ua en ru

На виборах до парламенту Ісландії перемагає правоцентристська опозиція

Автор: RBC.UA
На парламентських виборах в Ісландії лідирує правоцентристська опозиція. Після обробки приблизно 20% бюлетенів Партія незалежності набирає 24,9% голосів, а Прогресивна партія - 22,7%. Таким чином, за посаду глави уряду, який згідно із законом дістається лідерові партії, що перемогла, ведуть боротьбу Б'ярні Бенедиктссон і Сигмундур Девід Гуннлаугссон.

На парламентських виборах в Ісландії лідирує правоцентристська опозиція. Після обробки приблизно 20% бюлетенів Партія незалежності набирає 24,9% голосів, а Прогресивна партія - 22,7%, повідомляє ВВС. Таким чином, за посаду глави уряду, який згідно із законом дістається лідерові партії, що перемогла, ведуть боротьбу Б'ярні Бенедиктссон і Сигмундур Девід Гуннлаугссон.

Правляча партія - Соціал-демократичний альянс - значно поступається конкурентам з 13,9% народної підтримки.

Повернення в Альтинг правоцентристів матиме знакове значення, оскільки саме з їх політикою в Ісландії зв'язують економічний колапс 2008 р. Очікується, що новий склад парламенту відмовиться від діалогу з європейськими партнерами про отримання членства в ЄС.

Читайте також: Кабмін схвалив проект угоди з Ісландією про спрощення оформлення віз

Ключовим питанням виборів є економіка. У 2008 р. Ісландія гостро пережила світову фінансову кризу. З 2009 р. соціал-демократи проводили курс на приборкання витрат бюджету і підвищення податків, що викликало широке незадоволення населення.

"Це голосування зав'язане на іпотечні борги. Прогресисти обіцяли всім все і навіть більше", - відзначив ісландський оглядач Егілл Хелгасон.

У Ісландії налічується 235 тис. виборців. Ця скандинавська країна часто вважається найстарішою діючою демократією Європи.

Читайте також: Moody's підвищило прогноз по рейтингу Ісландії з "негативного" до "стабільного"

Зазначимо, Ісландія найсильніше постраждала від наслідків економічної кризи 2008-2009 рр. В результаті її наслідків розгорівся скандал з боргами банку Icesave. Він збанкрутів в 2008 р. і був націоналізований. Уряди Нідерландів і Великобританії були вимушені тоді виплатити 3,9 млрд євро своїм громадянам, які були вкладниками банку, що лопнув. Потім Лондон і Амстердам зажадали від уряду Ісландії компенсувати ці виплати. З цього питання в Ісландії двічі проводився референдум. Громадяни країни двічі сказали "ні" виплаті Великобританії і Нідерландам по боргах Icesave.

Нагадаємо, в лютому 2013 р. міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service підвищило прогноз по кредитному рейтингу Ісландії з "негативного" до "стабільного". Довгостроковий рейтинг країни підтверджений на рівні Ваа3, короткостроковий, - на рівні Prime-3.

Читайте також: Moody's підтвердило кредитний рейтинг Ісландії на рівні Ваа3/р-3 з "негативним" прогнозом

Рішення Moody's засноване на перегляді кредитних ризиків, воно у свою чергу обумовлене рішенням Суду Європейської асоціації вільної торгівлі в січні ц.р. Зокрема, інстанція встановила низку позитивних змін в економіці Ісландії в 2012 р., серед яких - послідовне виконання бюджетної програми, а також дотримання встановлених виплат по зобов'язаннях.

За оцінками експертів Moody's, в 2012 р. рівень дефіциту бюджету не перевищив 3% від ВВП, що є хорошим показником для Європи в цілому. Крім того, вперше з 2008 р. зафіксований первинний профіцит бюджету, тобто перевищення доходів над витратами до вирахування коштів на обслуговування боргу.