НАК "Нафтогаз" має ризик дефолту, - Fitch Ratings
Рейтингове агентство Fitch Ratings вважає, що українська компанія НАК "Нафтогаз" схильна до ризику дефолту. Про це сьогодні в ході українського облігаційного конгресу повідомив директор управління розвитку бізнесу Михайло Соловйов, передає кореспондент РБК-Україна.
"Рейтинг облігацій Нафтогазу ми підтримуємо на рівні В, але, в цілому компанію ми вважаємо схильною до ризику дефолту ... Компанія гроші проїдає і живе в борг", - сказав Соловйов.
Нагадаємо, що чистий збиток НАК "Нафтогаз України" в 2012 р. склав 10 млрд 271,2 млн грн проти прибутку в 7 млрд 763,8 млн грн роком раніше.
Читайте також: Мінфін випустив у березні для збільшення статутного капіталу "Нафтогазу" ОВДП на 2 млрд грн, - НБУ
Дохід компанії за цей період зменшився на 12,2% - до 108,1 млрд грн, чистий дохід - на 10%, до 97,4 млрд грн. У той же час собівартість продукції збільшилася на 1,6% - до 97,6 млрд грн, в результаті "Нафтогаз" отримав в 2012 р. валовий збиток в 260,9 млн грн проти валового прибутку в 11,973 млрд грн в 2011 р. Інші операційні доходи компанії збільшилися в 8 разів - до 4,3 млрд грн. Збиток "Нафтогазу" в 2012 р. склав 958 млн грн, що на 72% більше, ніж у попередньому році.
Фінансові витрати склали 6,3 млрд грн, втрати від участі в капіталі - 1,7 млрд грн., Інші витрати - 101,9 млрд грн (на 73% більше, ніж у 2011 р.).
Варто також нагадати, що в березні Міністерство фінансів України здійснило випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) для збільшення статутного капіталу НАК "Нафтогаз України" на суму 2,0 млрд. грн. з прибутковістю 14,30% річних.
Всього з на початку 2013 р. було випущено ОВДП для статутного капіталу "Нафтогазу" на 8 млрд грн. Схема капіталізації, як і раніше, передбачає випуск ОВДП і оплату ними акцій додаткової емісії НАК. Облігації випускаються на строк до п'яти років з прибутковістю 14,3% річних.
Читайте також: Чистий збиток "Нафтогазу" до 2012 р. склав 10,3 млрд грн
Капіталізувати "Нафтогаз України" за рахунок випуску ОВДП для покриття дефіциту його бюджету початок ще уряд Юлії Тимошенко влітку 2009 року. Воно прийняло постанову про збільшення статутного капіталу "Нафтогазу України" на 18,6 млрд грн - до 24,165 млрд грн. Потім "Нафтогаз України" почав продавати облігації або укладати угоди РЕПО з банками, що дозволило йому сплатити закупівлю російського газу.
"Нафтогаз" нерідко бере кредити для розрахунків за газ. Також для розрахунків з "Газпромом" "Нафтогаз" регулярно здійснює продаж ОВДП. У грудні "Нафтогаз" підписав угоду з Держбанком розвитку Китаю про надання 3,65 млрд дол кредиту.
Нагадаємо також, що в січні Fitch Ratings підтвердило рейтинг "Нафтогазу" на рівні CCC. При цьому було сказано, що дефолт компанії є реальною можливістю зважаючи збереження слабкості бізнесу і фінансового становища "Нафтогазу", а також враховують сохраняющуюся залежність компанії від держави, її єдиного акціонера, в плані своєчасної фінансової підтримки. Агентство вважає, що фінансове становище компанії може погіршитись у майбутньому з огляду на очікуване зниження обсягів транзиту газу.
НАК "Нафтогаз України" - провідне підприємство паливно-енергетичного комплексу України, одна з найбільших компаній країни. Компанія здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природним і зрідженим газом споживачів.
Читайте також: "Нафтогаз" розрахувався з "Газпромом" за березневий газ
Компанія об'єднує найбільші нафтогазовидобувні підприємства країни і є монополістом з транзиту і зберігання природного газу в підземних сховищах, а також з транспортування нафти трубопровідним транспортом по території України. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.
Зазначимо також, що 7 травня 2012 р. набули чинності закон, що вносить зміни до закону "Про трубопровідний транспорт" про реформування нафтогазового комплексу ". Закон, зокрема, передбачає, що реорганізація держпідприємств, дочірніх підприємств НАК" Нафтогаз України ", що здійснюють діяльність з транспортування магістральними та / або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, і самого "Нафтогазу" здійснюється за рішенням Кабміну. Крім того, закон передбачає встановлення заборони на приватизацію держпідприємств, дочірніх підприємств "Нафтогазу".