ua en ru

"Нафтогаз" проти "Газпрому": життя без російського газу може стати реальністю

"Нафтогаз" проти "Газпрому": життя без російського газу може стати реальністю Міністр енергетики України Володимир Демчишин та його російський колега Олександр Новак завели переговори в глухий кут
Україна продовжує дотримуватися жорсткої позиції в газових переговорах з Росією. Після тристоронньої зустрічі у Відні, НАК "Нафтогаз України" заявив про відмову у закупівлі природного газу у "Газпрому" "до моменту узгодження умов поставки". Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин зазначив, що українська сторона також не згодна з встановленою Росією ціною на газ в III кварталі.

Україна продовжує дотримуватися жорсткої позиції в газових переговорах з Росією. Після тристоронньої зустрічі у Відні, НАК "Нафтогаз України" заявив про відмову у закупівлі природного газу у "Газпрому" "до моменту узгодження умов поставки". Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин зазначив, що українська сторона також не згодна з встановленою Росією ціною на газ в III кварталі. Міненерго РФ назвав безпідставними вимоги України. Експерти вважають, що Україна успішно проживе літній період без російського палива, високо оцінюючи шанси України підготуватися до зими. А світова кон'юнктура цін на нафту дозволить "Нафтогазу" домогтися оптимальної вартості російського газу у "зимовому пакеті".

Встали в позу

Черговий раунд тристоронніх переговорів у форматі Україна-ЄС-Росія про постачання російського газу в Україну в третьому кварталі обернувся відмовою української сторони від імпорту палива з РФ.

Це рішення НАК "Нафтогаз України" аргументував тим, що по завершенню терміну дії додаткової угоди між українським і російським газовими монополістами, "умови подальших поставок російського газу в Україну не були узгоджені" в ході вчорашніх переговорів у Відні.

""Нафтогаз" припиняє закупівлю газу у російської компанії. Транспортування територією України для європейських клієнтів "Газпрому" продовжиться в повному обсязі", - пообіцяли в НАК.

Вітчизняна монополія наполягає на тому, що підставою для поновлення поставок буде документально закріплене узгодження спірних пунктів контракту, як мінімум, до закінчення першого кварталу 2016 року.

При цьому, в "Нафтогазі" заявили про готовність відновити тристоронні переговори в будь-який момент. Втім, РБК-Україна в "Нафтогазі" сказали, що дата наступної зустрічі в такому форматі поки невідома.

Одним із ключових суперечливих пунктів є питання ціни. Так, вчора міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявив, що Україна не планує купувати російський газ за ціною, встановленою для третього кварталу на рівні 247,18 дол. за 1 тис. куб. м (з урахуванням знижки в розмірі 40 дол.).

"Ми будемо купувати газ. Але не російський - поки не домовимося за ціною, будемо закуповувати з інших джерел", - сказав Демчишин.

Він зазначив, що за умовами "зимового пакету" знижка для України повинна була скласти 30%. "Таким чином, ціна російського газу не перевищувала б 200 дол.", - пояснив чиновник.

Міністр енергетики РФ Олександр Новак також заявляв, що його країна не має наміру йти на поступки. "Рішення про знижку приймає уряд Російської Федерації. Тому тут не потрібно ніякої згоди української сторони", - заявив міністр енергетики РФ вчора перед початком переговорів у Відні.

"Знижка на газ для України відповідає тим цінам, які діють на суміжних p Українj. територіях, країнах. Українська сторона заявила, що вона розраховувала на більший розмір знижки - близько 30%", - також повідомив Новак в інтерв'ю "Росія 24".

Російський чиновник назвав такі очікування української сторони "абсолютно безпідставними". "Якби знижка склала близько 30%, то ціна на газ для України стала б набагато нижчою, ніж для інших країн, а це не відповідає ринковим очікуванням. Стара формула знижки, яка передбачала зниження ціни на 100 дол., була орієнтована на високі ціни на газ. Це діяло, коли ціна наближалася до 495 дол. за 1 тис. куб. м", - уточнив Олександр Новак.

Не обійшлося і без традиційного побоювання російської сторони щодо того, що Україна не зможе підготуватися до зими. "Закачування менш значних обсягів газу підвищує ризики відбору газу з транзитної труби в зимовий період",- запевнив Олександр Новак.

Але в офіційному повідомленні "Нафтогазу" зазначено, що російська сторона вчора не підтримала пропозицію про підписання тристороннього протоколу тимчасових рішень з метою запобігання перебоїв з постачанням палива європейським споживачам.

Обійдемося і не пропадемо

Українська сторона неухильно виконує умови транзиту російського газу в Євросоюз, запевнили в ПАТ "Укртрансгаз".

"Згідно з оперативною інформацією, на 30 червня через територію України для європейських споживачів було передано 206,2 млн куб. м газу. На сьогодні також надійшла заявка на передачу 224-225 млн куб. м", - сказав РБК-Україна керівник відділу зв'язків з громадськістю і пресою "Укртрансгаз" Максим Белявський.

За даними компанії, в минулому році по території України в країни ЄС було передано 59,4 млрд куб. м російського газу. Це на 29,1% менше обсягу поставок роком раніше.

Також газовий конфлікт з РФ змусив Україну істотно диверсифікувати постачання газу, що призвело до значного скорочення імпорту російського палива. У 2014 році Україна продемонструвала рекордно низький показник закупівлі імпортного газу - 19,9 млрд куб. м. З них близько 14,5 млрд куб. м припало на російське паливо, решта - на постачання з ЄС.

Разом з тим, за даними "Укртрансгаз", в першому кварталі 2015 року основний обсяг імпортованого газу - 62,9% або 3,6 млрд куб. мв - Україна закупила у європейських постачальників, а 37% (2,2 млрд кубометрів) - у "Газпрому".

Зараз Україна купує європейський газ у 12 компаній-постачальників. За словами міністра енергетики Володимира Демчишина, Україна закуповує європейський газ в середньому по 250 дол. за 1 тис. куб. м. "Якщо слідувати формулі контракту 2009 року, то в третьому кварталі 2015 року вона виводить нас на неринкову ціну 295 дол., - заявив вчора міністр. - Платити за російський газ більше, ніж за європейський, ми не маємо наміру. Думаю, все ж російська ціна буде нижчою, ніж європейська".

У другому кварталі Україна купувала російський газ за ціною у 247 дол. за 1 тис. куб. м.

Експерти впевнені, що ніякої трагедії у відмові від російського імпортного газу для України немає, а поточна ситуація - проміжна в переговорному процесі. Аналітики відзначають, що вимоги російської сторони продиктовані політикою, а не ринковими умовами.

"В поведінці Росії чітко простежуються політичні мотиви. Думаю, це реакція на недавнє посилення санкцій на адресу РФ з боку Канади і США. У четвертому кварталі минулого року було максимальне падіння цін на нафту на світових ринках. А саме за цими показниками визначається ціна на газ у третьому кварталі. Більш того, передумов до істотного зростання ціни на нафту надалі немає. Події в Греції і незначне підвищення у другому кварталі - спекулятивні тренди", - сказав РБК-Україна президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар.

Він упевнений, що Україні вдасться домогтися зниження вартості російського газу. "Мінекономіки РФ встановив індикативну експортну ціну газу на рівні 222 дол. за 1 тис. куб. м. Враховуючи, що в першому півріччі ціна на російський газ була нижче для України, отже, логічно очікувати зниження вартості для другого півріччя", - зазначив Гончар.

Він переконаний, що завдяки диверсифікації поставок і закачуванню палива з західного напрямку, Україна зможе пережити зимовий період без російського палива. "Все буде, звісно, залежати від погоди, і від температурних мінусових екстремумів. Якщо вони співпадуть в Україні, ЄС та Росії, як це було в лютому 2012 року, російська сторона буде змушена направити більше газу для споживачів", - пояснив Михайло Гончар.

Але навіть у разі припинення транзиту по території України в європейському напрямку, як це було в 2009 році, потужностей української ГТС вистачить, щоб забезпечити схід України європейським паливом.

"Українська ГТС дуже гнучка. Ми вже одного разу "розвернули" газопровід в зворотному напрямку, у разі необхідності зможемо це повторити", - сказав керівник прес-служби "Укртрансгаз" Максим Белявський.

"В минулому році "Газпром" вже намагався звести поставки газу в ЄС до мінімуму, і в підсумку, втрати компанії за рік склали від 2,5 до 6 млрд дол. В принципі, відмовитися від поставок газу в ЄС буде згубно для російського газового монополіста", - переконаний Гончар.

Аналітики вважають, що зараз запасів газу в підземних сховищах більше, ніж достатньо для забезпечення потреб країни. А до зими, завдяки реверсним поставкам, обсяги закачування вдасться збільшити.

За даними системи Gas Infrastructure Europe, зараз українські ПСГ заповнені на 38,7% - у них зберігається близько 12 млрд куб. м. Дані "Нафтогазу" свідчать про дещо більший обсяг запасів.

Так, за даними компанії, на 29 червня, в 12 українських ПСГ (всього 13 - з урахуванням Глібовського в окупованому Криму) зберігається близько 13,7 млрд куб. м. Сумарна потужність ПСГ становить 30,95 млрд куб. м. Тобто, сховища заповнені на 44%.

У минулому році Україна спожила 42,6 млрд куб. м газу, з яких понад 20 млрд куб. м припало на потреби населення.

Але не всі експерти поділяють оптимізм з приводу можливостей задовольнити свої потреби в енергоресурсах без договору з РФ. "Україна впорається без російського газу в зимовий період тільки якщо, наприклад, ЄС готовий прокредитувати закачування газу в ПСГ. Щоб закупити газ і закачати його в сховища, необхідний певний обсяг оборотних коштів, яких у НАКу не так багато", - вважає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

Раніше проблеми з оборотним капіталом "Нафтогазу" підтвердив заступник голови правління компанії Сергій Коновець. "Торгівля газом - сезонний бізнес, оскільки більша частина ресурсу споживається в зимовий період. Влітку ми накопичуємо газ і закачуємо його в підземні сховища. І до кінця опалювального сезону, до травня, у нас повинна бути накопичена достатня кількість коштів, щоб за них влітку можна було знову купувати газ. Коли ми прийшли навесні минулого року в компанію, то побачили, що весь оборотний капітал "з'їдений" і нам довелося відновлювати", - розповів Коновець в інтерв'ю РБК-Україна.

Він також зазначив, що в минулому році НАК не отримував грошей за транзит від "Газпрому", оскільки попереднє керівництво компанії взяло передоплату.

Також державі варто звернути увагу на зниження обсягів видобутку українського газу.

"Це пов'язано з тим, що в державний видобуток ніхто не вкладає кошти. "Нафтогаз" нещодавно заявляв про зниження обсягів видобутку на 10%", - уточнив Валентин Землянський.

За даними НАК "Нафтогаз України", в 2014 році Україна скоротила обсяг видобутку з 20 до 17,2 млрд куб. м.