ua en ru

МВФ: У разі розростання боргової кризи ЄЦБ не повинен затягувати прийняття заходів

Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд (МВФ) звернувся до експертів Європейського центрального банку (ЄЦБ) з проханням не зволікати з вжиттям заходів у випадку, якщо боргова криза в Європі продовжить загрожувати економічному зростанню регіону і дестабілізувати ситуацію на фінансовому ринку. Відповідна позиція МВФ міститься в оприлюдненому сьогодні звіті за прогнозами регіонального економічного зростання (Regional Economic Outlook) для Європи, який публікується два рази в рік.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) звернувся до експертів Європейського центрального банку (ЄЦБ) з проханням не зволікати з вжиттям заходів у випадку, якщо боргова криза в Європі продовжить загрожувати економічному зростанню регіону і дестабілізувати ситуацію на фінансовому ринку. Відповідна позиція МВФ міститься в оприлюдненому сьогодні звіті за прогнозами регіонального економічного зростання (Regional Economic Outlook) для Європи, який публікується два рази в рік.

У документі МВФ міститься ряд конкретних пропозицій, яким може послідувати ЄЦБ у випадку погіршення ситуації. Зокрема, економісти МВФ пропонують європейському ЦБ дотримуватися політики зниження базової облікової ставки в разі збереження ризиків для економічного зростання. Крім того, на думку МВФ, ЄЦБ, можливо, доведеться відновити операції із забезпечення банків ліквідністю на більш тривалі терміни, якщо обстановка на ринку міжбанківського кредитування буде погіршуватися. Ще одним кроком ЄЦБ може стати "обіцянка продовжувати купівлю держоблігацій країн єврозони до тих пір, поки це буде необхідно", наголошується в матеріалах МВФ.

ЄЦБ піднімав базову облікову ставку вже двічі за цей рік, намагаючись подолати інфляцію, що перевищила встановлений Європейським союзом рівень 2%. Минулого місяця експерти ЄЦБ знизили прогноз по зростанню ВВП регіону, що змусило європейських політиків діяти. 15 вересня п'ятірка найбільш впливових центральних банків (ЦП) світу - Федеральна резервна система США, Європейський центробанк (ЄЦБ), Банк Англії, Банк Японії і Швейцарський національний банк - оголосила про додаткові заходи підтримки фінансового сектора на тлі боргової кризи в єврозоні. Центробанки прийняли спільне рішення провести до кінця 2011 р. три тендера з надання комерційним банкам доларової ліквідності строком на три місяці. Зараз європейські лідери розглядають можливість надання банкам довгострокового фінансування, повідомив один з представників ЄЦБ, який побажав залишитися невідомим.

Економісти очікують, що ЄЦБ знизить базову облікову ставку в грудні 2011 р. на 0,25 процентного пункту - до 1,25%. Зараз ставка ЄЦБ знаходиться на рівні 1,5%. Разом із тим, ЄЦБ не планує знижувати процентні ставки на своєму наступному засіданні, що відбудеться 6 жовтня ц. м.

Наприкінці вересня МВФ знизив прогноз зростання світової економіки в 2011 і 2012 р.
до 4%. До цього МВФ прогнозував зростання світового ВВП на 4,3% в 2011 р. і на 4,5% - в 2012 р.

Одночасно експерти МВФ висловили заклопотаність діями європейських політиків, які не вживають необхідних кроків для стримування боргової кризи, штовхаючої Грецію на межу дефолту. У той же час експерти МВФ запевнили, що, незважаючи на уповільнення темпів економічного зростання в єврозоні, МВФ підтримає ЄЦБ у разі прийняття рішення про зниження процентних ставок.

Раніше повідомлялося, що заступник глави МВФ Чжу Мінь заявив, що Європа досягла прогресу в боротьбі з суверенних боргових кризою і зараз ситуація більш стабільна, ніж раніше, незважаючи на ризики у вигляді великих боргів та уповільнення зростання регіону.

Нагадаємо, що міжнародна рейтингова агенція Fitch знизила прогноз щодо зростання ВВП країн з розвиненою економікою на 2011-2013 рр. у зв'язку з тим, що їх показники за II квартал 2011 р. виявилися гірше очікувань. Зростання світової економіки в 2011 р. складе 2,6% проти прогнозованого раніше рівня в 3,1%, в 2012 р. світовий ВВП зросте лише на 2,7% проти 3,4%, в 2013 г . - на 3,1% проти 3,4%.

"У єврозоні зростання ВВП буде нульовим або близьким до нуля аж до I кварталу 2012 р.", - йдеться в повідомленні Fitch. Частково агенція пов'язує такі прогнози з впливом боргової кризи: починаючи з червня 2011 р. ділова активність в Європі знизилася, а невизначеність, навпаки, помітно зросла. На думку аналітиків, підтримати стійке відновлення може поступове ослаблення кризи суверенного боргу в єврозоні або значне зниження цін на нафту.

Раніше прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон заявив, що криза в єврозоні становить загрозу не тільки для Британії, яка зберігає власну валюту, а також загрозу всій світовій економіці.

Раніше повідомлялося, що на думку міністра фінансів Словаччини Івана Міклоша, боргова криза в Європі поширилася і політикам необхідно бути готовим до можливості дефолту Греції.

"Необхідно мати чіткий план контрольованого банкрутства Греції і дій щодо стримування поширення боргової кризи в регіоні, якщо буде зроблено висновок, що ситуація в Афінах нестабільна", - сказав І. Міклош.

Крім того, згідно щоквартального опитування Bloomberg, невпевнені спроби світових регуляторів впоратися з борговими проблемами в ЄС і США довели інвесторів до крайнього песимізму. Дві третини опитаних вважають рецесію в зоні євро неминучою. Ще третина респондентів вважають, що економічний спад у Старому Світі призведе в рецесію весь світ. Все це приведе до нового сплеску соціальних заворушень. Економіку єврозони очікує рецесія протягом найближчих 12 місяців, вважають три чверті аналітиків і трейдерів.

Раніше всесвітньо відомий фінансист і мільярдер Сорос закликав до створення єдиного європейського казначейства, яке буде наділено повноваженнями як по оподаткуванню податками, так і по залученню коштів. Тільки це, на його думку, допоможе уникнути повторення глобальної кризи. Велика депресія зразка ХXI століття, яка, на думку Сороса, загрожує миру, буде спровокована затяжним борговою кризою в Греції. Уникнути такого розвитку подій дозволять лише радикальні заходи, на які поки не готові йти лідери розвинених європейських держав.

Сорос також висловлював думку, що ЄС має розробити процедуру виходу Греції з єврозони, що дозволить не переносить бюджетні проблеми однієї країни на весь Євросоюз.

Тим часом екс-глава Федеральної резервної системи США Алан Грінспен вважає загрозу падіння євро головним фактором ризику для всесвітньої економіки. На його думку, єдине співіснування 17 країн ЄС малоймовірно через надмірно великі відмінності між ними. «Європейські банки відчувають великі проблеми, оскільки тримають боргові зобов'язання країн, близьких до дефолту, таких як Греція», - підкреслив Грінспен.

Нагадаємо, до числа країн єврозони, що зазнають фінансових труднощів і відносяться до групи PIIGS відносяться Португалія, Ірландія, Італія, Греція та Іспанія. Саме ці держави доставляють найбільші проблеми своїм партнерам по валютному блоку, оскільки мають великий зовнішній борг і мало можливостей для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).

Раніше повідомлялося, що МВФ був узгоджений початковий проект масштабного плану подолання боргової кризи в зоні євро. За неофіційною інформацією, МВФ вдалося, по-перше, узгодити час затвердження плану порятунку, а по-друге, визначити його основні параметри. За даними поінформованих джерел, заходи по виведенню єврозони з кризи можуть бути формалізовані на засіданні ради ЄС в Брюсселі наприкінці жовтня цього року, а потім - в ході саміту "великої двадцятки" в Каннах, призначеного на початок листопада.

При цьому сам план порятунку європейської економіки включає серед іншого списання 50% суверенного боргу Греції, а також значне збільшення Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), який зараз становить 440 млрд євро, але може досягти близько 2 трлн. Рішення про збільшення обсягу EFSF може бути затверджене 18 жовтня 2011р. на черговому засіданні Європейської ради.