НАЕК "Енергоатом" відмовляється синхронізувати з учасниками енергосистеми графік складання ПДВ-накладних.
НАЕК "Енергоатом" відмовляється синхронізувати з учасниками енергосистеми графік складання ПДВ-накладних.
З 1 липня в Україні планується до запуску система електронного адміністрування ПДВ. Напередодні старту цього нововведення, яке поки працює в тестовому режимі, НАЕК "Енергоатом", користуючись монопольним становищем найбільшої енергогенеруючої компанії, сама для себе визначила графік складання податкових накладних - не подекадно, а раз на місяць, позбавляючи таким чином інших постачальників (обленерго) права на податковий кредит.
Зазначимо, що несинхронізовані дії створюють у обленерго суттєві касові розриви і вимивають оборотні кошти. Обленерго резервують "живі гроші" на державних спецрахунках ПДВ кожні 10 днів, а надходження від "Енергоатому" (а потім, по ланцюжку - від ДП "Енергоринок", яке також підлаштовується під монополіста) приходять лише в кінці місяця.
На тлі кризи в енергетиці та підготовки до опалювального сезону це може спровокувати фінансовий провал української дистрибуції, а слідом - і в енергогенерації. Неплатежі і штрафи, виникнувши спочатку на рівні розрахунків обленерго з ДП "Енергоринок", досить скоро накриють всю вітчизняну енергосистему.
Придавили спецрахунками
Ідея запровадження електронної системи адміністрування, створювалася з метою боротьби з незаконним відшкодуванням ПДВ, у своїй українській версії має істотний недолік - вона наказує створення окремого державного ПДВ-рахунки для кожного підприємства для операцій з цього податку. Підприємство зобов'язане регулярно акумулювати на спецрахунку грошові ресурси, які, по суті, є авансовими платежами з доходу на додану вартість.
Уряд, який ініціював таку форму розрахунків, отримає бажане збільшення частки ПДВ у доходах держбюджету. Але підприємствам вона загрожує заморожуванням значної частини оборотних коштів, великими фінансовими втратами і як наслідок, зупинкою розвитку.
У полі дії закону про електронне адміністрування ПДВ, поряд з іншими галузями, потрапила і енергетика. Хоча саме енергетична галузь найменш схильна небезпеці зловживань з незаконним відшкодуванням ПДВ.
Галузь і так вкрай зарегульована. Всі енергокомпанії давно працюють через спецрахунки. Вартість електроенергії чітко встановлюється НКРЕКП, яка також контролює і використання коштів на спецрахунках енергокомпаній.
В процесі підготовки до опалювального сезону, коли і енергогенеруючим, і энергорозподільним підприємствам вкрай необхідні оборотні кошти, введення в дію системи електронного адміністрування ПДВ обернеться складнощами для всього ринку.
"Енергоатом" недооцінює наслідки своєї політики
Здавалося б, у такий непростий для галузі момент учасники оптового ринку електроенергії повинні працювати максимально злагоджено і зробити все, щоб розрахунки в енергосистемі йшли синхронно, так як авансові платежі одних безпосередньо залежать від податкових кредитів інших. Але не тут-то було.
НАЕК "Енергоатом" вирішила, що їй зручніше формувати податкові накладні не подекадно, як всі постачальники, а раз на місяць - останнім його числом. По суті, сьогодні компанія змушує інших учасників ринку, головним чином - держпідприємство "Енергоринок" - підлаштовуватися під свій графік ведення звітності.
З одного боку, "Енергоатому", як монополісту, який випускає на оптовий ринок України більш ніж 55% електроенергії, досить просто диктувати свої умови ДП "Енергоринок". Та й чого розмінюватися на дрібниці - самому міністрові енергетики, який практично щотижня публічно покладає на "Енергоатом" всі свої надії на проходження Україною опалювального сезону.
Проблеми інших учасників енергосистеми компанію просто не хвилюють. "Енергоатом" є стовідсотковим імпортером палива (з Росії та США) для виробництва атомної енергії, тому проблеми відшкодування ПДВ його не зачіпають.
НАЕК «Енергоатом» так і не надав коментар у відповідь на інформаційний запит по даній темі.
Енергопостачальні компанії продовжують формувати звітність кожні 10 днів. Але з 1 липня, коли в системі почнуться справжні розрахунки, їм загрожують колосальні збитки, активне накопичення заборгованості, податкові штрафи, припинення госпдіяльності і тд.
Очевидно, що галузь накриє хвиля судових позовів. Адже коштів на щодекадне поповнення спецрахунків в обленерго не буде. А податкова розстрочка, яку можна взяти, щоб уникнути штрафів за вчасно незакумульовані на спецрахунках кошти, дається під 36% річних!
"Норма обернеться масштабним вимиванням оборотних коштів енергетичних підприємств. Щоб виконати цей порядок, нам постійно доведеться брати банківські кредити. А це, в свою чергу, відіб'ється на швидкості розрахунків і на цінах на послуги. Це запускає ланцюгову реакцію, що включає в себе і виробників, і споживачів електроенергії. Ми звернулися з листами і відповідною аргументацією в ДП "Енергоринок". Просили вжити заходів щодо синхронізації розрахунків. Однак, назустріч нам не йдуть", - прокоментував ситуацію головбух ПАТ "Закарпаттяобленерго" Олег Ванюшкін.
Його колега з "Дніпрообленерго" Ірина Гудзула теж підкреслила, що несвоєчасні платежі споживачів, особливо великих підприємств, за електроенергію призводять до дефіциту коштів обленерго. "Це не дає компаніям можливість своєчасно і в повному обсязі вносити кошти на ПДВ-рахунок. Це неминуче призведе до нарахування податкових штрафів. Плюс ще відсутність податкового кредиту від "Енергоринку". Якщо не синхронізувати дати складання податкових накладних для всіх учасників, то у обласних енергокомпаній будуть величезні проблеми щодо реєстрації податкових накладних", - зазначила головбух "Дніпрообленерго".
За словами в. о. голови правління - гендиректора ПАТ "Тернопольобленерго" Ігоря Юхимця, якщо не будуть прийняті зміни синхронізації строків складання податкових накладних подекадно для всіх учасників, то це обернеться заморожуванням власних коштів, а, отже, необхідністю залучення позикових. "А чи зможуть банки забезпечити всіх необхідною сумою кредитів?", - висловив сумнів Ігор Юхимець.
В "Чернівціобленерго" також вважають, що енергопостачальним компаніям не вдасться прокредитуватися: "У липні 2015 р. до 15 числа, ми змушені будемо вилучити з обігу значну суму, що призведе до невиконання зобов'язань перед ДП "Енергоринок" за куповану електроенергію, тобто до заборгованості, - сказав в. о. голови правління ПАТ ЕК "Чернівціобленерго" Олександр Лозовський. - Перекрити цей дефіцит, залучаючи кредити, неможливо, оскільки в тарифах не передбачені витрати на обслуговування і повернення позик".
До речі, у Верховній Раді зареєстрований законопроект, що дозволяє всім енергокомпаніям (енергогенеруючим та енергорозподільним) виписувати податкові накладні один раз на місяць, що також синхронизировало б звітність. Але - учасники ринку сумніваються, що депутати встигнуть проголосувати законопроект до 1 липня.
Фіскальна служба - за подекадные розрахунки
Учасникам оптового ринку залишається нести величезні втрати або платити штрафи, або йти в банкрутство, або перебудовувати свою звітність на помісячний графік, порушуючи таким чином норми Податкового кодексу.
ДФС виступає за подекадную виписку накладних усіма учасниками енергоринку. "Платники податку, які постачають електроенергію, складають податкові накладні подекадно на суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за таку електроенергію на їх розрахункові рахунки протягом відповідної декади", - пояснила директор Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФС Неля Привалова.
За її словами, норма поширюється на всі компанії, які постачають електроенергію, і на всіх етапах її постачання кінцевому споживачу. При цьому, ДФС вважає постачальниками не тільки обленерго, а також компанії енергогенерації, включаючи НАЕК "Енергоатом" та ДП "Енергоринок", як оптового постачальника.
ДП "Енергоринок", до речі, зайняв вичікувальну позицію, хоча, як національний оператор, він повинен бути зацікавлений у стабільних взаєморозрахунках учасників галузі. Незважаючи на це, ДП чекає, поки інші компанії самі домовляться з "Енергоатомом".
Схоже, що НАЕК "Енергоатом" та ДП "Енергоринок" недооцінюють наслідки своєї політики. Адже обленерго, не отримуючи щодекади податковий кредит, в першу чергу будуть вносити гроші на спецрахунки, і лише за залишком (якщо взагалі щось залишиться) - платити в "Енергоринок".
В результаті в "Енергоринку", а слідом - у енергогенеруючих компаній, включаючи "Енергоатом", будуть величезні недонадходження коштів. За оцінками фахівців, генерація щомісяця буде недоотримувати близько мільярда гривень за відпущену енергію.
""Енергоатом" і "Енергоринок" сьогодні - це інструмент в руках уряду. Хоча у обох компаній свої бюджети і свої податкові плани і підлаштовуватися під обленерго їм не обов'язково. Тому поки будуть тиснути на обленерго та їх власників", - вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Глюк системи плюс опалювальний сезон
Середина року - вкрай невдалий час для податкових експериментів, вважають енергетики. Саме зараз йде активна підготовка до чергового опалювального сезону, генерація накопичує паливо і ремонтує потужності, дистрибуція приводить в порядок електромережі.
З 1 липня, щоб уникнути податкових штрафів, енергокомпанії будуть будь-яку "живу копійку" скидати на спецрахунок. Про який ремонт в такій ситуації може йти мова? Штучне вимивання обігових коштів - прямий шлях до кризи неплатежів та уповільнення темпів підготовки країни до холодів.
"Нерозумно вирішувати фіскальні проблеми держави за рахунок енергетиків. Це посилить і без того не надто вдале положення галузі. Адже платіжна дисципліна в країні дуже впала", - вважає голова Енергетичної асоціації України Василь Котко.
На думку експертів, щоб не поглиблювати кризу, Мінфін та ДП "Енергоринок" повинні терміново налагодити конструктивний діалог з учасниками ринку та виправити недоліки системи.
"Для врегулювання ситуації, ДП "Енергоринок" повинен ввести щодекадне відшкодування податкового кредиту. Адже є великі сумніви на рахунок технічної готовності електронної системи адміністрування ПДВ до роботи в повноцінному режимі", - сказав Ігор Юхимець.
З ним згоден голова правління ПАТ "Полтаваобленерго" Євген Засименко. Він вважає, що для синхронізації строків складання податкових накладних для постачальників електричної енергії необхідно прийняти зміни на законодавчому рівні, внісши відповідні корективи в Податковий кодекс.
Він також сумнівається в адекватності системи та її здатності працювати без збоїв з початку липня. "Працюючи в системі в тестовому режимі, "Полтаваобленерго" відчуває явні перебої і недоліки роботи системи. А, враховуючи, що навіть ДФС визнає необхідність удосконалення системи і не може гарантувати, що вона буде працювати без збоїв, то у нас є великі сумніви, що до 1 липня 2015 року електронна система адміністрування ПДВ буде технічно готова до роботи в повноцінному режимі", - підкреслив Євген Засименко.
Член правління - виконавчий директор "Чернівціобленерго" Олександр Лозівський також вважає, що недоліки системи неможливо виправити за тиждень-два або місяць, оскільки будуть потрібні зміни в нормативних документах і в програмному забезпеченні.
Отже, єдиний варіант - внесення змін до законодавства та відстрочення введення системи ще, як мінімум, на півроку.