Американський союз захисту громадянських свобод (ACLU) подав позов проти адміністрації США. Правозахисники вимагають визнати неконституційною стеження спецслужбами за громадянами, передає Reuters.
Американський союз захисту громадянських свобод (ACLU) подав позов проти адміністрації США. Правозахисники вимагають визнати неконституційною стеження спецслужбами за громадянами, передає Reuters.
Позов проти урядових структур - Агентства національної безпеки (АНБ), ФБР, Міноборони та Міністерство юстиції - поданий до федерального суду Південного округу Нью-Йорка.
Позивачі мають намір домогтися негайного скасування дії секретної програми, а також знищення всіх зібраних в ході стеження даних. Правозахисники вважають, що масова стеження за громадянами, яку розгорнули урядові структури США, порушує першу і четверту поправки до Конституції США (право на свободу слова і зборів і право на недоторканність приватного життя).
Читайте також: США вели стеження за інтернет-користувачами більш ніж в 35 країнах, - хакери
Скандал розгорівся після публікації в американській пресі журналістських розслідувань, в яких йшла мова про те, що розвідслужби США можуть отримати доступ до серверів провідних комп'ютерних та інтернет-компаній, включаючи Google, Facebook, Apple і Yahoo. Представники комп'ютерної галузі поспішили заявити, що їх співпраця з офіційним Вашингтоном здійснюється строго в рамках закону.
Спецслужбами було ініційовано офіційне розслідування витоку інформації про програми стеження, яка викликала скандал.
Розслідуванням займатимуться Мін'юст США і ФБР. Президент США Барак Обама підкреслив, що використання прослуховуючих пристроїв законно і необхідно для боротьби з тероризмом. Барак Обама в своїй спеціальній заяві підтвердив наявність секретної програми PRISM, проте запевнив: вона "не стосується громадян США і тих, хто живе на території країни". На думку Президента, збір даних про телефонні розмови та аналіз приватної електронного листування користувачів інтернету - "скромна плата за участь у війні з тероризмом".
Читайте також: Дані про стеження спецслужб США за користувачами Мережі розкрив співробітник АНБ Едвард Сноуден (відео)
Секретна програма по збору інформації була розпочата в 2007 році і отримала назву PRISM. Вона була запущена на підставі закону про контроль за діяльністю іноземних розвідок (FISA) і прийнятому в тому ж році закону Protect America Act (PAA), який дозволяє вести стеження за агентами іноземних спецслужб за межами США без відповідного судового рішення. Програма дозволила розвідслужбам отримати доступ до аудіо-та відеофайлами, перевіряти повідомлення електронної пошти, а також з'ясовувати місцезнаходження та перелік контактів користувачів. Напередодні стало відомо, що за запитом ФБР найбільша телекомунікаційна компанія в США Verizon протягом трьох місяців передавала спецслужбам дані про телефонні дзвінки американських громадян.
Після появи цієї інформації низка членів Конгресу США заявили протест, повідомивши, що нічого не знали про подібної операції спецслужб. Однак, за словами пана Обами, програма PRISM була схвалена законодавцями.
Викривачем методів роботи спецслужб виступив співробітник АНБ Едвард Сноуден.