На майбутніх виборах за посаду мера Одеси боротимуться 28 кандидатів. Втім, на думку експертів, реальних претендентів всього п'ять. Шанси пройти в другий тур мають чинний міський голова Геннадій Труханов, екс-мер Одеси Едуард Гурвіц, ректор Одеської юридичної академії Сергій Ківалов, радник Михайла Саакашвілі Саша Боровик, а також кандидат від партії "Відродження" Світлана Фабрикант. Поки що лідерство зберігає Труханів, однак його опоненти впевнені, що зможуть скласти йому гідну конкуренцію. При цьому вони звинувачують мера в нечистій грі.
На майбутніх виборах за посаду мера Одеси боротимуться 28 кандидатів. Втім, на думку експертів, реальних претендентів всього п'ять. Шанси пройти в другий тур мають чинний міський голова Геннадій Труханов, екс-мер Одеси Едуард Гурвіц, ректор Одеської юридичної академії Сергій Ківалов, радник Михайла Саакашвілі Саша Боровик, а також кандидат від партії "Відродження" Світлана Фабрикант. Поки що лідерство зберігає Труханів, однак його опоненти впевнені, що зможуть скласти йому гідну конкуренцію. При цьому вони звинувачують мера в нечистій грі.
Головна інтрига місцевих виборів в Одесі - чи збереже своє місце мер міста Геннадій Труханов. Те, що поки що у виборчих перегонах лідирує саме він, визнають навіть його конкуренти.
Нагадаємо, на попередніх виборах міського голови в 2014 р. основна боротьба йшла між Трухановим та екс-мером міста Едуардом Гурвіцем, який тоді балотувався від Удару Віталія Кличка. У підсумку Труханів набрав 43,5%, Гурвіц - 32%. При цьому вибори супроводжувалися численними порушеннями.
Тепер давні конкуренти будуть змагатися ще з декількома серйозними кандидатами. Так, у виборах вперше буде брати участь позафракційний нардеп і за сумісництвом ректор Одеської юридичної академії Сергій Ківалов і радник губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі Саша Боровик.
На думку Анатолія Бойка, керівника Одеської обласної організації громадянській організації ОПОРА, яка займається моніторингом виборів, саме ця четвірка, а також кандидат від партії "Відродження" Світлана Фабрикант - основні претенденти на перемогу на виборах.
Всього ж у виборах одеського мера буде брати участь 28 кандидатів. Як кандидати, так і експерти сходяться в одному - вибори пройдуть у два тури.
На старті виборчої кампанії Адміністрація Президента провела закрите соціологічне опитування, згідно з яким Труханів набирав 27%, а його найближчий конкурент - екс-мер міста Едуард Гурвіц - 12%. Слідом розташовувався Сергій Ківалов. Питання участі у виборах Саші Боровика тоді ще не було вирішене.
Сам Боровик стверджує - зараз розклад сил змінився, і у другий тур виборів виходить саме він. За його словами, зараз він випереджає Гурвіца на 5%.
На вибори він йде від президентської партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" і паралельно очолює її список на виборах в Одеську облраду. При цьому свого радника буде підтримувати губернатор області Михайло Саакашвілі. Кампанія Боровика стартувала кілька днів тому, але він упевнений - саме він головний конкурент Труханова на виборах. Правда, він визнав, - у чинного мера від нього "двухциферный відрив" (більше 10%, - ред.).
Поки що складно сказати, чи зможе Боровик реально претендувати на вихід у другий тур виборів мера. Адже бренд БПП в Одесі не дає йому суттєвого доробку. За даними РБК-Україна, підтримка президентської партії в регіоні не перевищує 6%. Інша справа - Саакашвілі.
Серпневе опитування соціологічної групи "Рейтинг" показало, що у губернатора один з найвищих рейтингів підтримки серед українських чиновників і політиків. Його роботу на посаді голови ОДА повністю схвалюють 40% жителів області. Боровик не приховує, що розраховує "на всю" підтримку Саакашвілі. "Ми будемо скрізь разом", - заявив він.
Слова Боровика вже знаходять підтвердження на практиці. Так, за даними мережі ОПОРА, 30 вересня Саакашвілі разом з Боровиком проводив зустріч з одеськими виборцями у дворі будинку за адресою вул. Академіка Лазарєва, 4.
"Кандидат агітував за себе сам, однак, за словами очевидців, це відбувалося за згодою Михайла Саакашвілі. На запитання присутніх, чому голова ОДА фактично бере участь в агітації в робочий час, Саакашвілі відповів, що цей час (розпал робочого дня) не вважається робочим, оскільки напередодні він закінчив працювати "о четвертій годині ранку", - розповів Бойко. Такі дії Саакашвілі він розцінює як порушення виборчого законодавства.
У той же час команда Едуарда Гурвіца сприймає Боровика як технічного кандидата проти екс-мера. І розцінює його висування від БПП як підігравання Труханову з боку команди Президента. Співрозмовники РБК-Україна, близькі до Гурвіца, впевнені, що за місяць, навіть за підтримки Саакашвілі, його радник не набере достатньої рейтингу, а тільки забере голоси проукраїнського електорату у Гурвіца.
У перемозі Труханова не сумнівається і співрозмовник РБК-Україна в АП, який раніше, як і Гурвіц, був членом УДАРу.
"Негласно на самому верху прийняте рішення не заважати Труханову, як і на минулих виборах. Нібито про це домовилися з "господарями" Труханова - Ангертом і Жуковим (Олександр Ангерт і Олександр Жуков - бізнесмени, контролюють групу компаній "РОСТ", - ред.). З останнім давно знайомий голова Адміністрації Президента Борис Ложкін, та й з Петром Порошенком вони перетиналися в 90-і", - заявив він.
У той же час Саша Боровик не згоден з твердженням, що він - технічний кандидат проти Едуарда Гурвіца.
"Гурвіц - старий кадр. Патріотичні сили проголосують за мене", - самовпевнено запевнив кандидат.
Причому, навіть незважаючи на злиття партій "Солідарність" і УДАР, шансів бути висунутим від партії президента у Гурвіца було небагато. Адже у нього давній конфлікт з керівником обласного осередку "Солідарності" Олексієм Гончаренком.
"Конфлікт тягнеться ще з 2006-2010 рр., коли Гурвіц був мером, а Гончаренко засідав у міськраді. Вони публічно "воювали", часто переходили на особистості. Як мінімум один раз Гурвіц публічно образив Гончаренко", - розповів Анатолій Бойко.
У свою чергу Гурвіц, який бере участь у виборах як самовисуванець, розповів РБК-Україна, що до нього надходили пропозиції від багатьох партій, але тільки не від БПП.
Ще одна проблема Гурвіца - відсутність грошей на кампанію. "Він зустрічався з багатьма шанованими людьми, десь взяв частину суми, але для переможної кампанії цього все одно недостатньо, а свої гроші витрачати він не хоче", - розповів РБК-Україна політик з БПП, добре знайомий з Гурвіцем.
Не розраховує Гурвіц і на підтримку губернатора, навіть якщо в другий тур вийде саме він.
"Завдання губернатора, як і Президента, прем'єра та міністра МВС - забезпечити законність виборів, а не агітувати за когось із кандидатів", - зазначив він.
Тим не менш, екс-мер Одеси вірить у свою перемогу. Мовляв, до виборів ще місяць, а Труханів хоч і випереджає його, але незначно.
Геннадію Труханову також доведеться боротися з конкурентами за своє електоральне поле. Суперниками мера будуть його колишні колеги по фракції Партії регіонів у Верховній раді Сергій Ківалов і Світлана Фабрикант.
Ківалов йде на вибори від "Морської партії України", яку сам же й очолює. При цьому свою участь у виборах він не коментує.
Фабрикант висунута "Видродженням". Раніше РБК-Україна писало, що партія Хомутинніка та Бондаря як мінімум лояльна до співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського. І той хороших відносин не заперечує. У той же час в оточенні мільярдера стверджують - грошей на партію він не дає, а єдине чим допомагає - медіа-супроводом телеканалу "1+1". В Одесі діяльність партії курирує екс-губернатор області і бізнес-партнер Коломойського Ігор Палиця.
Примітно, що мер Труханів йде на вибори від маловідомої партії "Довіряй справам". До минулого року вона носила назву "Комуністична партія (трудящих)", а в її емблемі була комуністична символіка. Змінити емблему команді Труханового вдалося лише 14 вересня нинішнього року, за день до закінчення реєстрації партій на виборах. Адже в іншому випадку ЦВК відмовив би партії в реєстрації на підставі закону України про декомунізацію.
При цьому, за словами Гурвіца, Труханів купив двох членів міської виборчої комісії від Радикальної партії Олега Ляшка. До речі, екс-мер не єдиний, хто про це говорить. Один з київських політтехнологів, який не бере участь в одеській кампанії, скаржився РБК-Україна, що Труханів "підірвав ринок" торгівлі членами комісій. За його версією, лояльність "радикалів", обійшлася меру в 200 тис. дол., у той час як в середньому розцінки на "ринку" членів комісій у великих містах не перевищують 10 тис. дол.
Непрямим підтвердженням того, що історія зі "скупкою радикалів" в комісії мала місце, може служити той факт, що Ігор Чижевський, якого РПЛ делегувала в міськкомиссию за своєю квотою, до цього працював в структурі партії "Довіряй справам" Труханова. Правда, 7 вересня соратники Ляшко замінили його Євгеном Григор'євим.
Втім, у Радикальної партії звинувачення в корупції заперечують.
"Так, сталася прикра помилка. Недоглядів наш місцевий осередок. Ми їх суворо відчитали, лідер особисто розпорядився змінити члена комісії Чижевського на Григор'єва. Все інше - це необгрунтовані нападки наших опонентів", - заявив нардеп від РПЛ Андрій Лозовий.
Зазначимо, що Геннадій Труханов не надав відповіді на питання РБК-Україна.
Одна з головних інтриг - кого підтримає губернатор Саакашвілі у другому турі, якщо туди не вийде Саша Боровик. Члени команди Саакашвілі в приватних бесідах розповідають, що губернатор далеко не в захваті від мера.
"Він (Труханов, - ред.) "мурликаючий", Михайло в Грузії таких саджав. А тут з ним потрібно працювати", - зазначив один із соратників губернатора. Але, якщо вірити співрозмовників РБК-Україна в АП, на Банковій не хочуть, щоб Саакашвілі підтримував Гурвіца, якщо він виявиться суперником чинного мера.
Втім, не виключений і третій варіант - у другий тур з Трухановим вийде Ківалов, який виступає своєрідним пугалом для так званого "патріотичного" електорату. У такому разі прихильники чинної влади швидше проголосують за Труханова, щоб не допустити до крісла мера колишнього главу Центрвиборчкому.