Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service підвищило рейтинг державних облігацій Туреччини на один щабель - до рівня Baа3.
Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service підвищило рейтинг державних облігацій Туреччини на один щабель - до рівня Baа3. Прогноз по рейтингу "стабільний", повідомляється в прес-релізі агентства.
Підставою до перегляду рейтингу стало поліпшення економічної ситуації в країні та її фінансових показників. В останні роки джерела доходів держави показали свою стійкість. З 2009 р. боргове навантаження Туреччини зменшилася на 10 процентних пунктів, до керованої величини в 36% ВВП. Аналітики Moody's вважають, що в найближчі роки зниження продовжиться.
Читайте також: S&Р підвищило рейтинг Туреччини
Другим чинником, що вплинув на зміну рейтингу, є програма інституційних реформ, впроваджувана урядом. Як очікує агентство, в довгостроковій перспективі вона зробить економіку країни менш вразливою ззовні.
Турецький уряд ухвалив в 2012 р. новий комерційний кодекс, що покликаний поліпшити стандарти корпоративного управління і загальну конкурентоспроможність. За допомогою розвитку ядерної енергетики і пошуку поновлюваних джерел енергії знижується залежність країни від імпорту вуглеводнів. Позитивно на рейтинг може вплинути і подальша ліквідація вразливостей та скорочення політичних ризиків, зокрема, мирне врегулювання курдського питання.
Раніше довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Туреччини в іноземній валюті на один щабель підвищило агентство Standard & Poor '. Прогноз по рейтингах - "стабільний". Суверенні рейтинги Туреччини в місцевій валюті були також поліпшені з BBB/A-3 до BBB-/A-2.
Читайте також: Fitch підтвердило рейтинг Євросоюзу на рівні "ААА"
Своє рішення аналітики аргументували тим, що Туреччина, незважаючи на деяке зниження внутрішнього попиту все менше потребує зовнішнього фінансування, що пояснюється поліпшенням показників з експорту.
Експерти S&P оцінюють темпи зростання турецької економіки як стійкі і не підривають відносно сильні фінансові показники Туреччини. У якості позитивних факторів аналітики наводять політику з обмеження валютного кредитування і "плаваючий" валютний курс.
Зазначимо, що Туреччина має значно вигідніший вигляд, ніж сусіди, які переживають кризу - Греція та Кіпр. Туреччину, яка не входить ні до єврозони, ні до ЄС, деякі експерти вважають моделлю альтернативного європейського розвитку, що не передбачає різкої інтеграції з будь-яким політико-економічним блоком. Турецьку модель рекомендують і Україні, про що свого часу заявляв тодішній міністр закордонних справ і нинішній віце-прем'єр-міністр Костянтин Грищенко.
Читайте такжке: Standard & Poor's погіршило прогноз по ВВП єврозони
Варто також зазначити, що ринки, що розвиваються зараз є мейнстримом. Підвищення рейтингів таких економік розширило пул держоблігацій з рейтингом ВВВ. Щоправда, цю категорію поповнили також деякі європейські економіки, які скотилися в кризу.
У той же час світовий пул державних облігацій з найвищим кредитним рейтингом ААА від трьох основних рейтингових агентств скоротився більш ніж на 60% з початку фінансової кризи, яка призвела до хвилі зниження рейтингів у розвинених економіках. Виключення США, Великобританії і Франції з "клубу дев'яти" країн, які мали найвищий кредитний рейтинг, призвело до скорочення обсягу державних облігацій, що мають вищий рейтинг від Fitch, Moody's і S&P, з 11 трлн дол на початку 2007 р. до 4 трлн дол на даний момент.