ua en ru

Як нам не отримати Гонтареву-2

Як нам не отримати Гонтареву-2
Валерий Коновалюк
Валерий Коновалюк
экономический эксперт, лидер ВО "Новая Украина"

Де-факто з сьогоднішнього дня Валерія Гонтарева більше не є головою Нацбанку. Залишилися ще технічні питання – Верховна Рада за поданням президента має ухвалити рішення про її відставку. Але Гонтарева вже встигла заявити, що йде у відпустку і на роботу більше не вийде, а виконувати обов'язки глави НБУ буде її зам – Яків Смолій.

Нагадаю, що з моменту призначення Гонтаревої пройшло менше трьох років при визначених семи. І її сьогоднішній демарш – до остаточного прийняття відставки Верховною Радою – схожий на поспішну втечу.

Судячи з усього, нового легітимного голову Нацбанку нам доведеться чекати не менше декількох місяців. Вже називають претендентів, їх обговорюють в закритому режимі. В цілому, закулісне обговорення кандидатур на посаду голови НБУ — це "традиція" будь-якої української влади. Нинішня – не виняток.

Керівник Нацбанку – не тільки компромісна політична фігура, це професіонал, від якого залежить розвиток економіки країни.

Сучасний центральний банк мусить не тільки контролювати інфляцію, але й перенаправляти потоки фінансових ресурсів для розвитку реального сектора. Наприклад, ЦБ розвинених країн після кризи 2008 року проводили масовані покупки різноманітних цінних паперів для стимулювання банківської діяльності та надання допомоги реальному сектору економіки.

А Гонтарева виступала проти запуску Експортно-кредитного агентства – вже проголосованого в парламенті і готового до запуску. Крім цього, вона залишає за собою масове "вимирання" банків, непрозору логіку рефінансування проблемних банків, невиправдане падіння курсу гривні, провал націоналізації "ПриватБанку"... Це лише кілька пунктів, думаю, кожен може продовжити перелік.

Важливо, щоб була дотримана законна процедура: перед розглядом заяви парламентом Гонтарева повинна відзвітувати за свою роботу. Публічно. Вважаю, що цей принцип повинен поширюватися на всіх посадових осіб, які очолюють органи державної влади та подають у відставку.

Для нашої країни дуже важливо, щоб до керівництва Нацбанку не прийшла Гонтарева-2 за стилем керівництва (і не важливо при цьому, яка буде у неї чи в нього прізвище). Нам важливо дізнатися ще до призначення нового голови НБУ його позицію щодо розвитку банківської системи та реального сектору економіки України.

Кредитування бізнесу і його експортна підтримка — важлива частина Плану перезапуску економіки. Без особливої уваги з боку Нацбанку до української промисловості, країну з нинішньої економічної кризи не витягнути.

- По-перше, кандидат на крісло головного банкіра повинен не тільки розповісти в цифрах про майбутнє гривні, але і дати своє бачення розвитку вітчизняної економіки.

- По-друге, він повинен чітко визначити, які сфери і галузі будуть у пріоритеті.

- По-третє, хочеться почути відповідь на питання, коли запрацює Експортно-кредитне агентство, як банки будуть підтримувати середній та малий бізнес, які будуть валютні обмеження для імпортерів і експортерів.

- І, головне — чи буде майбутній глава Нацбанку проводити політику відмови від зовнішніх кредитів.

У цілому, новий керівник НБУ повинен бути професійним, незалежним і патріотичним. Це ключові до нього вимоги.