Чи можна задекларувати майно на чиновника і приховати від нього цей факт

Система е-декларування вже два місяці як офіційно почала функціонувати, і з її появою чиновники будуть подавати декларації безпосередньо в цю систему. Проте варто згадати, що на стадії запуску системи е-декларування до неї був ряд суттєвих претензій з боку компетентних органів України і Європи. Ці претензії стосувалися неналежного рівня безпеки системи і даних користувачів. У зв'язку з цим, часто виникають питання, що стосуються можливості внесення неправдивих відомостей у декларацію якого-небудь чиновника сторонніми людьми. Забігаючи наперед, зробити це не можливо або дуже важко.

Відразу варто обмовитися, що питання: "Чи можна зламати систему?" розглядатися не буде, тому як при належних бажанні і можливості у будь-якій системі можна знайти пролом і скористатися нею у своїх цілях.

З юридичної точки зору, проблем у врегулюванні питання безпеки системи е-декларування не спостерігається. Існує порядок введення реєстру, де зазначено, що всі суб'єкти декларування перш,  ніж внести відомості до реєстру, проходять процедуру реєстрації. Зазначена процедура реєстрації є двоступеневою. При реєстрації суб'єкт декларування реєструє власний пароль в системі сертифікації ключів, і на другій стадії реєструє власну цифровий підпис.

Крім того, можлива реєстрація суб'єкта за допомогою давно перевіреного і сервісу, який вже полюбився громадянам України, - Bank ID. Крім цього, у суб'єкта декларування є власний електронний кабінет, в якому відображаються всі подані, збережені документи, а також чернетки цих документів. Крім того, є можливість перевіряти всі відомості, які були відправлені в контролюючі органи, а також бачити зміни в цих документах. Поряд з цим, підключення до реєстру е-декларацій здійснюється по захищеному з'єднанню, що і було основним недоліком у перших версіях системи е-декларування. Суть безпечного з'єднання полягає в тому, що вся інформація, яка надходитиме і виходитиме з сайту - шифрується. Таким чином, забезпечується і безпека інформації, яка розташована на веб-сторінці, і інформації, яка буде передаватися від користувача (дані користувача не можуть бути вкрадені і перехоплені під час роботи на сайті).

В цей же час, у зловмисників не вийде видати себе за іншу людину, зареєструвавшись від імені, наприклад, Президента України Петра Порошенка або, скажімо, народного депутата Лещенка. Причиною цього є те, що зловмисникам потрібно буде отримати ключі ЕЦП, які природно перевіряються контролюючими органами. Більше того, в самій декларації зазначаються дані, які зловмисники в принципі знати не можуть і не повинні. А, значить, згодом факт подачі неправдивих даних легко проявиться.

Таким чином, можна сказати, що система е-декларування належним чином захищена від несанкціонованого вторгнення. А, значить, стороння людина ніяким чином не зможе внести неправдиві відомості від імені чиновника, задекларувавши на нього якесь майно.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся