Скасування поправки Джексона-Веніка у США відкладається на невизначений термін
Скасування США дискримінаційної поправки Джексона-Веніка відкладається на невизначений термін. Наступного тижня Конгрес йде на канікули, а законопроект, що встановлює "режим нормальних торговельних відносин з РФ" не внесений до його графіку. Це означає, що до обговорення поправки американські законодавці можуть повернутися тільки у 2013 році, після інавгурації нового президента США. На думку джерел у Конгресі, на затягування зі скасуванням поправки адміністрація Барака Обами йде свідомо, щоб не псувати перед президентськими виборами відносин з Москвою через одночасне прийняття "закону Магнітського". Про це пише видання "Комерсант".
Представники провідних бізнес-асоціацій США роблять відчайдушні спроби переконати Конгрес у необхідності термінового скасування поправки Джексона-Веніка. "Від вашої повільності першими постраждають американські експортери", - попередив віце-президент Національної ради із зовнішньої торгівлі (NFTC) Деніел О `Флаерті. Крім NFTC, з вимогою максимально прискорити розгляд законопроекту, що встановлює "режим постійних нормальних торгових відносин з РФ", до Конгресу звернулися бізнес-асоціація USA Engage, в роботі якої беруть участь 670 компаній, і Торгова палата. Підприємці вважають, що після вступу Росії до Світової організації торгівлі (СОТ) у серпні обсяг американського експорту, що склав минулого року 11 млрд дол., міг би "подвоїтися або потроїтися", а зволікання зі скасуванням "застарілого закону" призведе до того, що російський ринок буде закритий для американських компаній.
В останні два тижні ключові комітети Конгресу і Сенату схвалили законопроект, що відміняє дію поправки. Але винести його на загальне голосування в Конгресі заважає різниця в підході законодавців до "закону Магнітського", який вони вирішили прийняти одночасно зі скасуванням поправки. Версія, затверджена нижньою палатою, передбачає введення візових санкцій і арешт майна тільки корумпованих чиновників РФ. Сенатський законопроект передбачає притягнення до відповідальності за порушення прав людини та представників інших країн. Щоб новий закон був затверджений президентом, обидві палати повинні погодити свої версії.
Нагадаємо, раніше бюджетний комітет Конгресу США затвердив законопроект про скасування поправки Джексона-Веніка проти Росії та Молдови.
Тижнем раніше, 18 липня ц.р., фінансовий комітет Сенату США одноголосно схвалив законопроект про скасування поправки Джексона-Веніка. Проект активно підтримали і Республіканська, і Демократична партії, що, як наголошується, свідчить про його високі шанси на швидке проходження як під час сенатського розгляду, так і при голосуванні в палаті представників. У разі реалізації даного сценарію очікується, що президент США Обама підпише зазначений закон до того, як у серпні ц.р. Росія остаточно повинна стати членом.
Як відомо, Росія сподівалася, що вступ до СОТ прискорить скасування поправки Джексона-Веніка. Росія офіційно стане 156-ою державою-учасником СОТ 22 серпня 2012 р.
Зазначимо, раніше на саміті G20 в мексиканському Лос-Кабосі президент США запевнив Володимира Путіна, що поправка Джексона-Веніка буде скасована.
У відношенні Україна дискримінаційна поправка Джексона-Веніка була скасована у березні 2006 р.
Поправка Джексона-Веніка до закону про торгівлю США була прийнята у 1974 р. Згідно з текстом поправки, США обмежують торгівлю з країнами, що перешкоджають еміграції, а також порушують права людини.
Також, згідно з поправкою, заборонялося надавати державні кредити і кредитні гарантії, вводилися підвищені тарифи і збори на товари, імпортовані до США із країн соціалістичного табору. У 1989 р. на поправку було накладено мораторій, який щорічно подовжувався Конгресом. Це негативно впливає на довірчі відносини між Росією і США.