Національне антикорупційне бюро (НАБУ) активно цікавиться компаніями, які виграють держтендери на сотні мільйонів гривень. Солом'янський районний суд дав добро на доступ до рахунків і майна цілого ряду компаній, які отримували кошти від переможців тендерів ДП "Селидіввугілля". Саме ці чотири компанії зараз асоціюють з ім'ям Віталія Кропачева, якого ЗМІ називають новим "контролером" державного вугільного сектора.
Історія справи почалася з рекомендованого листа. 1 лютого поточного року на адресу НАБУ було направлено лист. В ньому було заява про вчинення кримінальних злочинів.
Зокрема, повідомлялися деталі ряду закупівель, які здійснювалися підприємствами ДП "Селидіввугілля", ДП "Червоноармійськвугілля", ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське №1". Всі три державні компанії стали в один час відомі тим, що проводили багатомільйонні закупівлі товарів за завищеними цінами. У всіх випадках переможцями ставали компанії: ТОВ "Тріал-трейд", ТОВ "Доненергоекспорт", ТОВ "Фебреро" і ТОВ "Бірінг".
Автор листа вважає, що розкрадання державних коштів на державних підприємствах вугільної галузі, здійснено посадовими особами перерахованих вище компаній і керівництвом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Заявник вважає, що закупівлі мають ознаки вчинення злочинів, передбачених частиною 2 статті 364, частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України.
Всього два тижні знадобилося НАБУ, щоб повідомити заявнику наступне: "В даний час проводиться перевірка викладеної інформації". При цьому бюро не внесло ніяких відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового слідства.
Тому небайдужий громадянин звернувся в один з районних судів міста Києва зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яке полягало у внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Скарга була задоволена судом. Уповноважені особи Національного антикорупційного бюро України були зобов'язані протягом 24 годин внести відповідні відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою.
Всього сім місяців знадобилося НАБУ для того, щоб вивчити скандальні закупівлі, які широко висвітлювалися в ЗМІ. Детективам вдалося просунутися трохи далі, ніж журналістам. По всій видимості, закупівлі дійсно носили сумнівний характер. Але розслідування НАБУ простежило не тільки рух коштів від "Селідовугілля" до "Доненергоекспорта". Бюро так само співставило суми тендерів та постачання продукції. І найцікавіше, куди ж вирушили кошти відразу після "Доненергоекспорта".
В послужному списку "Доненергоекспорта" це перше кримінальне провадження. Раніше за компанією значилися переважно адміністративні та господарські справи. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань зазначено, що воно ведеться за ознаками кримінального злочину. Йдеться про привласнення, розтрату або заволодіння власністю шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах, та ще й організованою групою.
Детективи НАБУ в рамках досудового розслідування встановили, що з вересня 2016 року посадові особи ДП "Селидіввугілля" вступили в змову з посадовими особами інших компаній. Це вже відомі нам ТОВ "Тріал-трейд", ТОВ "Доненергоекспорт", ТОВ "Бірінг" і ТОВ "Фебреро". І, на думку НАБУ, всі вони здійснили заволодіння грошовими коштами державних підприємств в особливо великих розмірах, а також вчинили дії, спрямовані на заволодіння грошовими коштами зазначених державних підприємств в особливо великих розмірах. Нагадаємо, що в цей же період відбувається реєстрація компаній ТОВ "Фебреро" і ТОВ "Бірінг".
Посилаючись на інформацію системи Prozzoro, в НАБУ відзначають, що всі чотири компанії беруть участь у закупівлі, що проводяться держшахтами, конкуруючи між собою.
І "конкурують" досить успішно. Мабуть, найяскравіший приклад ТОВ "Доненергоекспорт". Всього за півроку – з вересня 2016 року по лютий 2017 – ця компанія стала переможцем у 86 процедурах закупівлі. Загальна сума лотів склала 282 млн грн.
При цьому, як говориться в клопотанні детективів НАБУ, згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що в цей же період компанія поставила на ДП "Селидіввугілля" товарів на загальну суму 22,9 млн грн. Різниця між сумою лотів та поставленою продукцією становить майже 260 млн грн.
Дуже вдало складалися справи і в ТОВ "Тріал-трейд ". У цей же період компанія виграла 43 процедури закупівлі у підприємства ТОВ "Селидіввугілля". Загальна сума виграних контрактів на поставку продукції склала 109 млн грн.
При цьому суми поставок з боку ТОВ "Тріал-трейд" на адресу ДП "Селидіввугілля" набагато менші. Як вказують детективи НАБУ, згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних компанія поставила держшахті запасні частини до обладнання на загальну суму 6,6 млн грн. Різниця залишає більше 100 млн грн. Безумовно, компанія постачальник не може працювати собі у збиток, але сотня мільйонів – це досить вражаюча рентабельність.
Іноді закупівлі проводилися і без проведення тендерних процедур. Причому, вартість аналогічних товарів, куплених з різницею в 20 днів лише зростала. Як вказують детективи НАБУ, 28 і 29 листопада ДП "Селидіввугілля" уклало з ТОВ "Доненергоекспорт" договір про постачання світильників. По кожному з контрактів підприємство повинно було поставити за 156 світильників у вибухонебезпечному виконанні. Вартість одного світильника за обома договорами становила 1078 грн.
Через 20 днів, тендерний комітет підприємства затвердив тендерну документацію щодо закупівлі 2500 аналогічних світильників. Тільки тепер вартість одного світильника зросла до 2000 грн/шт. Тендер на поставку 2,5 тис. виробів виграла вже ТОВ "Тріал-трейд", яка запропонувала ідентичні світильники вже з 1990 грн/шт. Як вважають в НАБУ, ДП "Селидіввугілля" переплатило компанії близько 2 млн грн.
Нагадаємо, що згідно з попереднім розслідуванням, придбання світильників замикало десятку найбільш вигідних угод для компаній, пов'язаних з Віталієм Кропачовим.
Так само, по черзі ці дві компаній і виграли тендер на поставку інертного пилу ДП "Селидіввугілля". І точно так само вартість ідентичного товару зросла. 9 грудня держпідприємство уклало договір з ТОВ "Тріал-трейд" на придбання 62,7 т інертного пилу. Вартість однієї тонни становила 2237 грн/т.
Через 20 днів тендерний комітет підприємства затвердив тендерну документацію щодо закупівлі 403 тонн аналогічного товару. Тільки тепер його виграє не попередній постачальник, а "Доненергоекспорт", який продав компанії інертну пил вже за 3450 грн/т. А той же "Тріал-трейд" вийшов на тендер з ціною 3500 грн, а не 2337 грн, як 20 днів назад, та ще й на більш великій поставці.
Детективів НАБУ, очевидно, вразила злагодженість роботи двох компаній, які повинні були б конкурувати між собою за контракти держшахти. Але як вдалося з'ясувати бюро, обидві компанії використовували для реєстрації податкових накладних одну і ту саму IP-адресу.
Як йдеться в ухвалі суду, так само встановлено, що у штаті ТОВ "Доненергоекспорт" числиться тільки три людини - директор, головний бухгалтер та економіст. З матеріальних засобів - нежитлове приміщення для розміщення адміністрації та бухгалтерії, а також орендоване складське приміщення. У той же час, у штаті ТОВ "Тріал-трейд" - тільки одна людина.
Тому в органу попереднього розслідування є підстави вважати, що ТОВ "Тріал-трейд" і ТОВ "Доненергоекспорт" пов'язані між собою і діють за попередньою змовою з посадовими особами ДП "Селидіввугілля".
При цьому ще в середині жовтня поточного року 34 гірники відмовилися підніматися з однієї з шахт, вимагаючи виплати зарплати за серпень.
Треба сказати, що досить цікаві не тільки компанії, які виграли тендери "Селідовугілля", але і їх контрагенти. Один з найбільших платежів "Доненергоекспорта", який зацікавив НАБУ, припав на приватного підприємця.
З 48 млн отриманих компанією на тендерах ДП "Селідовугілля", 1,8 млн грн були перераховані в якості передоплати або оплати товарів на рахунок фізичної особи підприємця. В ухвалі суду йдеться, що рахунки даного підприємця відкриті в Донецькому обласному управлінні "Ощадбанку", а реєстрація ФОП сталася ще в 2009 році.
Втім, суд задовольнив клопотання НАБУ і надав тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні банку з можливістю їх видалення.
Ще один приклад, ТОВ "УКРРЕМСЕРВІС", яке отримало від "Доненергоекспорта" трохи більше 160 тис. грн в якості передоплати за товари. Спочатку компанія була зареєстрована в Кременчуці Полтавської області. Основний вид діяльності - ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення. Здавалося б, просто підрядник, який повинен поставити товари або обладнання для держшахти.
Але не все так просто. У травні 2016 року компанія змінює прописку. Замість спокійного Кременчука перереєстровується в Добропіллі Донецької області. Зараз в числі його власників налічується п'ять осіб. Чотири з них - з донецькою пропискою.
Але цікаво інше. Це ж підприємство фігурує в іншому кримінальному провадженні, датованому квітнем поточного року. Воно стосується посадових осіб Печерської податкової інспекції. Вони створили на території Печерського району міста Києва конвертаційний центр, через який у 2014 – 2015 рр. здійснили перерахування бюджетних коштів у сумі понад 80 млн грн, одержаних злочинним шляхом, що спричинило тяжкі наслідки.
Розслідування встановило, що в цей період відбувалося перерахування великих сум грошових коштів з банківських рахунків ряду державних підприємств, одним із яких є: ВАТ "Центренерго" та ОКП "Донецьктеплокомуненерго" на банківські рахунки ТОВ "УКРРЕМСЕРВІС" і ТОВ "ІЕК".
Після чого зазначені кошти перераховувалися на банківські рахунки "підконтрольного" учасникам злочинної групи "транзитного" підприємства ТОВ "Алтіус Груп". Далі – гроші перераховувалися на рахунки суб'єктів господарської діяльності, які мають ознаки "фіктивності", з метою створення видимості фінансово-господарських операцій, які фактично не відбуваються і в подальшому незаконно переводилися в готівку з метою розкрадання бюджетних коштів.
Найбільш пристойним в списку контрагентів "Доненергоекспорта" є підприємство "ЕЛМІЗ", зареєстроване в Києві по вул. Бориспільській 9. Ця компанія отримала від підопічних Кропачова трохи більше 1 млн грн. У підприємства діючий сайт, розклад семінарів і виразна інформація про послуги, а в клієнтах навіть значаться великі компанії. Схоже, не всі гроші з держшахт пішли на "конверти" та ПП, зареєстровані у Донецьку.
Разом з тим, слід зазначити, що НАБУ було дуже вибірковим. Зараз в реєстрі судових рішень містяться лише ухвали суду, що стосуються ДП "Селидіввугілля". Ніяких документів про судове провадженні ДП "Червоноармійськвугілля", ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське №1" в ньому поки немає.
Це досить дивно. По-перше, всі три держпідприємства перебувають в орбіті впливу Віталія Кропачова. По-друге, закупівлі на перераховані юридичні особи проводилися на всіх державних шахтах. По-третє, тільки закупівлі ДП "Селидіввугілля" були широко висвітлені в ЗМІ.
Не можна виключати, що детективи НАБУ ще працюють над закупівлями, які проводилися ДП "Червоноармійськвугілля", ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське №1". Адже ухвали по ДП "Селидіввугілля" датовані 27 жовтня. Можливо, детективи НАБУ незабаром покажуть нові ухвали суду на отримання доступу до документів та рахунків в українських банках.
Так само слід зазначити вибірковість НАБУ щодо юридичних осіб, зазначених в заяві. Ухвали стосуються тільки ТОВ "Доненергоекспорт". Всі ж інші компанії, які вже згадувались у розслідуванні, залишились за дужками. Можливо, тільки поки.
Треба відзначити, що "Доненергоекспорт" виглядала найбільш "презентабельно". Тобто, у неї була історія, в тому числі і судова. Але торкалася вона, головним чином, господарської діяльності. Якщо подивитися в ретроспективу рішень судів по "Доненергоекспорту", то там були тільки господарські та адміністративні справи. Тобто цілком рутинні рішення для компанії про стягнення боргів або скасування штрафів до податкової. Зараз же в історії "Доненергоекспорта" відкрита нова кримінальна сторінка.