Кабмін змінив порядок вилучення водійських посвідчень. Тепер, ті, що отримали права вперше, за певні порушення ПДР будуть позбавлятися документів безповоротно. Але для таких водіїв-новачків передбачена процедура отримання нових прав. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
Тепер водіїв, які отримали тимчасові дворічні права, суд може безповоротно позбавляти водійських посвідчень за порушення ПДР. Але це не означає, що такі громадяни не зможуть сісти за кермо автомобіля. Щоб відновити документ, їх зобов'яжуть пройти повторне навчання в автошколі та скласти іспити. Втім, у разі успішного проходження процедури оформлення прав, посвідчення знову буде видано на два роки. У МВС вважають, що нововведення дозволить посилити безпеку на дорогах, а експерти кажуть, що подібні норми вже давно діють у країнах Європи.
Кабінет міністрів в середу, 4 квітня, змінив діючий Порядок тимчасового вилучення водійських посвідчень. Тепер за порушення правил дорожнього руху, суд може остаточно позбавити посвідчення водіїв, які отримали дворічні права на водіння автомобіля. Оскільки цей документ не можна буде повернути, для отримання нових прав водії повинні будуть ще раз пройти навчання в автошколі, медкомісію, здати іспит по водінню в сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ.
Нагадаємо, уряд затвердив процедуру вилучення водійських прав своєю постановою №1086 ще в 2008 році.
У цьому документі формулювання положення про те, в яких випадках поліцейський може вилучити у водія посвідчення, досить загальне. Зокрема, таке рішення поліція може прийняти "при наявності підстав вважати, що водій вчинив правопорушення, передбачене Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП), санкція за яке передбачає адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом".
Згідно КУпАП, водія можуть позбавити права водіння з низки причин. Так, на строк від трьох до шести місяців, якщо протягом року водій повторно управляє несправним транспортним засобом. Перший раз порушник заплатить штраф у 340 гривень. Залишитися без водійського посвідчення на цей же термін можна за невиконання вимоги поліцейського про зупинку або у випадку, якщо автомобілем керує водій, на якого накладено подібну санкцію.
Більш серйозне покарання - від шести місяців до року без водійських прав - передбачено за порушення заборони перетинати залізничний переїзд, за перевищення швидкості на дорозі, яке викликала аварійну ситуацію, але не призвело до аварії, а також за такі порушення правил дорожнього руху, які призвели до пошкодження інших транспортних засобів, майна, об'єктів інфраструктури
За водіння в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння можна позбутися прав на рік, а за проїзд через закритий залізничний переїзд з пасажирами або небезпечним вантажем - до трьох років. Якщо водій керує транспортом у нетверезому стані повторно, його права можуть вилучити на три роки, а за третє протягом року аналогічне порушення на десять років.
Рішення про позбавлення порушника права водіння транспортного засобу виносить суд. Поліція складає протокол правопорушення, забирає права і видає тимчасовий дозвіл на керування автомобілем на термін до трьох місяців. Після закінчення терміну санкції, водій має право повернути своє посвідчення. Якщо цей документ був виданий не вперше, а на постійній основі, то водієві доведеться пройти медогляд і повторно скласти іспит по водінню. Якщо здача буде успішною, водієві повинні повернути ті ж права, які у нього вилучив суд.
"З кінця 2017 року перше водійське посвідчення в сервісних центрах МВС видають на два роки з правом обміну на постійне, якщо протягом двох років з дня його видачі не було зовсім трьох і більше правопорушень. Починаючим водіям заборонено перевищувати швидкість більш, ніж 70 кілометрів на годину", - уточнила РБК-Україна керівник прес-служби Головного сервісного центру МВС Інга Вишневська. За її словами, якщо порушень не було - громадянин змінює тимчасові права на постійні. "Якщо ж були - громадянин отримає постійне посвідчення водія тільки після складання практичного та теоретичного іспитів в сервісному центрі МВС", - розповіла Вишневська.
У пояснювальній записці до постанови від 4 квітня (копією володіє РБК-Україна) уточнюється, що безповоротне вилучення прав у тих водіїв, які отримали їх вперше, вже передбачено в законодавстві з осені 2017 року. Зокрема, таку норму Кабмін прописав в новому порядку видачі водійських прав вперше і на постійній основі. Але в порядок вилучення досі залишилося положення про те, що водій має право на повернення посвідчення. Тому уряд вважає, що порядок вилучення прав "потребує уточнення".
Зміни передбачають, що якщо права будуть вилучені у тих, хто отримали посвідчення вперше, документ повертатися не буде. Тобто, рішенням суду за конкретне правопорушення, згідно КУпАП, буде передбачено позбавлення прав на певний термін. Але по факту, після закінчення санкції, права водіям-новачкам повертатися не будуть. Для того, щоб відновити права, водієві доведеться заново проходити навчання в автошколі, медогляд, а також перездати теоретичні і практичні іспити в сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ (МВС). "Якщо водійське посвідчення протягом двох років було вилучено, то, в такому разі, водієві необхідно буде знову пройти навчання в автошколі та скласти іспити в сервісному центрі. І водійське знову буде видано на два роки", - пояснила Інга Вишневська. Іспити можна здати як українською, так і англійською мовою. За їх здачу потрібно заплатити 26 гривень, а за бланк самого посвідчення - 201 гривню.
За словами Вишневської, нововведення, прийняті Кабміном, необхідні, щоб підвищити безпеку на дорогах. У Головному сервісному центрі МВС виданню також уточнили, що поки прецедентів з вилученням водійських посвідчень, виданих вперше, не було. Вишневська зазначила, що ті, хто бажають оформити водійські права, можуть скористатися детальною онлайн-інструкцією на сайті сервісного центру МВС.
Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко переконаний, що не варто сприймати урядову ініціативу як спробу "ускладнити життя водіям". "Позбавлення прав - це ж не заборона водити, а рестарт. Ви порушили, у вас забрали посвідчення, але ви маєте право знову пройти навчання і отримати право на водіння", - говорить експерт.
Олег Назаренко відзначає, що практика безповоротного вилучення прав у початківців водіїв за порушення давно діє в європейських країнах. "Наприклад, в Німеччині, така практика вже давно працює. Більш того, там порушили ПДР свідомо, в обов'язковому порядку проходять психіатричну експертизу. Адже людина, яка свідомо йде на порушення на дорозі, і наражає на небезпеку в першу чергу себе, може бути психічно не здорова. Адже в нас теж майже всі порушники ПДР роблять порушення свідомо, а тому, звичайно, необхідно їх перевіряти, в тому числі і по медичній лінії. Україна в цьому питанні почала вдосконалювати законодавство і приводити його у відповідність з європейським", - переконаний Назаренко.