Конфлікт між Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою і Національним антикорупційним бюро розгорівся з новою силою. Керівник САП Назар Холодницький звинуватив голову НАБУ Артема Ситника у непрофесіоналізмі, тиску на прокурорів та зведенні особистих рахунків. У середу вдень під будівлею САП сталася сутичка за участю декількох силових органів. Почалося все з того, що прокурори запідозрили детективів НАБУ у спробі організувати прослуховування прокуратури. У Бюро всі звинувачення заперечують. Детальніше про скандал в антикорупційних органах – в матеріалі РБК-Україна.
У середу, 19 вересня, Артем Ситник повинен був представити звіт про діяльність НАБУ за перше півріччя 2018 року на профільному парламентському комітеті. Незважаючи на те, що Ситник попередньо підтвердив свій візит, народні депутати його так і не дочекалися. По дорозі в комітет у керівника Бюро змінилися плани. У НАБУ пояснили, що у їх керівника з'явилися "невідкладні справи".
Різка зміна планів, як виявилося, була викликана подіями, які розгорнулися вдень під будівлею САП. За версією прокуратури, співробітники Управління держохорони виявили у дворі будівлі автобус з детективами НАБУ і протягнутий з розташованої поруч будівлі лікарні "Охматдит" кабелю для прослуховування.
В САП викликали на допомогу поліцейських, які заблокували НАБУшників в їх автомобілі. Але їм на допомогу приїхав спецназ НАБУ, звільнивши своїх колег. У ході сутички спецназівці витягли з машини водія Холодницкого (можливо, зламавши тому руку) і відігнали автомобіль в бік, влаштувавши невелику ДТП. Після чого поїхали з місця подій. До будівлі САП також викликали співробітників СБУ, які разом з поліцейськими провели слідчі дії.
В самому НАБУ розгорнутих коментарів не дають. У прес-службі Бюро повідомили РБК-Україна, що "спроб встановити обладнання для прослуховування кабінету глави САП не було". Там також назвали фейком інформацію про затримання детективів НАБУ.
У НАБУ заперечують, що їх детективи проводили якісь дії на території САП і в її дворі, а на території "Охматдиту" були "законні заходи".
За версією Назара Холодницького, причина конфлікту – особисті амбіції глави НАБУ Артема Ситника. "Те, що робить директор НАБУ, використовуючи для власної помсти і для задоволення власних нікчемних комплексів НАБУ як установу, то цього терпіти не можна", - сказав керівник САП. За словами Холодницького, НАБУ збиралися прослуховувати не тільки його особисто, а всіх співробітників САП, щоб "тримати їх на мушці".
Окремо керівник САП розкритикував роботу самого НАБУ: "У нас йде повний саботаж з боку детективів справи по Приватбанку, не йде розслідування по справі Роттердам+, інші топ-провадження. Я бачу нічні вояжі керівництва НАБУ (ймовірно, до президента Петра Порошенко, - ред.), бачу міністра Омеляна з формальними ознаками злочину, а не бачу справ по мільярдним розкраданням в "Укрзалізниці" і Укравтодорі. Ось це топ-корупція. Нам з ним (Ситником, - ред.) говорити нема про що, його відповідальність – кримінальна".
Відносини між главами двох антикорупційних органів остаточно зіпсувалися навесні цього року. Тоді в акваріумі в кабінеті Холодницького виявили "жучки", встановлені НАБУ. Артем Ситник пізніше розповів, що прослуховування велося більше місяця і було узгоджена з Генпрокуратурою.
На оприлюднених записах Холодницький обговорює з візитерами подробиці різних кримінальних справ, які веде САП, в тому числі проти мера Одеси Геннадія Труханова та тодішньої голови Нацагентства з питань протидії корупції Наталії Корчак. НАБУ звинуватило Холодницького у "зливі" інформації про майбутні обшуки та тиск на підлеглих і свідків. Проти Холодницького порушили кримінальну справу, Ситник і Луценко вимагали його відставки. "Ми для себе вирішили, що більше із цією людиною працювати не будемо", - заявляв директор НАБУ.
Але в підсумку Холодницький зміг вийти з цієї історії з мінімальними втратами. Його справу кілька місяців розглядала кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, обмежившись доганою, яку підписав генпрокурор Луценко. За його словами, без відповідного рішення прокурорської КДК звільнити Холодницкого він не має права.
Варто відзначити, що останнім часом, після деякого затишшя, відзначається активізація НАБУ з низки резонансних питань. Наприклад, минулого тижня стало відомо, що це відомство підготувало повідомлення про підозру у незаконному збагаченні першому заступнику глави СБУ Павлу Демчині, а також міністру інфраструктури Володимиру Омеляну. Крім того, на допит в НАБУ у справі так званих "плівок Онищенко" був викликаний близький соратник президента, нардеп від БПП Ігор Кононенко.
Співрозмовники РБК-Україна в правлячій коаліції пов'язували таку активність, в першу чергу, з аудитом діяльності НАБУ. Як відомо, негативний звіт аудиторів може стати підставою для звільнення Ситника з посади директора бюро. "Їм потрібно показати незаангажованість, незалежність і боротьбу за все хороше. Багато в чому, це самодіяльність Ситника", - вважає один з нардепів від БПП.
Джерела РБК-Україна в "Народному фронті" припускають, що така активність також може бути продиктована бажанням Ситника заробити політичні бали. "Може бути, він таки вирішив піти в політику, тоді йому потрібні гучні справи і спроби гучних посадок. Коли нічого не вийде, можна сказати, що це суди погані, і голосно вийти", - говорить співрозмовник видання.
Ще однією причиною конфлікту між силовими структурами в політичних колах вважають так звану "справу рюкзаків", за якою раніше затримувався син глави МВС Арсена Авакова. У зв'язку з цим досить показово те, що саме співробітників Національної поліції закликали на допомогу у відомстві Назара Холодницького в сьогоднішньому конфлікті.
Як уже писало РБК-Україна, раніше джерела в оточенні міністра внутрішніх справ відзначали, що після скандалу з прослуховуванням в акваріумі, глава САП розповів Авакову, як було з затриманням його сина і про можливу роль в цій історії президента Порошенка.
У той же час джерела, близькі до НАБУ стверджують, що серйозного політичного навантаження в сьогоднішній історії немає. "Це істерика Холодницького, і його нерозуміння ситуації", - говорить співрозмовник.
Експерти вважають, що після сьогоднішніх подій навряд чи варто розраховувати на злагоджену роботу двох антикорупційних структур. "Після того, як НАБУ встановило прослуховування у кабінеті Назара Холодницького, керівник САП, очевидно, почав дуже специфічно ставитися до будь-яких ініціатив НАБУ. Ми прекрасно розуміємо, що в його діях в деякій мірі є бажання поставити НАБУ на місце, показати, що вони порушують закон. НАБУ ж, у свою чергу, вважають, що вони все роблять правильно, а вся проблема лише у Холодницькому", - сказав РБК-Україна політолог Віктор Таран.
Не виключено, що вирішити конфлікт вийде лише після звільнення одного або обох учасників конфлікту з посади. Але і тоді відновлювати імідж НАБУ і САП доведеться досить довго. При цьому іміджеві втрати САП і НАБУ несуть вже зараз, вважає виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.
"Тому дуже чекаємо більше інформації та вирішення конфліктів в юридичному порядку, де єдина інституція - суд - назве винних у цих конфліктах. Відповідно, будуть зроблені певні кроки. На жаль, таких випадків у нас не було", - відзначив він.
Політолог Володимир Фесенко також вважає, що у результаті конфлікт закінчиться тим, що і Ситник, і Холодницький втратять свої посади. "Міжособистісний конфлікт двох начальників нових антикорупційних інституцій вже стає непереборною перешкодою для нормального взаємодії НАБУ і САП", - констатує Фесенко.