ферменти, які використовуються для виробництва спирту.

У планах - зниження закупівельної ціни на кукурудзу, приблизно на 10%. "Будемо кукурудзу купувати не у трейдерів, а у локальних фермерів", - сказав в. о. голови "Укрспирту".

Зараз практично всі спиртзаводи, які раніше працювали на пшениці або ячменю, перейшли на кукурудзу, розповів РБК-Україна один з учасників алкогольного ринку. Зараз ціна закупівлі коливається у межах 2-2,8 тис. грн за тонну, залежно від області. Вартість закупівлі фуражного зерна, за даними Аграрного союзу України, становить 2,8-3 тис грн за тонну.

Іванюк також підкреслив, що "Укрспирт" готовий стимулювати українські горілчані компанії до збільшення обсягу експорту. "Мова йде про спеціальну ціну, яку ми можемо запропонувати на спирт. Знижка може скласти до 20%, але тільки на той обсяг сировини, що горілчаники використовують на експорт", - уточнив головний спиртовик.

Пропозиція про знижку, на думку директора з маркетингу міжнародного холдингу Global Spirits Гіоргі Гівішвілі, підтримає українських виробників, які просувають вітчизняні продукти на зовнішніх ринках. Також він вважає, що український спирт потенційно затребуваний на зовнішніх ринках. "Тому подальша перспектива розширення експортних продажів для "Укрспирту" залежить від грамотного просування і запропонованої ціни", - сказав Гівішвілі.

Але в основному ініціативи в. о. голови "Укрспирту" викликали у фахівців галузі більше скепсису, ніж радісних передчуттів.

Кожен раз при зміні керівництва "Укрспирту" звучать одні й ті ж заяви про підвищення ефективності, налагодження експорту, нагадав РБК-Україна почесний президент "Олімп" Павло Климець. "І що ми бачимо? Два попередніх керівника держпідприємства знаходяться зараз в розшуку. Знайти нові ринки збуту, налагодити поставки - це не справа одного або двох місяців, для цього потрібні рік-два. Тому у мене є сумніви щодо того, що "Укрспирт" виконає заявлені на цей рік плани", - підкреслив Климець.

Ціна на спирт, до якої передбачає опуститися Роман Іванюк, не дасть належного результату при експорті, вважає один з учасників горілчаного ринку. На правах анонімності він заявив РБК-Україна, що для успішної конкуренції на зовнішніх ринках ціна на український спирт не повинна впасти на 15-20%.

"Російський спирт, наприклад, коштував на кінець січня 507,4 рубля (133,52 грн) за дал. Змагатися з такою ціною держмонополії буде складно. Хіба, що експортна ціна буде нижчою, ніж на внутрішньому ринку. Але малоймовірно, що "Укрспирт" на це піде", - пояснив співрозмовник.

Колишній голова державного концерну "Укрспирт" (2006-2010 рр.) Іван Яковець підкреслив, що зниження собівартості спирту реальне тільки в разі ліквідації корупції всередині галузі. А поки за даними ГФС 30-40% українського ринку алкоголю знаходяться в тіні, говорити про перемогу над алкокоррупцией складно.

Іван Яковець також нагадав, що в 2006 р. Україна була в п'ятірці експортерів спирту в Євросоюзі. Але згодом дешевий спирт з цукрової тростини витіснив український спирт з ринків ЄС. А трохи пізніше і Росія виключила український етанол з режиму вільної торгівлі в рамках угоди з країнами СНД.

"Продукція стала неконкурентною. У модернізацію виробництва ніхто не інвестував. Заводи почали закриватися, накопичувалася заборгованість. Неефективне керівництво призвело до того, що з понад 70 заводів залишилося працювати не більше 20", - сказав Яковець.

Саме зниження, а потім і обнулення експорту спирту стало приводом для перших заяв про приватизацію держкорпорації. Але в 2010 р., коли почалася реорганізація "Укрспирту" з держконцерну в держпідприємство, уряд вніс його до списку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Тоді в концерн входило 78 спиртових і 27 ЛГЗ. Зараз на балансі держпідприємства - 41 спиртовий завод. У минулому році їх потужності були завантажені на 20%. Боргове навантаження підприємств, за даними "Укрспирту", складає 800 млн грн. Інші заводи знаходяться в процедурі банкрутства, обсяг їх боргу понад 1 млрд грн.