МВФ-Україна: умови, зобов'язання, "маяки"
Міжнародний валютний фонд оприлюднив Меморандум про економічну та фінансову політику, підписаний Україною в рамках перегляду програми співпраці. Транш у розмірі 1 млрд доларів, рішення по якому було прийнято фондом в середині вересня, вже отримано. Влада "зі скрипом" виконувала вимоги кредитора, але в підсумку більшість основних напрямків реформ все ж виконала - від стабілізації ситуації в НАК "Нафтогаз України" до прийняття антикорупційних норм у законодавство. До кінця 2016 року в уряді розраховують додатково залучити ще 1,3 млрд доларів фінансової підтримки від МВФ. Але для цього необхідно, як мінімум подати законопроект у Верховну раду про обіг земель сільгосппризначення, відкоригувати правила надання субсидій і переглянути процедури визнання банкрутства.
РБК-Україна детально вивчило текст Меморандуму.
14 вересня Рада директорів МВФ ухвалила рішення про виділення Україні третього траншу фінансової допомоги в рамках програми розширеного кредитування EFF в обсязі 1 млрд доларів. Відновлення співпраці з кредитором українські власті чекали більше року. Через два дні після прийняття рішення Радою, гроші надійшли в Україну, поповнивши золотовалютні резерви держави.
Текст Меморандуму про економічну та фінансову політику, а також лист про наміри, підписані главою фонду Крістін Лагард, а з української сторони - президентом Петром Порошенком, прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, міністром фінансів Олександром Данилюком і головою Нацбанку Валерією Гонтарєвої, оприлюднено лише зараз. І то лише версія документів англійською мовою.
Текст Меморандуму починається з оптимістичних тез - українська економіка подолала кризу, влада "доклали рішучі зусилля" для реалізації напрямів політики, передбачених програмою. Зокрема, запущено ряд антикорупційних реформ: запрацювало НАБУ, запущено електронне декларування доходів і активів чиновників, прийнято законодавство з питань діяльності агентства з повернення активів, а також у країні з'явилася можливість призначення антикорупційних прокурорів за результатами конкурсу.
Крім того, стабілізована ситуація з НАК "Нафтогаз України". Для цього, нагадаємо, уряд підвищив тарифи на газ і теплову енергію. Також прийнятий закон "Про ринок газу", проте в повному обсязі він так і не працює.
У той же час, в листі про наміри українська влада визнає, що три критерії ефективності і шість структурних "маяків", виставлені МВФ на період до кінця травня, все ж не були виконані. Зокрема, йдеться про показник чистих міжнародних резервів, затримки із створенням спецпідрозділу антикорупційної прокуратури для нагляду за розслідуваннями НАБУ, проведення пенсійної реформи, перегляд процедури банкрутства підприємств, відсутність правового процесу у виконанні рішень суду про сплату довго та арешту коштів на рахунках. Виконання всіх цих зобов'язань перенесено на кінець вересня.
Крім вже отриманого мільярда доларів Україна розраховує, ще в цьому році, отримати четвертий транш від МВФ у розмірі 1,3 млрд доларів. Умовою для цього має стати виконання вище зазначених зобов'язань. Крім того, в уряді обіцяють подати в парламент законопроект про обіг земель сільгосппризначення, і це незважаючи на опір депутатів ряду фракцій. Також планується переглянути формулу розрахунку розміру субсидій.
Що стосується пенсійної реформи, то термін подання законопроекта перенесено на грудень. Незважаючи на обіцянки уряду не переглядатиме пенсійний вік, в Меморандумі все ж виявилося зобов'язання "поступово коригувати обов'язковий вік для виходу на пенсію". Також буде запроваджено єдиний принцип надання виплат без пільг, встановлено більш жорсткі вимоги на право отримання мінімальної пенсії.
Якщо говорити відносно податкового законодавства, то будь-якого перегляду ставок Кабмін робити не буде, як і проводити податкову амністію. Все це можливо тільки після того, як реформа Державної фіскальної служби дасть відчутний результат. У той же час несподіваним виявився пункт про необхідність перегляду спрощеної системи оподаткування. Підписанти Меморандуму визнають необхідність фундаментальних змін. Зокрема, уряд має намір боротися з порушеннями в системі, перегляне ступінь пільговості і скоротить різницю в податковому навантаженні між "спрощенцями" та бізнесом на загальних правилах.
РБК-Україна пропонує ознайомитися з основними зобов'язаннями, взятими Україною до кінця 2018 року. Загальний обсяг фінансової допомоги від МВФ може скласти понад 8 млрд доларів. Тільки в 2017 році влада розраховує отримати майже 5,4 млрд доларів чотирма траншами.