Рейтингове агентство Moody's оновило свій прогноз банків Росії і країн СНД. Його аналітики вважають, що в разі негативного розвитку подій на фінансових ринках уже через рік-півтора російські банки можуть зіткнутися з проблемою дефіциту капіталу. При цьому рубль подешевшає на 30%, а ВВП скоротиться на 5%.
Рейтингове агентство Moody's оновило свій прогноз банків Росії і країн СНД. Його аналітики вважають, що в разі негативного розвитку подій на фінансових ринках уже через рік-півтора російські банки можуть зіткнутися з проблемою дефіциту капіталу. При цьому рубль подешевшає на 30%, а ВВП скоротиться на 5%.
Moody's видало негативний сценарій для російської банківської системи. Як відзначають аналітики, прогноз спирається на можливість потрясінь, схожих з що відбулися в кризу 2008-2009 рр. У разі такої жорсткої стагнації економіки і девальвації рубля зростання кредитування сповільниться до 5% на рік, а рівень достатності капіталу російських банків становитиме 4,5% (мінімальний допустимий рівень дорівнює 10%).
Основний сценарій, який представили аналітики Moody's у своєму дослідженні, не передбачає шоків для банківської системи. Згідно з ним через рік-півтора рівень достатності капіталу російських банків може скласти 11,1%. За підсумками минулого року рівень достатності капіталу по всій банківській системі склав 14,2%, а ЦБ в результаті стрес-тестів на початку року дійшов висновку, що мінімальний рівень достатності капіталу може скласти 12%.
За базовий сценарій аналітики Moody's взяли ситуацію, при якій річне зростання ВВП цього року складе 3,5%, а рубль протягом року ослабне до долара на 10%. У цьому випадку банки утримаються в рамках необхідного розміру достатності капіталу, але тоді їм доведеться додатково створити резерви на 1,1 млрд руб. за рік, починаючи з 1 квітня цього року (дані на цю дату використані в дослідженні). При базовому сценарії зростання кредитних портфелів банків склав 15% за підсумками цього року замість 30% в 2011 р.
"Для виконання негативного сценарію Moody's ціни на нафту повинні впасти нижче 80 дол. за барель, а це малоймовірно", - говорить головний економіст HSBC Олександр Морозов. За його словами, у разі кризи підтримку можуть отримати і приватні банки. Наприклад, через субординовані кредити. Начальник аналітичного відділу BNP Paribas Юлія Цепляєва каже, що в разі кризових явищ держава може надати допомогу приватним фінансовим установам. "Зазвичай при наданні допомоги держава орієнтується на соціальні аспекти, в тому числі на обсяг коштів вкладників у балансі, тому у важкій фінансовій ситуації можуть бути врятовані і комерційні банки", - вважає вона.
Як відомо, вчора, 23 липня, було зафіксовано найбільше зниження курсу російського рубля, що пояснюється обвалом світових фондових ринків і різким падінням цін на нафту. Сповзання Євросоюзу в боргову яму змушує інвесторів розпродавати ризикові активи і впливає на нафтові котирування.
Відзначимо, учора курс долара до рубля склав 32,72 рубля, піднявшись на 67 копійок. Курс євро до рубля виріс на 62 копійки до 39,61 рубля. Відставання євро від долара в темпах зростання викликане ослабленням єдиної валюти щодо долара на міжнародному ринку forex. Обвал рубля пов'язаний з обвалом на ринку нафти, адже російська економіка дуже сильно залежна від експорту "чорного золота".
Нагадаємо, офіційна ціна нафти Brent за підсумками торгів 23 липня 2012 р. знизилася на 3,57 дол. і склала 103,26 дол./бар., а ціна нафти WTI (Light Sweet) за підсумками торгів 23 липня 2012 р. в Нью -Йорку знизилася на 3,69 дол. і склала 88,14 дол./бар. При цьому ціна нафтового "кошика" ОПЕК впала на 3,6%, утримавшись при цьому трохи вище психологічного рубежу 100 дол./бар. Різке падіння цін на нафту пояснюють побоюваннями щодо стану глобальної економіки через поглиблення європейської кризи.